Ondřej Horecký

28. 3. 2024

Poptávka po vejcích v době Velikonoc tradičně roste. Pro barvení jsou nejlepší vajíčka bílá a právě těch bude v budoucnu daleko víc. Souvisí to se změnami v chovu nosnic.

Čeští velkochovatelé přecházejí s blížícím se termínem zákazu chovu nosnic v klecích na jiné způsoby. Od 1. ledna 2027 bude v Česku chov v obohacených klecích zakázán.

Ke konci loňského roku se nacházelo v klecovém typu ustájení 52,4 procenta slepic, zatímco v roce 2017 to bylo 87,5 procenta. Zbytek jsou většinou podlahové chovy ve voliérách, uvedla pro Epoch Times Gabriela Dlouhá, šéfka Českomoravské drůbežářské unie. A právě pro voliéry jsou vhodnější genotypy slepic, které snášejí bílá vejce.

„Oproti letům minulým, jak se zvyšuje procento slepic v alternativních systémech ustájení, tak je dostatek bílých vajec během celého roku,“ říká Dlouhá. Do budoucna bude podle ní podíl bílých vajec díky podlahovým chovům představovat zhruba 80 procent, zatímco hnědá vejce typická pro slepice, kterým se dařilo lépe v klecových chovech, budou představovat zbytek.

Voliérový neboli podlahový chov slepic. Ilustrační záběr. (galdricp/envato)

Dlouhá také upozorňuje, že s rokem 2027 může dočasně dojít k nedostatku vajec, což by mohlo cenu komodity zvednout. Záleží to na tom, v jakém rozsahu budou mít chovatelé přestavbu dokončenou.

Například v roce 2012, kdy se přecházelo z obyčejných klecí na obohacené klece, byl první tři měsíce nedostatek nosnic kvůli tomu, že některé podniky potřebné úpravy teprve dokončovaly. Nedostatek vajec se projevil i na vyšších cenách, říká šéfka drůbežářů.

Zákaz klecového chovu jen někde

Zákaz klecového chovu platný za necelé tři roky se bude týkat pouze České republiky. Například sousední Polsko, který je význačným vývozcem vajec, podobnou legislativu nezavádí. Čeští drůbežáři se proto obávají, že tím polští chovatelé získají konkurenční výhodu, protože polská a jiná vejce budou v obchodech dál dostupná.

Celounijní zákaz klecového chovu je stále předmětem debat. Hlasování o něm se mělo uskutečnit vloni na podzim, ale bylo odsunuto a teď se podle Dlouhé čeká na nový parlament, jak se k problematice postaví. I kdyby ke schválení zákazu došlo, státy jako Polsko budou chtít na změnu přechodné období, které může trvat i deset let.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.