Lydia Roeber

12. 4. 2024

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?

Podle amerického časopisu Forbes je v současné době na světě 2 781 miliardářů. To je o 141 miliardářů více než v předchozím roce a více dolarových miliardářů než kdykoli předtím. Vlastní společnosti napříč všemi kontinenty a odvětvími. Vlastní patenty na léky a technologie. Jimi financované nadace a jejich vlastní mediální společnosti ovlivňují společnost, názory a politiku. Vlastní nemovitosti, vodní práva a půdu. Hodně půdy.

Mezi nejbohatší lidi světa patřili v poslední době: francouzský podnikatel Bernard Arnault, Jeff Bezos (zakladatel Amazonu) a Elon Musk (Tesla). Na sedmém místě s celkovým majetkem 131,2 miliardy dolarů je zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Jeho majetek se za posledních sedm let téměř zdvojnásobil. V roce 2017 podle časopisu Forbes ještě činil 70 miliard.

Zemědělská půda jako dlouhodobá investice

Již dlouho před pandemií koronaviru američtí miliardáři dlouhodobě investovali do zemědělské půdy. To je staví do dobré pozice s ohledem na očekávaný nedostatek potravin a konopný humbuk. Jedná se také o zajištění proti inflaci:

V letech 2002 až 2020 vzrostla cena zemědělské půdy v celosvětovém měřítku v průměru o 10 procent. Dokonce i ve srovnání s cenou zlata byla výkonnost půdy během těchto 18 let lepší a dosahovala výnosu kolem 10 procent ročně. Tento trend je dlouhodobý. Zemědělská půda v USA (NCREIF Farmland Index) dosahuje od roku 1972 ročního výnosu zhruba 10 procent, zatímco hodnota zlata roste pouze o přibližně 7 procent ročně. Žádná investiční kategorie – ani akcie – nedosáhla za posledních 50 let tak vysokých výnosů jako prostá zemědělská půda.

Stejně jako zlato jsou i zdroje půdy, a tedy i orné půdy, omezené. V tomto ohledu je „zemědělská půda jako investiční příležitost na druhém místě hned po bitcoinu“, říká Hans-Heinrich Meller, generální ředitel poskytovatele finančních služeb, v rozhovoru pro internetový ekonomický časopis pro zdravotníky, protože zemědělská půda nabízí vynikající ochranu proti inflaci. Pro ty, kteří disponují většími částkami, by investice do něčeho takového, jako je zemědělská půda, měla být zvažována s velmi dlouhodobou perspektivou. „Pro běžného střadatele, který má na účtu pár tisíc eur, to nepřipadá v úvahu.“

Zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates patří mezi dlouhodobé investory. Tento 68letý muž je nyní největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Rozprostírá se v 18 státech a Gates údajně vlastní celkem 110 000 hektarů zemědělské půdy. Pro srovnání: Berlín má rozlohu necelých 90 000 hektarů.

Skryté nákupy

Na konci roku 2020 vyšetřoval Eric O’Keefe záhadný nákup 14 500 hektarů prvotřídní zemědělské půdy ve státě Washington. Jeho časopis The Land Report sleduje velké pozemkové transakce a každoročně sestavuje seznam 100 největších vlastníků půdy v USA.

Podle O’Keefa nejsou prodeje o rozloze větší než tisíc akrů běžnou událostí, takže tento nákup vynikal. Rekordním kupcem však byla malá, neznámá společnost z Louisiany. „To okamžitě vyvolalo poplach,“ říká O’Keefe. Vyšetřování odhalilo, že společnost z Louisiany jednala jménem Cascade Investment LLC, investiční společnosti, která spravuje velkou část obrovského majetku Billa Gatese.

Společnost Cascade Investments údajně výrazně přeplatila místní zemědělce při nákupu řady zemědělských pozemků, čímž některé z nich vytlačila z trhu. Američtí farmáři již stále častěji nejsou vlastníky, ale pouze nájemci zemědělské půdy, kterou obdělávají.

Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) je v USA více než 370 milionů hektarů zemědělské půdy, píše internetový časopis Deutsche-Wirtschaftsnachrichten. Dvě třetiny z toho jsou stále ve vlastnictví farmářů a rančerů a třetinu velkých investorů. Bill Gates byl znám jako největší investor do zemědělské půdy v celých USA již dávno před covidovou krizí.

Vedlejší zisk z potravinové krize?

Díky investicím do zemědělské půdy by se Bill Gates mohl stát také jedním z největších finančních vítězů nedávného růstu cen potravin. Růst cen důležitých komodit, jako je pšenice, kukuřice a sója, v posledních letech může být pouze začátkem většího vzestupného trendu. K tomu přispívá vysoká inflace, kterou lze v současné době pozorovat zejména v Evropě a USA.

Nezdá se, že by inflace ovlivňovala poptávku po komoditách každodenní spotřeby, ale možná ji dokonce podporuje. Lidé vždy potřebují jíst, proto poptávka po potravinách zůstává stabilní bez ohledu na míru inflace.

Technologická revoluce v zemědělství

Zemědělství je také na pokraji technologické revoluce. Budoucnost patří přesnému zemědělství a automatizaci, a pokud Gates a spol. dosáhnou svého, také geneticky modifikovaným rostlinám.

Bill Gates je se svou Nadací Billa a Melindy Gatesových jedním z nejvýznamnějších sponzorů experimentů s genetickým inženýrstvím v Africe s cílem vytvořit z tohoto kontinentu experimentální laboratoř. Myšlenka, která za tím stojí: Zásahy do genetické výbavy zvířat a rostlin jsou řešením v boji proti hladu a malárii, dvěma největším epidemiím kontinentu.

Podle Billa Gatese byl geneticky modifikovaný banán z roku 2014 také činem v boji proti hladu. Deník Tagesspiegel tehdy přinesl titulek: „Křivárna: Geneticky modifikované banány Billa Gatese mají zachránit svět“. Mezitím měla být v roce 2018 za miliardářovy prostředky vypuštěna na pastvu geneticky modifikovaná superkráva. Gates mezitím investuje i do laboratorního masa a hraje hlavní roli v tom, aby se v budoucnu jedl „hmyz proti hladu ve světě“.

Tvrdí se, že Gates „možná vidí příležitost spojit své odborné znalosti se svými filantropickými cíli“ ve velkých nákupech zemědělské půdy, vysvětluje web Agtecher.com. Dále uvádí, že díky vlastnictví zemědělské půdy by Gates mohl zavádět a testovat špičkové zemědělské technologie, které by se nakonec mohly „rozšířit ve prospěch světového zemědělství“.

Zastínění slunce

V každém případě je Gatesovým deklarovaným cílem zpomalit klimatické změny a zachránit tak planetu před možnou devastací. A aby toho dosáhl, nezůstává jen na zemi a na své půdě, ale sahá i ke hvězdám:

Přesněji řečeno, pracuje na zatemnění Slunce rozprašováním částic do stratosféry ve výšce asi 10 kilometrů.  To, co zní „jako vyhlášení války celému lidstvu“, má podle Gatese a spol. zachránit lidstvo tím, že zabrání globálnímu oteplování. Gatesova nadace je spolu s dalšími velkými jmény ze Silicon Valley největším finančním podporovatelem „Výzkumného programu solárního geoinženýrství“ na Harvardově univerzitě.

Po založení Nadace Billa a Melindy Gatesových v roce 2000 a odchodu z aktivního vedení společnosti Microsoft v roce 2008 se Bill Gates zaměřil na tyto projekty.

Jak lze nákupy zemědělské půdy kategorizovat?

Možná je to ale docela jednoduché a jde jen o bezhlavý závod mezi nejbohatšími muži světa o první místa v žebříčku Forbes.

Koneckonců Bill Gates je jako největší vlastník půdy v té nejlepší společnosti: investorská legenda Warren Buffett, který je se 137,9 miliardami dolarů na šestém místě žebříčku miliardářů a v současnosti je o jedno místo před Billem Gatesem, kdysi zdůraznil, že „nákup zemědělské půdy u jeho rodného města Omaha v Nebrasce byl jednou z jeho původních, nejstarších a nejlepších dlouhodobých investic“.

Dalším významným investorem do zemědělské půdy je generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos, který údajně vlastní v USA téměř 170 000 hektarů půdy (více než dvojnásobek rozlohy Hamburku) – nejedná se však pouze o zemědělskou půdu, ale také o lesy a neobdělávanou půdu.

Amazon se nedávno vyslovil pro legalizaci konopí. Spekuluje se proto, že Bezos chce dobýt rostoucí trh s konopím, jehož hodnota se za pět let odhaduje na 100 miliard dolarů.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...