ČTK

18. 3. 2024

Jsou různé cesty, jak se parazit dostane do lidského těla. Nejčastěji je to kontaminovaná potrava nebo voda, ale existují tací, kteří se dokáží provrtat pokožkou. Poté migrují tělem, krevním oběhem a mohou se dostat až do mozku. Jsou jednotky parazitů, které cílí na mozek primárně, ale je to spíše vzácnost, řekl v rozhovoru s ČTK parazitolog Roman Kuchta z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR.

„Nejznámějším parazitickým onemocněním, které postihuje centrální nervovou soustavu člověka je spavá nemoc přenášena mouchami tse-tse. V Česku se s ní ale nesetkáme, jde o problém v subsaharské Africe. Světová zdravotnická organizace s tím ale bojuje a těch případů je již poměrně málo,“ uvedl Kuchta.

Jednobuněční parazité se v lidském těle a mozku množí a záleží v kterém mozkovém centru nebo které části jsou, mnohobuněční aktivně prolézají a živí se mozkovou tkání. „Velice známým jednobuněčným parazitem je améba, která se šíří lidským tělem přes nos. Je to velmi vzácné onemocnění, ale když se člověk nakazí, tak velice rychle parazit napadá mozek a pacienta zabije,“ řekl Kuchta.

„Na celém světě bylo zaznamenáno pouze kolem 500 případů. V České republice byla zaznamenána jedna epidemie v Ústí nad Labem v bazénu v 60. letech. Za obklady bazénu byly póry, kde se améby množily,“ dodal.

Z mnohobuněčných parazitů jsou známé tasemnice, které mohou mít larvální stadia v mozku, vznikají tam cysty a ty tlačí na okolní tkáň, což způsobuje zdravotní problémy. Teoreticky se ale podle Kuchty může stát, že parazité v mozku mohou přežívat bez zjevných komplikací u člověka. Ve střední Evropě jsou ale tasemnice nebo hlístice vzácné.

Globálně statisticky nejčastějším parazitickým onemocněním je malárie, která ale nenapadá centrální nervovou soustavu. Přenáší se velice snadno tropickými komáry. V Česku je to pak toxoplazmóza, která ale nepředstavuje téměř žádné riziko, jelikož nedělá žádné zdravotní problémy. Ohrožovat může primárně těhotné ženy a jejich plod, uvedl parazitolog.

„Na většinu parazitóz máme léčbu, která není problémová na nasazení a je poměrně účinná,“ řekl Kuchta. Na internetu se ale podle Kuchty je možné setkat s velkým množstvím podvodníků, kteří prodávají léky a postupy ale bez lékařského ověření a přesvědčují lidi, že mají parazity, což povětšinou není pravda. „Snažíme se proti tomu bojovat, šířit osvětu, píšeme do novin a děláme přednášky, aby důvěřiví lidé nenaletěli,“ dodal.

Související témata

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.