ČTK

3. 4. 2024

Zemětřesení, které zasáhlo v noci na dnešek SELČ východní pobřeží Tchaj-wanu, bylo natolik silné, že jej zaregistrovaly seismické stanice po celé světě, včetně ČR. Vyvolalo řadu seismických vln, které na stanicích v Česku ukazovaly sílu zemětřesení až na stupni osm. Tedy více, než uvádějí velká datová centra. Po zemětřesení následovaly další menší otřesy. Bude nějakou dobu trvat, než se oblast uklidní, řekl dnes ČTK seismolog Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Silné zemětřesení u pobřeží Tchaj-wanu si zatím podle oficiálních informací vyžádalo několik mrtvých a stovky zraněných. Otřesy zasáhly celý ostrov a poničily řadu budov. Tchajwanské úřady hovoří o nejsilnějším zemětřesení za 25 let. Otřesy měly podle americké geologické služby USGS sílu 7,4 stupně, zatímco japonští seismologové uvádějí 7,7 stupně a tchajwanští 7,2 stupně.

„Zemětřesení vyvolalo celou řadu vln, které se postupně dostaly na naše stanice. Povrchové vlny přišly za nějakých 50 minut a byly opravdu silné, ukázalo to na magnitudu osm. Takže víc, než udávají velká datová centra,“ řekl ČTK Zedník.

Seismické vlny z takto silných zemětřesení mohou i několikrát oběhnout zeměkouli a přístroje je registrují po mnoho hodin. Podle Zedníka pak trvá hodiny, než se země uklidní. V případě Tchaj-wanu odborníci navíc registrují desítky následných otřesů.

„Doznělo už to silné zemětřesení, ale při uvolňování napětí dochází ještě ke vzniku slabších otřesů následných. To vidíme na přístrojích,“ popsal seismolog. Na dnešním dopoledním záznamu ze stanice v Kašperských Horách na Klatovsku přístroje podle něj zaznamenaly ještě čtyři až pět slabších zákmitů.

Podle Zedníka je stanice v Kašperských Horách považována za jednu z nejcitlivějších na světě. Má ideální podmínky pro zaznamenání zemětřesení. Je umístěna hluboko ve skále a je vybavená kvalitními přístroji. Dokáže registrovat například i výrazně slabší otřesy z Tichého oceánu.

Podobně silné zemětřesení jako nyní zasáhlo Tchaj-wan naposledy v roce 1999. Tehdy si vyžádalo tisíce obětí a způsobilo škody v řádech miliard dolarů. Podle seismologa Václava Kuny z Geofyzikálního ústavu není takové zemětřesení v této oblasti neobvyklé. „Tchaj-wan se nachází v tektonicky aktivní oblasti a zemětřesení o této síle se statisticky jednou za čas v oblasti vyskytuje,“ napsal ČTK. Tomu jsou přizpůsobené i konstrukce budov.

Velmi silné zemětřesení o síle 8,2 stupně bylo podle Kuny v této oblasti také v roce 1920. Pravděpodobně se tehdy vyskytlo na rozhraní tektonických desek. Tchaj-wan totiž leží na hranici eurasijské a filipínské tektonické desky.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.