Tom Ozimek

19. 4. 2024

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Elon Musk kritizoval newyorský soudní proces s Donaldem Trumpem o penězích za mlčení. Případ by podle něj „zjevně zkorumpoval právo“. Miliardář jej označil za Lawfare (zneužití právních prostředků v politickém boji o moc).

Musk svými komentáři na X reagoval na příspěvek bývalého prezidentského kandidáta Viveka Ramaswamyho, který napsal, že soudní proces „rozvrátí zemi“.

Trestní řízení proti bývalému prezidentovi začalo v pondělí 15. dubna. Trump je obviněn z falšování obchodních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stormy Danielsové před volbami v roce 2016. Trump popírá, že by s Danielsovou měl někdy poměr.

Takové obvinění by za normálních okolností bylo přestupkem. Manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg však tento čin klasifikoval jako trestný čin. Tvrdil, že platby byly součástí plánu na ovlivnění voleb, aby se zabránilo potenciálně nepříjemnému informování o bývalém prezidentovi.

Jak důvěryhodná je Stormy Danielsová?

Trump odmítl vinu ve všech 34 bodech obžaloby. Na sociální síti Truthsocial zveřejnil dopis Stormy Danielsové, v němž písemně potvrzuje, že s exprezidentem neměla poměr. Vztah nepopírá proto, že jí byly vyplaceny peníze za mlčení, ale proto, že s ním nikdy poměr neměla.

Danielsová, jejíž skutečné jméno je Stephanie Cliffordová, mezitím obsah dopisu odvolala a tvrdí, že jej podepsala pod tlakem svých zástupců. Krátce poté napsala o údajné aféře pikantní knihu, na níž vydělala nezveřejněnou sumu peněz.

Danielsová dluží Trumpovi na soudních poplatcích a úrocích přibližně 670 000 dolarů z několika neúspěšných soudních sporů, včetně toho, v němž exprezidenta obvinila z pomluvy kvůli tweetu.

Herečka z filmů pro dospělé nedávno řekla bývalému právnímu analytikovi CNN Jeffreymu Toobinovi, že nemá v úmyslu dluh uhradit a raději půjde do vězení, než aby vypovídala o svých financích nebo vyplnila formulář se seznamem svého majetku.

Obžaloba má nyní možnost předvolat Danielsovou jako svědkyni v Trumpově trestním procesu. Soudce zamítl návrh bývalého prezidenta, aby zabránil její výpovědi a výpovědi jeho bývalého právníka Michaela Cohena.

Politicky motivované?

Mezitím několik lidí vzneslo námitky proti Braggovu právnímu manévru, kterým chce z údajného přestupku udělat trestný čin.

Patří mezi ně i právník Ramaswamy. V pondělí zveřejnil na platformě X video, v němž označil soudní proces za „vtip“ a Braggův postup za „právní úhybný manévr“.

Státnímu zástupci se musí podařit prokázat, že dokumenty byly zfalšovány za účelem podpory základního trestného činu.

Ramaswamy považuje Braggovo tvrzení, že Trump podvedl voliče v prezidentských volbách v roce 2016 platbou za mlčení, za neplatné a politicky motivované. Z jeho pohledu to skoro vypadá, jako by se nejprve rozhodli exprezidenta trestně stíhat a až poté hledali, co by mu mohli přišít.

„No, představte si, že přesně to se stalo,“ řekl politik na videu. Poté poukázal na to, že Bragg byl zvolen prokurátorem se slibem, že bude Trumpa stíhat za ten či onen zločin.

„Znetvoření našeho právního systému“

„Je to politik, který plní svůj volební slib,“ řekl Ramaswamy. „Je to znetvoření našeho právního systému.“

Varoval, že stejnou taktiku by mohla v budoucnu použít v odvetě i druhá politická strana.

„Stejná bota padne i na druhou nohu. Pokud budeme pokračovat tímto směrem, brzy nám nezbude žádná země s právním případem,“ řekl.

„Vznášet tento případ proti Trumpovi vůbec není trapné jen pro Alvina Bragga,“ pokračoval. „Je to trapné pro naši zemi.“

Musk sdílel Ramaswamyho názor. „Tento případ zjevně poškozuje právo,“ napsal generální ředitel společnosti Tesla. „Lawfare,“ dodal.

Braggova kancelář zatím na žádost Epoch Times o komentář nereagovala.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...