ČTK

13. 4. 2024

Vláda pětikoalice, tedy ODS, lidovců, TOP 09, Starostů a Pirátů, má podle premiéra Petra Fialy splněno 60 procent z úkolů, které si před více než dvěma lety zadala. Delegátům volebního kongresu ODS v Ostravě v kandidátském projevu dnes řekl, že není pochyb o tom, že do konce mandátu splní vláda naprostou většinu toho, co si předsevzala.

Vládní kabinet podle něj zvládl přejít přes neočekávané výzvy a restartu Česka nasvědčují všechny ekonomické ukazatele. „Poklesla inflace, ceny energií už několik měsíců klesají. Dočkáme se růstu reálných mezd,“ uvedl.

Fiala kandiduje na předsedu ODS sám, nepřihlásil se žádný vyzyvatel. Mandát obhajuje popáté, když ho dokončí, bude v čele ODS déle než zakladatel strany Václav Klaus. Fiala dnes delegáty požádal o silný mandát, který mu pomůže v parlamentních volbách příštího roku dovést ODS k vítězství. „Nechci žít v zemi, která bude ovládána několika oligarchy a stranou jednoho muže. Nechci žít v zemi, která se sklání před Moskvou,“ prohlásil a vyzval spolustraníky k tahu, jehož cílem mají být úspěšné volby.

Do voleb chce Fiala připravit plán rozvoje země na další dvě volební období, tedy s přesahem deseti let. Stavět hodlá na investicích a vzdělávání. „Jakou zemi chceme? Za jaké Česko bojujeme? Za zemi, která bude demokratická, která bude pevnou součástí EU a NATO. Za zemi, kde bude umět reagovat na technologické výzvy 21. století. Za vzdělanou zemi, která dá prostor talentům. Za úspěšnou a sebevědomou zemi,“ konstatoval. Zopakoval, že pilíři dalšího růstu Česka musí být efektivní stát, strategické investice, kvalitní a smysluplné vzdělávání.

V souvislosti s jednáním o změně penzí, které moderuje prezident Petr Pavel, uvedl, že důchodovou reformu vláda prosadí, ať už k tomu dá opozice souhlas, nebo ne.

„Opozice každý den ukazuje, že si vybrala cestu negace, destrukce a lží. Bez ohledu na náklady. Jako by oprášili staré komunistické heslo: čím hůře pro republiku, tím lépe pro nás. To je bezostyšné lhaní, to je hazardování s budoucností státu a všech občanů,“ uvedl na adresu ANO. Stranu expremiéra Andreje Babiše zmínil i v souvislosti s jednáním o důchodech, v němž podle Fialy hnutí obrátilo, „když se jeho šéf vrátil z dovolené“.

„Naši kritici nás vnitřně nabíjejí, i letos chceme ukázat, že nemají pravdu. I v tomto volebním roce chceme maximálně uspět,“ uvedl ke kampani před evropskými, krajskými a senátními volbami. Před sněmovními volbami v příštím roce chce hájit demokratické hodnoty. „Jsme uprostřed dlouhého boje o budoucí podobu naší republiky,“ řekl. Dodal, že v budoucnu se ukáže, zda ČR bude součást západní demokracie, nebo se stane hybridním autoritářským oligarchistickým režimem.

Sněmovní volby přirovnal k souboji dvou světů. „Buď vyhrajeme a povedeme zemi demokratickým směrem. Nebo vyhrají oni a znovu se z nás pokusí udělat periferii Evropy,“ prohlásil.

Na kongres se sjelo kolem 530 delegátů, dvoudenní akci pojímají jako začátek cesty k sněmovním volbám v příštím roce. ODS v průzkumech preferencí drží druhé místo s odstupem za opozičním ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Ačkoli Fiala se netěší velké oblibě v průzkumech veřejného mínění, podporu mezi straníky má. „Je to neskutečně schopný, konstruktivní člověk, který umí hledat řešení, extrémně korektní. Když vám podá ruku, můžete mu věřit, to není běžné u premiéra,“ chválil ho při příchodu vicepremiér TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Lídři koalice podpořili Fialu, na sjezdu ODS zmínili úkoly posledního roku vlády

Lídři koaličních stran podpořili na kongresu ODS v Ostravě premiéra Petra Fialu, jenž obhajuje funkci předsedy strany. Vymezili se proti populismu, který vidí u hnutí ANO. Zmiňovali výzvy, před nimiž vláda na svém počátku stála a vyrovnala se s nimi. Po zvládnutí migrační vlny z Ukrajiny, energetické krize či inflace je podle nich třeba myslet na budoucnost. Například důchodovou reformu klíčové rozhodnutí teprve čeká, řekl šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Stejně jako další se v projevu vyhranil proti někdejšímu premiérovi, nyní šéfovi opozičního ANO Andreji Babišovi. Nejde mu podle Jurečky ani o důchodce, ani o děti, jen o hlasy.

Jurečka, první místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek i předseda Pirátů Ivan Bartoš zmínili zvuk, který podle nich Fiala získal pro Českou republiku v zahraničí. Fialovo působení podle Jurečky zajistilo, že Česko získalo respekt. „Možná měl číslo, možná zavolal, ale neuměl s nimi nic dohodnout,“ srovnal Jurečka Fialu s jeho předchůdcem ve funkci premiéra Babišem.

„Přese všechno jsme spojenci, nemusíme mít stejný akcent na všechno, ale vše jsme dobře zvládli,“ uvedl vicepremiér a předseda Starostů Vít Rakušan. Dodal, že koalice je spojením pěti různých entit, které ukázaly, že umějí spolupracovat. I on se v řeči vyhranil proti hnutí ANO, když hovořil o tom, jak pětikoalice pojímá občany jako aktivní, lidi, kteří chtějí rozhodovat o svých životech, nechtějí být státem vláčeni, nebýt bráni populisty pouze jako zdroj volebních hlasů.

„Za poslední dva roky čelila země řadě problémů. Největším je krize vyvolaná válkou Putina na Ukrajině. Rolí vlády není fňukat. Dali jsme se do práce a začali jsme problémy řešit. Řada věcí se podařila. Ne všechno ideálně, jak jsme si představovali,“ uvedl předseda Pirátů Bartoš.

Výhledy jsou podle něj nyní konečně optimistické. „Vidím ozdravení ekonomiky, pokles inflace, růst reálných mezd. Po náročném období je pochopitelné, že lidé mají obavy a nejistoty. Je důležité ukázat, že víme, kam zemi směřujeme. Aby obavy mít nemuseli,“ řekl. Změny, které vláda realizuje, musí být podle něj nastaveny tak, aby pomohly všem. „Je nutné zajistit investice. Investovat do rozvoje jednotlivých krajů. Pojďme pomoci tam, kde se je nežije nejlépe. Bezpečnostní i ekonomické výzvy, kterým Evropa čelí, nezvládne nikdo sám,“ uvedl.

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...