ČTK

13. 4. 2024

Vedení ODS se po dnešku téměř nemění. Po znovuzvolení Petra Fialy předsedou a Zbyňka Stanjury prvním místopředsedou strany dnes delegáti na kongresu v Ostravě opět zvolili i tři staronové řadové místopředsedy – Alexandra Vondru, Martina Baxu a Martina Kupka. Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Jedno ze čtyř křesel řadových místopředsedů bylo před kongresem neobsazené po odchodu pražského zastupitele Zdeňka Zajíčka do čela Hospodářské komory. V době volby místopředsedů bylo v sále 528 delegátů. Baxu volilo 374 z nich, Decroix 311, Kupku 457 a Vondru 448.

„Ukázali jsme odhodlání pokračovat nebo se do práce nově pustit, v tomto případě mám na mysli Evu Decroix. Vítám Evu mezi námi v předsednictvu a věřím, že budeme s energií dělat vše pro to, abychom byli ještě úspěšnější,“ řekl Fiala k výsledkům hlasování. Celé vedení ODS podle něj získalo silný mandát. „A také potvrzení cesty, kterou ODS jde, je to dobrá zpráva, věřím, i pro občany České republiky, protože ODS nese hlavní vládní odpovědnost za směřování země,“ uvedl.

Decroix podle Fialy už v předešlých stranických funkcích ukázala, že uplatňuje zkušenosti nejen matky, podnikatelky či advokátky, jak zaznělo v jejím proslovu, ale také člověka se zahraničním rozhledem. Nová místopředsedkyně se bude věnovat vnitřnímu fungování strany, uvedl.

ODS podle premiéra musí lépe komunikovat. Za hlavní úkol považuje, aby lídři ODS přesvědčili voliče, že občanští demokraté zvolili dobrou cestu „pro všechny, kteří si věří, ale věří si i navzájem i ve společnosti“. „Nutnou podmínkou svobody je odpovědnost, nabízíme, že stát vytvoří lidem podmínky, aby mohli utvářet život podle svých představ,“ řekl Fiala. Připomenul, že na sjezdu několikrát zaznělo slovo kapitalismus a výzva se za něj nestydět.

Nejvíce nominací z regionů na funkci řadového místopředsedy, deset, získal ministr kultury Baxa. Osm pak ministr dopravy Kupka, po sedmi Decroix a europoslanec Vondra.

Místopředseda Poslanecké sněmovny Skopeček, který původně také kandidoval, delegátům řekl, že se o funkci ucházet nebude, chce soustředit především na podzimní krajské volby. Do nich jde jako lídr středočeské kandidátky.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...