Zdenka Danková

21. 3. 2024

Dříve objekt sloužil jako jihlavský Dům dětí a mládeže. Nyní se v jeho prostoru scházejí lidé, aby vyráběli svíčky pro vojáky neboli zákopové svíčky. Každé pondělí usednou ke stolu s kartony a plechovkami nejen ubytovaní uprchlíci z Ukrajiny, ale i místní lidé, Češi. Usedají, berou si zástěru a stáčejí kartony do plechovek, které se pak ještě zalévají voskem.

Většinou se práce zde účastní ukrajinské ženy i místní ženy a místní muži, navazují přátelství během spolupráce.

Češi přicházejí s různými „zlepšováky“ – přinášejí ruční mlýnky na maso s klikou a pomocí nich účinněji stáčejí karton, který se pak napěchuje do plechovek.

Takto vytvořená „svíčka“ slouží vojákům v zákopech, zejména v tuhé zimě, přináší trochu tepla, mohou si na ní ohřát jídlo – a někdy dokonce pomůže rozmrazit nápoj, aby se voják mohl napít.

Ve vedlejší místnosti, kde je dokořán otevřené okno, se rozehřívá vosk a dobrovolník jím pak zalévá připravené plechovky s kartony a s knoty. Vosk nebo parafín se shání všude možně – od dárců, od církve z kostelů, ze hřbitova… zbytky svíček poslouží jako závěrečný materiál.

Hotové svíčky pak odvážejí na hranice s Ukrajinou do spolehlivých rukou dobrovolníků a od nich na frontu do zákopů. Není to pouze jeden směr, svíčky k bojovým jednotkám vozí minimálně ze třech hlavních směrů.

Lidé, kteří chtějí pomáhat, se scházejí v prostoru kavárny Ukrajinského domu, kde mají dekorativně vymalované zdi. Kavárna zde bývá otevřena každý všední den od 16 do 19 hodin.

Pan Radim Fiedler, výkonný ředitel F POINTU v Jihlavě, odpovídá, že Ukrajinský dům patří městu a aktivity v něm pořádá F POINT.

„Podle smlouvy s městem se o prostory v přízemí stará F POINT a další patra slouží jako azylové ubytování, které zajišťuje Středisko křesťanské pomoci. Je tam k dispozici 30 lůžek pro příchozí Ukrajince,“ popisuje zástupce F POINTu a dodává:

„Od 1. ledna letos se změnil zákon, od toho data je azyl poskytován pouze tzv. zranitelným osobám.“

„Je to složité,“ vysvětluje p. Fiedler, „protože třeba přijde rodina s děckem, matka i dítě náleží ke zranitelným osobám, ale muž ne.“

Zeď byla nejprve bílá…

Když před dvěma lety, 25. března 2022, dostal F POINT od města pověření spravovat spodní část, postupně začaly vznikat skupiny pomoci. Mezi prvními vznikla skupina, která se nazývala Ukrajinská kavárna. Je složená jak z Čechů, tak z Ukrajinců.

„Přišla žena z Kyjeva, kde předtím měla dvě kavárny, a nabídla, že nám dobrovolníkům bude vařit kafe. Dostali jsme spoustu darů – i díky české TV, která udělala reportáž, a potom nám začaly chodit dary. Dostali jsme nábytek, tonetky, stoly, hrnečky, další nábytek a jiné věci jsme sami zakoupili,“ vypravuje pan Fiedler.

Vymalovaná zeď v kavárně

Skupina českých podnikatelů naznala, že to „místo má nějaký příběh“ – chodily tam různé české skupiny. Začaly první akce a postupně kavárnu zařizovali. Místo je zaměřeno pro děti cizinců, které se zde učí česky.

(F POINT)

Manželé z Ukrajiny udělali velikou malbu na zeď doplněnou papírovými květinami, další Ukrajinka – kaligrafička – napsala na druhou zeď ve více jazycích motto „Užívej dne“.

„Chodí pomáhat i ti Ukrajinci, kteří u nás žijí 10 až 20 let.“

„Setkali jsme se s paní, která si vzala Čecha, a byla jedním z tahounů aktivit v domě. A chodí i další. Skupina je směsice složená ze všech různých typů lidí,“ odpovídá R. Fiedler.

Kteří se chtějí vrátit na Ukrajinu a kteří zůstat v ČR?

V domě v klubu Fantasie pracuje ukrajinská psycholožka Natálie. Pomáhá lidem a říká:

„Nás Ukrajince válka naučila neplánovat.“

Mnoho z příchozích není rozhodnutých a neví, jak to bude. Stále více zapouštějí kořeny zde, hlavně kvůli dětem. U mladších se očekává, že značná část z nich zůstane v Česku.

Kromě psycholožky tam pracuje i česká učitelka. Děti přicházejí s maminkami a mají svůj klub. Je žádoucí, aby se integrovaly do české společnosti a dostaly i psychologickou pomoc.

„Ve skupině, se kterou pracujeme, jsou i proruští lidé. To nerozklíčujeme. Nevíme, jak daleko to jde. I na Ukrajině ne každý Ukrajinec je proukrajinsky postaven,“ popisuje Fiedler.

„Zajímavé je, že v jedné ze vznikajících skupin byla paní, která se před válkou projevovala prorusky. A nyní se zařadila mezi pomáhající Ukrajincům. Nevíme, zda přehodnotila svoje názory nebo jaký má skutečně postoj… A víme i o další paní, která měla proputinovské názory – a dneska pomáhá Ukrajincům. U nás v ČR je vícero lidí, kteří jsou proruští, nevidíme do nich.“

„Od 30. 3. 2022 prošlo tímto domem celkem 118 uprchlíků,“ uvádí Mgr. Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu a dodává: „Naše ubytování funguje v režii nouzového ubytování, tj. neubytováváme nikoho, kdo nesplňuje státem stanovená kritéria pro tento typ ubytování.“

Na jaře svíčky končí, budou se plést ponožky

Problém je, že někteří ztratili nárok na ubytování v azylu. Nárok zůstal jen těm, kteří jsou v ohrožené skupině.

Radim Fiedler uvažuje: „Letos od 1. září nastane změna. Nevíme, zda Ukrajinský dům bude nadále ubytování uprchlíkům poskytovat. Pro všechny Ukrajince nastane těžké období. Nezbývá jim než si najít práci a platit si nájem. Od státu dostanou třeba tři tisíce korun na osobu. A ti nad 65 let, kteří patří do ohrožené skupiny, dostanou o něco vyšší podporu.“

„Ale pokud je ženě 55 let, neumí česky, nikdo ji nezaměstná, ve vlasti má rozbořený dům a má zaplatit kauci 50 tisíc… Charita připravuje nový projekt, aby takoví lidé dostali základní podporu. Ale nebude to pro ně jednoduché,“ míní zástupce F POINTU.

Období výroby zákopových svíček v Ukrajinské kavárně na jaře končí, protože svíčky jsou pro vojáky vítanou pomocí v zimním období. Dobrovolníci se rozhodli, že budou plést ponožky. Mají stále důvod scházet se v kavárně u malované zdi, vždy chtějí pomáhat alespoň drobnými skutky.

Související témata

Přečtěte si také

Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky
Opouštíme kvalitní technologie, a přitom přicházíme o investice do nových, říká manažer Škodovky

Hlavní důvod, proč u nás Volkswagen nepostaví gigatovárnu na baterie, je násobně dražší elektřina ve srovnání se Severní Amerikou. Na úterní senátní konferenci „Green Deal s rozumem“ to uvedl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto...

Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti
Účinnost vakcíny proti covidu-19 byla ve studiích nadhodnocena v důsledku efektu HVE, říkají experti

Na mezinárodním zdravotním portálu vyšla českým expertům studie, v níž docházejí k závěru, že účinnost vakcíny proti covidu-19 je v observačních studiích „nadhodnocena“ v důsledku tzv. efektu zdravého očkovaného.

Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou
Vlna žalob na předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou

Jde o miliardový obchod s vakcínami, který byl uzavřen prostřednictvím textové zprávy se šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Mluvčí von der Leyenové jsou zdrženliví.

Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál
Brusel se pokusil zrušit sjezd evropských konzervativců. Způsobilo to politický skandál

Konference Národní konzervatismus, která probíhá 16. a 17. dubna v Bruselu, přežila tři pokusy o zrušení. Na poslední místo přijela policie, aby akci uzavřela. Organizátorů se zastal belgický i britský premiér...

Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury
Vrcholoví manažeři jsou v Česku nedostatkovým zbožím, říkají headhunterské agentury

Česko patří za posledních několik let mezi země s nízkou nezaměstnaností. Najít vhodného kandidáta pro obsazení manažerské pozice trvá podle personálních agentur někdy i měsíce. Překážkou je nízká kvalifikace i neochota nést zodpovědnost za chod firmy.