Radovan Dluhý

25. 3. 2024

Nedávno u nás na sociálních sítích proběhly debaty a různé teorie zpochybňující potravinářské produkty s logem zelené žabičky na obalu. Zapátrali jsme tedy a přinášíme případy, kdy toto logo ne zcela reflektuje své stanovené principy.

Logo zelené žabičky vytvořila celosvětová nezisková organizace Rainforest Alliance (RA), která na internetových stránkách popisuje produkty se zelenou žabičkou jako výrobky, které „přispívají k lepší budoucnosti lidí a planety“, protože byly – respektive jen jejich certifikované části – vyrobené „metodami stojícími na třech pilířích udržitelnosti: sociálním, ekonomickém a environmentálním“.

Toto logo se objevuje na mnoha produktech. Ačkoliv se jedná většinou o potraviny, zelenou žabičku najdete i na ubrouscích, plenkách, mýdlech nebo na plavkách.

„Když uvidíte naše logo se zelenou žabičkou, uvědomíte si možná, že jde o něco pozitivního,“ uvádí se na stránkách RA.

Některé společnosti, kterým je logo zelené žabičky propůjčeno, však údajně nerespektují své zaměstnance a mají negativní vliv na životní prostředí.

Obvinění z využívání dětské práce

Začátkem tohoto roku byla v USA podána proti organizacím Rainforest Alliance a Hershey hromadná žaloba. Podle žaloby společnost Hershey používá část kakaa (32 %), při jehož produkci se využívá dětská práce a při které také dochází k destrukci životního prostředí, byť oficiálně deklaruje, že používá 100 % certifikovaného kakaa.

V žalobě se navíc uvádí, že během různých investigací se zjistilo, že i na mnoha certifikovaných farmách RA se využívá dětská práce a dochází k neférovým pracovním praktikám. „RA neudělalo prakticky nic, aby tyto podmínky změnilo,“ píše se v investigativní zprávě.

V jednom případě se zjistilo, že RA kontroluje dokonce méně než 10 % certifikovaných farem.

Nicméně kauza Hershey není jediným příkladem společnosti, která nesplňuje principy loga zelené žabičky.

Podle lidskoprávní organizace Borgen Project jsou například společnosti Chiquita a Dole (banány a ananasy) notoricky známé pro porušování pracovních dohod a vykořisťování zaměstnanců. Obě společnosti můžete opět najít na seznamu společností, které nesou logo zelené žabičky.

Problém s logem zelené žabičky ale nekončí jen na farmách producentů. Zjistili jsme, že některé finální produkty s tímto logem mohou dokonce škodit zdraví spotřebitelů.

Některé čokolády se zelenou žabičkou obsahují nadlimitní těžké kovy

Nezávislá americká spotřebitelská společnost Consumer Reports (CR) analyzovala v roce 2023 různé čokoládové produkty na přítomnost těžkých kovů – olova a kadmia.

„Šestnáct ze čtyřiceti osmi produktů přesahovalo limity pro olovo či kadmium. V některých případech byl limit překročen více než dvojnásobně,“ řekl James E. Roger, ředitel CR.

Co se týče čokoládových produktů s logem zelené žabičky, limity olova a kadmia byly překročeny například u tmavých čokolád vyrobených společností Evolved.

Tmavá čokoláda společnosti Perugia (dceřiná společnost Nestlé) obsahovala pětkrát více olova než použitý limit společností CR.

Společnost CR použila limity stanovené americkým státem Kalifornie, která povoluje maximální denní dávku olova 0,5 mikrogramů/den a kadmia 4,1 mikrogramů/den.

Pro srovnání: S ohledem na toxické účinky stanovila Evropská komise v roce 2021 nové limity kadmiaolova. Maximální výskyt kadmia u čokolád v Evropské unii je nyní 0,1–0,8 mikrogramů/kg čerstvé hmotnosti (dle procent kakaové sušiny). Maximální povolené množství olova přímo v čokoládě nebylo na seznamu potravinářských výrobků uvedeno. U většiny produktů byl uveden maximální limit menší než 0,5 mikrogramu/kg čerstvé hmotnosti.

Nestlé

Historickou zkušenost s žalobami obviňujícími společnosti z použití přísad vyrobených za pomoci otrocké práce mají kromě Hesheys i Mars, Nestlé, či Mondelez, byť nešlo přímo o RA.

Nedávno postihly dvě nepříjemné kauzy potravinářský gigant Nestlé, resp. jeho čokoládové tyčinky KitKat, které logo zelené žabičky nosí.

Kvůli kontaminaci sklem a plasty byla společnost nucena stáhnout tyčinky z trhu hned dvakrát – v 2022 v Jihoafrické republice, a poté koncem roku 2023 v Kanadě.

Globální nezisková organizace Open Food Facts nedávno analyzovala kvalitu tyčinek KitKat. Výsledek pro tyčinky, a to především z důvodů nízké výživové hodnoty nebo používání palmového oleje, vyzněl dosti negativně. Což je ale u tohoto druhu výrobku pochopitelné.

Nicméně, kvalitu výrobků Nestlé obecně řeší i její akcionáři.

Většina produktů Nestlé ještě nedávno nesplňovala „uznávané definice zdraví“

Podle Financial Times společnost Nestlé v interní prezentaci v roce 2021 uvedla, že více než 60 % jejich potravinářských výrobků nesplňuje „uznávané definice zdraví“. Začátkem tohoto roku koalice investorů společnosti Nestlé podepsala usnesení, ve které společnost žádá, aby zvýšila prodej zdravých potravin.

„Posláním společnosti je, jak alespoň tvrdí, využít svého vlivu na trhu ke ‚zlepšení životů lidí‘. Ve skutečnosti tři čtvrtiny globálního prodeje Nestlé jsou nezdravé produkty, které obsahují vysoké hladiny soli, cukru a tuku,“ sdělila Catharine Howarthová, CEO organizace ShareAction, která koalici investorů vede.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).