25. 3. 2024

Archeologové odhalili v amazonském pralese skupinu ztracených měst, která byla před zhruba 2 000 lety domovem nejméně 10 000 zemědělců.

Série uměle vytvořených kopců a zasypaných cest v Ekvádoru byla poprvé zaznamenána před více než 20 lety. „V té době jsem si nebyl jistý, jak to všechno do sebe zapadá,“ řekl Stéphen Rostain, jeden z výzkumníků z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum, kteří o nálezu informovali 11. ledna v časopise Science.

Nedávné mapování pomocí technologie laserových senzorů odhalilo, že tato místa jsou součástí husté sítě osad a spojovacích cest zastrčených v zalesněném podhůří And, která přetrvala přibližně 1 000 let.

Srovnání různých velikostí komplexů. Vlevo: Kunguints malý komplex, uprostřed: nejjižnější středně velký komplex Sangay, vpravo: rozsáhlý monumentální komplex Copueno se sedmi násypy. (Rostain a kol. / Science)

Vědci zjistili, že osady byly obývány lidem Upano v období mezi lety 500 př. n. l. a 300 až 600 n. l., tedy zhruba v době, kdy v Evropě existovala Římská říše.

Obytné a obřadní budovy postavené na více než 6 000 kopečků byly obklopeny zemědělskými poli s odvodňovacími kanály. Největší cesty byly široké 10 metrů a táhly se v délce 10 až 20 kilometrů.

„I když je obtížné odhadnout počet obyvatel, v místě žilo nejméně 10 000 lidí – a možná až 15 000 nebo 30 000 v době největšího rozmachu,“ uvedl archeolog Antoine Dorison, spoluautor studie ze stejného francouzského institutu. To je srovnatelné s odhadovanou populací Londýna z římské doby, tehdy největšího města Británie.

„To svědčí o velmi hustém osídlení a extrémně komplikované společnosti,“ řekl archeolog Floridské univerzity Michael Heckenberger, který se na studii nepodílel. „Pro tento region je to třída sama o sobě, pokud jde o to, jak je raná,“ doplňuje.

Shluk kopců v údolí Upano. (Rostain a kol. / Science)

José Iriarte, archeolog z Exeterské univerzity, uvedl, že k vybudování cest a tisíců násypů byl zapotřebí propracovaný systém organizované práce. „Inkové a Mayové stavěli z kamene, ale lidé v Amazonii obvykle neměli k dispozici kámen na stavbu – stavěli z hlíny. I tak je to obrovské množství práce.“

„Amazonie je často považována za panenskou divočinu, kde žijí jen malé skupiny lidí. Ale nedávné objevy nám ukázaly, jak složitější minulost ve skutečnosti je,“ řekl.

Vědci nedávno nalezli důkazy o složitých pralesních společnostech, které předcházely kontaktu s Evropou, i jinde v Amazonii. Například v Bolívii a Brazílii.

„V Amazonii vždy existovala neuvěřitelná rozmanitost lidí a osídlení, nikoli pouze jeden způsob života. Právě se o nich dozvídáme více,“ konstatoval Rostain.

S přispěním autorky Associated Press – Christiny Larson

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.