ČTK

13. 4. 2024

Premiér Petr Fiala se opět stal předsedou ODS, neměl protikandidáta. Získal 424 platných hlasů od 525 přítomných delegátů ostravského kongresu. Jeho cílem je vyhrát volby do Poslanecké sněmovny v roce 2025. Mandát obhájil popáté, když ho dokončí, bude v čele ODS déle než zakladatel strany Václav Klaus.

Fiala dnes delegáty požádal o silný mandát, který mu pomůže v parlamentních volbách příštího roku dovést ODS k vítězství.

„Požádal jsem o silný mandát. Dostal jsem silný mandát. ODS si je vědoma toho, jakou má úlohu v České republice. Děkuji, že jste podpořili cestu, kterou jsem nabídl. Nebudou to standardní souboje mezi pravicí a levicí. Bude to boj o budoucí charakter našeho státu,“ řekl Fiala krátce po svém zvolení.

Dodal, že rychle nedokáže přesně vypočítat procenta, ale odhaduje, že má podporu okolo 80 procent delegátů. „A to nepochybně je velmi silný mandát. Jsem deset let v čele ODS. Byl jsem zvolen pošesté. Máme za sebou těžké roky ve vládě. Zároveň roky úspěšné. Podpora je mimořádně silná,“ dodal s tím, že vnímá i kritické hlasy, které zaznívají.

Na kongres se sjelo přes 500 delegátů, dvoudenní akci pojímají jako začátek cesty k sněmovním volbám v příštím roce. ODS v průzkumech preferencí drží druhé místo s odstupem za opozičním ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Ačkoli Fiala se netěší velké oblibě v průzkumech veřejného mínění, podporu mezi straníky má. „Je to neskutečně schopný, konstruktivní člověk, který umí hledat řešení, extrémně korektní. Když vám podá ruku, můžete mu věřit, to není běžné u premiéra,“ chválil ho vicepremiér TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Předseda ODS Fiala protikandidáta neměl, stejně jako první místopředseda a ministr financí Zbyněk Stanjura. Jeho volba je nyní na řadě. Pak bude následovat volba řadových místopředsedů. Neočekávají se ani velké změny na dalších místech předsednictva. Souboj může nastat o čtvrté zatím prázdné místopředsednické místo, o které se utkají první místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček. Decroix má podporu ministra dopravy Martina Kupky či Stanjury. Ministr Stanjura novinářům řekl, že „by šlo o dobré jméno, nicméně mají to v rukou delegáti“.

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.