Redakce Epoch Times ČTK

a 16. 4. 2024

Německý europoslanec Markus Pieper rezignoval několik hodin před svým dnešním nástupem na vlivný post zmocněnce pro malé a střední podniky, napsal bruselský server Politico. Piepera vybrala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a její volba vzbudila odmítavé reakce. Podle médií totiž byla při výběru z uchazečů o tuto funkce nejlépe hodnocena česká europoslankyně Martina Dlabajová. Ta dnes ČTK sdělila, že se ke kauze nebude vyjadřovat. Čeká stále na výsledky oficiální stížnosti, kterou podala. Není tedy ani jasné, zda by se přihlásila do nového výběrového řízení.

Von der Leyenová se rozhodla pro Piepera, který je stejně jako ona členem německých křesťanských demokratů (CDU). Poslanci Evropského parlamentu, kolegové z Evropské komise nebo zástupci organizace Transparency International vyslovili podezření, že šéfka EK svého spolustraníka zvýhodnila, a žádali vysvětlení.

Evropská sekce Transparency International dnes v prohlášení zaslaném médiím Pieperovu rezignaci uvítala jako správný krok, ačkoliv tak podle organizace učinil „bez viditelných výčitek svědomí“. „Vadný proces výběru kandidáta dal přednost muži z politické strany (von der Leyenové), který prokázal nižší kvalifikace podle všech tří náborových principů Komise,“ uvádí Transparency International, podle níž proces „budí vážná podezření týkající se politického bratříčkování“.

Česká poslankyně nyní aktuální vývoj v kauze nechce komentovat. Stále čeká, jak dopadne její stížnost, kterou před několika týdny zaslala Generálnímu ředitelství Evropské komise pro lidské zdroje a bezpečnost. „Dosud jsem nedostala žádnou reakci. Nemám k této situaci v tento moment co dalšího dodat, čekám na vyřízení mé oficiální stížnosti,“ sdělila Dlabajová již před několika dny ČTK. Ve své stížnosti se mimo jiné ptá, zda komise svůj výběr založila na hodnocení kvalifikace kandidátů a zda zohlednila politiku rovných příležitostí, k níž se hlásí. Rovněž se ptá, jaké další faktory unijní exekutiva při rozhodování o jmenování zmocněnce pro malé a střední podniky brala v potaz.

Dlabajová se podle médií při konkurzu ukázala být nejlepší kandidátkou. Na základě doporučení a následných pohovorů ji do funkce navrhl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Pieper skončil až třetí za Švédkou Annou Stellingerovou. Kritici označili postup von der Leyenové za mocenskou hru s cílem zajistit si německou podporu při volbě nové šéfky komise.

Kauza se řešila i minulý týden v Evropském parlamentu. Poslanci tehdy vyzvali Evropskou komisi, aby jmenování Piepera na post zmocněnce pro malé a střední podniky zrušila. Vadilo jim právě podezření, že ho šéfka unijní exekutivy zvýhodnila.

Mluvčí von der Leyenové po oznámení Pieperovy rezignace uvedl, že „předsedkyně respektuje a lituje rozhodnutí Markuse Piepera nenastoupit do funkce komisaře pro malé a střední podniky 16. dubna, jak bylo plánováno.“

Podle agentury DPA se nyní uskuteční nové výběrové řízení, které však začne až po volbách do Evropského parlamentu, které se konají 6. až 9. června.

Von der Leyenová je kandidátkou Evropské lidové strany (EPP) na opětovné zvolení do čela Evropské komise.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.