ČTK

20. 3. 2024

Sněmovna po šesti hodinách jednání přerušila dnes večer schůzi o bezpečnostních hrozbách a výrocích předsedy ANO Andreje Babiše, přestože mohla jednat i přes noc. Schůze bude pokračovat ve středu ráno. K přerušení dolní parlamentní komora dospěla na základě domluvy šéfů všech frakcí po téměř dvouhodinové sérii dvouminutových vystoupení, v nichž zejména poslanci ANO hájili nepřítomného předsedu hnutí, vyčítali koalici, že neřeší skutečné problémy, doporučovali jí měřit všem stejně a poukazovali na předlistopadovou minulost prezidenta Petra Pavla.

Poslanec ANO Hubert Lang mimo jiné prohlásil, že podle vyjádření šéfů tajných služeb na jednání výboru pro bezpečnost Babiš nepředstavuje bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Poslanec ODS Martin Major tento výklad odmítl. Ředitel BIS Michal Koudelka podle Majora nechtěl při jednání výboru pro bezpečnost Langův dotaz ohledně Babiše komentovat a šéfové dalších dvou služeb uvedli, že to nepatří do jejich působnosti.

Z vládního tábora patřila k nejaktivnějším místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti), která uvedla, že ANO místo reakce na Babišovy výroky nastoluje zástupná témata. Prohlásila, že Babiš je bezpečnostním rizikem kvůli tomu, že zpochybňuje vojenskou pomoc Ukrajině čelící ruské agresi. Poukázala také na Babišův výrok před prezidentskými volbami, že by nepomohl spojencům v případě napadení. Podle Bereniky Peštové (ANO) však Babiš nerozuměl otázce a mnohokrát se za svá slova omluvil. Aleš Juchelka (ANO) obvinil koalici z hysterické reakce a totalitářského nálepkování opozice, Patrik Nacher (ANO) pak ze zbabělosti.

Jediným ze dvou desítek řádně přihlášených řadových poslanců do debaty byl Jan Richter (ANO), který koalici opětovně kritizoval za oddalování vzniku sněmovní vyšetřovací komise k prosincové střelbě na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. „Bezpečnostním rizikem nejsou vámi udávané důvody, ale bezpečnostním rizikem jsou vaše rozhodnutí či nerozhodnutí,“ uvedl Richter.

Sněmovna schválila program schůze po čtyřech hodinách od zahájení jednání. Předcházela tomu vystoupení koaličních zástupců s přednostním řečnickým právem, z opozice vystoupil pouze předseda SPD Tomio Okamura. Poslanci ANO totiž na protest proti sérii přednostních vystoupení zástupců vládních stran opustili jednací sál. Na svých místech nechali cedule s nápisy kritickými vůči kabinetu a do sálu se vrátili až na schválení programu. Prořídlé ale byly i v úvodu jednání také koaliční poslanecké lavice.

Mimořádnou schůzi nechaly minulý týden svolat koaliční strany v reakci na postupy i některé výroky předsedy ANO Andreje Babiše. Impulzem byl jeho e-mail , v němž žádal od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), a to včetně toho, zda má děti. E-mail se poté dostal na veřejnost. Lipavský předtím uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka.

Za koalici vystupovali v prvních čtyřech hodinách sněmovního jednání zejména členové vlády. Kritizovali Babiše a činnost jeho bývalé vlády a zdůrazňovali potřebu další pomoci Ukrajině, která čelí třetím rokem ruské vojenské invazi. Například předseda ODS Petr Fiala míní, že osud Česka je Babišovi lhostejný, jeho osobní útoky a „extremistická rétorika“ podle ministerského předsedy reálně ohrožují postavení a důvěryhodnost země. Předseda STAN Vít Rakušan vinil Babiše z toho, že využívá marketing strachu k manipulaci s lidmi. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky ukázal Babiš svým chováním, že nemá páteř, podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše pak nemá žádné hodnotové ukotvení vyjma peněz a moci.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.