Milan Kajínek

22. 3. 2024

Česká advokátní komora (ČAK) řeší kárnou žalobu na právníka JUDr. Tomáše Nielsena, zakladatele Institutu práva a občanských svobod, z.s. V době covidových restrikcí obeslal ředitele českých škol s „varováním před porušováním práv dětí a rodičů“. Nielsen se proti rozhodnutí ČAK odvolal.

Konkrétně se jedná o iniciativu ze 4. října 2021, kdy Nielsen zveřejnil na internetových stránkách spolku Institut práva a občanských svobod (Pro Libertate) text nazvaný Tisíce škol dnes obdrželo naše varování před porušováním práv dětí a rodičů. Následovalo trestní oznámení, v němž mimo jiné uváděl seznam „protiprávních zásahů ze strany škol“, ke kterému v té době podle něho docházelo nebo mohlo dojít.

„Reagovali jsme tehdy na každodenní telefonáty rodičů, jejichž děti byly ve škole diskriminovány jen pro to, že nebyly očkované proti covidu,“ sdělil Nielsen deníku Epoch Times. „Často šlo o naprosto neuvěřitelné příběhy.“

Zásahy, na které Nielsen v onom textu upozorňoval:

  • zákaz prezenčního vzdělávání pro neočkované žáky a studenty na základě pokynu Krajské hygienické stanice v případě „kontaktu s nakaženým“ za současného umožnění tohoto vzdělávání pro žáky a studenty očkované
  • omezování možnosti účasti na školních aktivitách pro neočkované žáky a studenty
  • vynucování vlastních opatření proti šíření viru SARS-CoV-2
  • nátlak na očkování dětí a studentů
  • umožnění (nebo dokonce organizace) očkování dětí a studentů bez souhlasu obou rodičů nebo bez poskytnutí objektivních informacích o očkování…

Dále právník vyzýval rodiče, jejichž děti školy navštěvují, aby podobné zásahy oznámily Policii ČR jako „podezření na spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci, přisvojení pravomoci úřadu a diskriminace skupiny lidí“.

Podle České advokátní komory (ČAK) tím „porušil ustanovení o advokacii“, které stanovuje „pravidla profesionální etiky a pravidla soutěže advokátů České republiky“. Za to byla žalovanému uložena pokuta ve výši 12 000 Kč a povinnost nahradit náklady řízení ve výši 8 000 Kč.

Nielsen se proti rozhodnutí následujícím po kárné žalobě brání u soudu. Tvrdí, že v rámci odvolacího řízení nedostal možnost „ústního projednání věci“ a bylo mu odňato „právo vyjádřit se k řízení před vydáním rozhodnutí“. Tvrdí také, že „rozhodnutí vychází z nedostatečného a nesprávného zjištění skutkových okolností“ a dva kolegové z Pro Libertate, kteří se „na autorství výzvy podíleli“, dali ČAK na vědomí, že jsou spoluautory. Podle Nielsena to ČAK „naprosto ignorovala“.

Kontext doby a důvody pro vydání výzvy

JUDr. Tomáš Nielsen. (prolibertate.cz)

Požádali jsme právníka o objasnění proč se s kolegy rozhodl publikovat výzvu pro vedení českých škol.

Nielsen deníku Epoch Times sdělil, že se na institut Pro Libertate obraceli rodiče, že jejich děti „nesměly chodit do jídelny nebo na společné toalety, byly fyzicky oddělené od očkovaných spolužáků, uráženy pedagogy před ostatními, [ostatní] obviňovali rodiče z bezohlednosti a ohrožování života babiček a dědečků a podobně“.

„Asi si každý umí představit, v jakém stavu se ty děti vracely ze školy,“ vysvětluje Nielsen. „Rodičům jsme vždy doporučili, aby se pokusili se školou věc řešit jednáním. Pokud ale šlo o opravdu velké excesy, vedení odmítalo o řešení jednat a bylo potřeba reagovat rychle, pak jsme poukázali i na možnost obrátit se na policii.“

Institut dále také upozorňoval ředitele škol a učitele, že „nemohou dětem bránit ve školní docházce na základě SMS zpráv z krajských hygienických stanic. V tom nám daly opakovaně za pravdu i soudy“.

Za hlavní důvod považuje právník „kontext doby“, v níž výzvu zveřejnili.

„Lidé rychle zapomínají, ale bavíme se o době, kdy jsme opakovaně žádali Ministerstvo školství i [Ministerstvo] zdravotnictví o jednání s cílem nastavit pravidla pro školy smysluplně a tak, aby odpovídala právním předpisům,“ říká Nielsem. „Bez jakékoliv reakce.“

Na jejich právní stanoviska údajně reagovali někteří ředitelé škol a zajímali se o to „jak postupovat s respektem k právům dětí a současně dodržovat mimořádná opatření“.

„Mnoho z nich se ozvalo a nevím o tom, že by někdy dostali za svůj lidský a k dětem ohleduplný přístup jakoukoliv pokutu,“ říká Nielsen. „Bavíme se o době, kdy děti nemohly chodit do školy, sportovat, scházet se s kamarády, jen na základě nicotných SMS zpráv z hygien. Už tehdy jsme varovali, že to bude mít na děti, na jejich psychiku, obrovské dopady. A bohužel jsme měli pravdu.“

Upozornil také na dobu, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Arenberger veřejně prohlásil, že si je vědom toho, že „vydává nezákonné opatření, ale lidé se jím budou muset řídit, dokud ho nezruší soud“.

„Každý advokát skládá slib, v němž se zavazuje chránit lidská práva. My jsme se postavili na stranu práv těch nejslabších, našich dětí,“ vysvětluje Nielsen své postoje.

Související články

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.