ČTK

2. 4. 2024

Ústecký krajský soud dnes prodloužil vazbu muži obviněnému ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko v létě 2022. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Obhájce bývalého dobrovolného strážce národního parku Vít Pavko dnes novinářům řekl, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko nezapálil v roce 2022. Rozhodnutí o vazbě je pravomocné. Muž je ve vazbě od května loňského roku. Požár byl nejrozsáhlejší v historii ČR.

Prodloužení vazby navrhl státní zástupce. „Soud akceptoval plně moje důvody,“ řekl žalobce Tomáš Skála. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost. Podle Skály se obviněný vyjadřoval k dané věci, ale protože šlo o neveřejné zasedání, ponechal ho státní zástupce bez komentáře.

Obhájce Vít Pavko navrhl propuštění muže z vazby. „Obviněný ví o těch důvodech vazby, ví, pro co je stíhán, a je srozuměn s tím, že vazba bude pokračovat,“ řekl advokát novinářům. „Klient se vzdal práva stížnosti (proti prodloužení vazby), a to i za osoby blízké,“ uvedl.

Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze však vždy prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil. Podle vyšetřovatelů zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy. „K tomu se doznává, jedná se o nějaké zapálené krmelce a podobně,“ řekl dnes Pavko. Podle vyšetřovatelů způsobil muž všemi svými činy škodu 350 milionů korun. Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě. „Soud se snaží vycházet vstříc s tím, že hlavní líčení nařídí už na květen,“ uvedl Pavko.

Požár vypukl předloni v noci na 24. července. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.