Naveen Athrappully

18. 4. 2024

Polský prezident odmítl obavy, že si jeho návštěva znepřátelí Bidenovu administrativu.

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Setkání, které se uskutečnilo v apartmá prezidenta Trumpa v Trump Toweru, trvalo dvě a půl hodiny,“ uvedla Trumpova kampaň 18. dubna v příspěvku na sociální síti X. „Oba prezidenti, kteří jsou velkými přáteli, diskutovali o návrhu prezidenta Dudy, aby země NATO přešly na tříprocentní výdaje na svou obranu. Hovořili také o válce mezi Ruskem a Ukrajinou, o konfliktu s Izraelem na Blízkém východě a o mnoha dalších tématech, která mají co do činění s dosažením světového míru,“ uvedla Trumpova kampaň.

„Prezident Trump s oblibou vzpomínal na svou přelomovou cestu do Polska v roce 2017 a chválil polský lid za neochvějnou obranu své suverenity a za jeho závazek k zabezpečení evropských hranic před všemi hrozbami. Prezident Trump je velkým fanouškem Polska a polského lidu.“

V rozhovoru s novináři před schůzkou prezident Duda odmítl domněnku, že by jeho soukromá schůzka s republikánským kandidátem mohla znepřátelit Bidenovu administrativu.

„Nemám strach, protože prezidenti se setkávají se svými kolegy, zejména s těmi, kteří v minulosti zastávali prezidentský úřad ve své zemi, je to běžná praxe, není na tom nic zvláštního,“ řekl.

„Prezidenti se během svých zahraničních návštěv také setkávají s různými politiky, je normální, že když mají dvě země dobré vztahy, chtějí mít dobré vztahy s různými stranami politické scény.“

Prezident Duda, jehož funkční období skončí příští rok, uvedl, že jeho návštěva u prezidenta Trumpa se kryla s návštěvou New Yorku, kde se zúčastnil jednání v OSN.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller rovněž prohlásil, že návštěva zahraničních lídrů u prezidentského kandidáta je normální.

„V průběhu let amerických voleb jsme byli svědky toho, že se zahraniční vlády angažují u zdejších kandidátů hlavních stran, stejně jako se američtí diplomaté a američtí představitelé často angažují u zahraničních opozičních lídrů,“ uvedl.

Prezident Trump novinářům řekl, že s prezidentem Dudou „měli velmi dobrý a osobní vztah. Nikdy jsme neměli ani jeden problém, dokonce ani menší problém. V mnohém jsme se shodli. Ale stojíme za Polskem až do konce. A vím, že Polsko to cítí stejně.“

Prezident Duda byl jedním z preferovaných mezinárodních partnerů Trumpovy administrativy. Polský prezident kdysi navrhl pojmenovat vojenskou základnu své země po prezidentu Trumpovi.

NATO, otázky Ukrajiny

Diskuse prezidenta Trumpa s prezidentem Dudou se týkala kritických oblastí americké politiky, o nichž bývalý prezident hovořil v rámci své kampaně v roce 2024.

Během únorového shromáždění prezident Trump prohlásil, že za jeho prezidentství státy NATO, které nebudou plnit své finanční závazky vůči vojenské alianci, nedostanou od Spojených států pomoc.

Bývalý prezident trval na tom, že každý členský stát by měl platit svůj spravedlivý podíl, přičemž odkazoval na cíle vojenských výdajů aliance.

Podle zprávy NATO pro rok 2023 splnilo v roce 2022 cíl dvou procent HDP výdajů na obranu pouze sedm z 31 spojenců. „Spojené státy se podílely 54 procenty na celkovém HDP spojenců a 70 procenty na celkových výdajích na obranu. Celkové vojenské výdaje NATO v roce 2022 podle odhadů přesáhly 1 bilion dolarů.“

Prezident Trump na setkání s prezidentem Dudou jednal o vyšší míře vojenských výdajů na úrovni tří procent HDP.

Ukrajina je dalším klíčovým tématem. Polští představitelé vyzvali americké zákonodárce, aby schválili návrh zákona o zahraniční pomoci ve výši 95 miliard dolarů, který poskytuje nové finanční prostředky pro Ukrajinu. Republikáni se však proti návrhu zákona ostře postavili.

Senátor J. D. Vance (rep.) tvrdil, že Spojené státy by měly od rusko-ukrajinského konfliktu odstoupit a pokusit se zprostředkovat mírovou dohodu o ukončení války. Zpochybnil logiku financování obrany Ukrajiny, když se zdá, že Rusko je odhodláno v konfliktu pokračovat několik let.

Exprezident Trump navrhl poskytnout Ukrajině pomoc ve formě půjčky, nikoli daru, jak je tomu v současnosti.

„Stále rozdáváme dary ve výši miliard a miliard dolarů, a my se na to zaměříme,“ řekl tento měsíc na tiskové konferenci. „Ale mnohem důležitější je pro mě skutečnost, že Evropa musí přikročit a musí dát peníze. Musí se přizpůsobit. Pokud to nedorovnají, budu z toho velmi rozrušený, protože oni jsou postiženi mnohem více než my.“

Prezident Duda není jediným zahraničním lídrem, který v poslední době navštívil prezidenta Trumpa. V březnu se bývalý prezident setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Oba se setkali, aby „projednali širokou škálu otázek týkajících se Maďarska a Spojených států, včetně prvořadého významu silných a bezpečných hranic pro ochranu suverenity každého národa“, uvedla Trumpova kampaň.

Oba lídři k sobě mají blízko, přičemž mnozí konzervativci ve Spojených státech mají o maďarském premiérovi vysoké mínění kvůli jeho přísné imigrační politice.

V loňském roce Orbán veřejně prohlásil, že si přeje, aby se prezident Trump ve volbách v roce 2024 vrátil do Bílého domu.

Začátkem tohoto měsíce se prezident Trump setkal s ministrem zahraničí Spojeného království Davidem Cameronem, aby s ním jednal o otázkách Ukrajiny a Gazy.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...