ČTK

18. 4. 2024

Evropa stále podceňuje vlastní bezpečnost vůči různým geopolitickým hrozbám. Zatímco v minulosti byla závislá na strategických surovinách z Ruska, v budoucnu se to může opakovat se závislostí na Číně. Na dnešní odborné diskusi k bezpečnostním hrozbám ve světě to v Praze řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Spolu s dalšími účastníky diskuse se shodl na tom, že je potřeba diverzifikovat zdroje, ať už v energetice nebo jiných oborech.

Na značnou závislost Evropy na dodávkách energetických surovin z Ruska poukázal také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj se evropské státy nechaly v minulosti až příliš zlákat na poměrně nízkou cenu, zapomněly však započítat marži za riziko, které Rusko představovalo. V této souvislosti upozornil, že státy nezareagovaly ani při eskalaci situace po anexi Krymu a válce na Donbasu. Síkela zároveň zdůraznil, že v současnosti už je Evropa na ruských surovinách téměř nezávislá, případně dělá kroky, aby brzy byla.

Podle Dvořáka však sílí riziko, že se situace může opakovat, protože v Evropě roste závislost na obchodu s Čínou. Síkela v této souvislosti připomněl, že Čína je po Německu druhým největším obchodním partnerem České republiky. Jde však podle něj o velmi nevyvážený vztah, protože dovoz Číny výrazně převyšuje český vývoz. Podle Síkely je přístup čínských investorů na tuzemský trh významně jednodušší než v případě českých firem v Číně.

Účastníci dnešní diskuse se shodli na potřebě posílit tuzemskou i evropskou bezpečnost v energetice. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zmínila potřebu větších investic do přenosové soustavy a distribuce a také do diverzifikace energetických zdrojů. Rusko podle ní v minulosti až příliš ovlivňovalo některá tuzemská energetická rozhodnutí. K možnému bezpečnostnímu riziku zneužití jaderných elektráren pak uvedla, že například na Ukrajině není takový krok v zájmu Ruska. To má totiž podle Drábové v jaderné energetice a v jejím rozvoji značný zájem, který by tím ohrozilo.

Na dodávkách strategických surovin z Ruska byla dlouhodobě závislá i Česká republika, zejména pak v případě plynu a ropy. Zatímco dodávky plynu z Ruska klesly z původních 97 procent na téměř minimum, v dodávkách ropy má ruská ropa stále většinový podíl. Státní podnik Mero kvůli tomu připravuje rozšíření italského ropovodu TAL, který by měl zajistit navýšení dodávek z jiných zdrojů. Česko by se tak mělo stát nezávislé na ruské ropě během příštího roku.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.