Tom Ozimek

31. 3. 2024

Prezident Joe Biden vyvolal pobouření konzervativců poté, co vyhlásil 31. březen 2024 – neboli Velikonoční neděli – za „Den viditelnosti transgender osob“.

Prezident Joe Biden vyhlásil 31. březen 2024, který připadá na Velikonoční neděli, „Dnem viditelnosti transgender osob“, což vyvolalo rozruch mezi konzervativci a ostrou kritiku bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který požaduje, aby se prezident omluvil milionům křesťanů ve Spojených státech.

„Dnes posíláme vzkaz všem transgender Američanům … Jste Amerika a já i celá moje administrativa vám kryjeme záda,“ uvedl prezident v prohlášení z 29. března a zároveň se pochlubil, že do své administrativy jmenoval „transgenderové lídry“ a ukončil zákaz otevřené služby transgenderových osob v armádě.

Prezident označil transgenderové osoby za „součást struktury našeho národa“, která pomáhá zemi a její ekonomice vzkvétat, a vyzdvihl úsilí své administrativy o zpřístupnění veřejných služeb transgenderovým Američanům, včetně „inkluzivnějších pasů“, které obsahují písmeno X jako označení „pohlaví“.

„Je toho ještě hodně, co je třeba udělat,“ prohlásil prezident Biden a zároveň vyzval Kongres, aby přijal zákon o rovnosti, který „kodifikuje ochranu občanských práv pro všechny LGBTQI+ Američany“, a oficiálně vyhlásil nadcházející velikonoční neděli za „Den viditelnosti transgender osob“.

Krok prezidenta Bidena vyvolal vlnu kritiky mezi konzervativci, včetně Trumpovy kampaně, která se rovněž ohradila proti pokynům Bílého domu pro soutěž v navrhování velikonočních vajíček pro děti, jež zakazují zasílání prací s náboženskými symboly nebo „otevřeně náboženskou tematikou“.

„Je děsivé a urážlivé, že Bílý dům Joea Bidena zakázal dětem předkládat náboženské návrhy vajíček pro velikonoční výtvarnou akci a oficiálně vyhlásil velikonoční neděli za ,Den viditelnosti transgender osob’,“ uvedla v prohlášení mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová.

„Bohužel jsou to jen dva další příklady dlouholetého útoku Bidenovy administrativy na křesťanskou víru. Vyzýváme neúspěšnou kampaň Joea Bidena a Bílý dům, aby se omluvili milionům katolíků a křesťanů v celé Americe, kteří věří, že zítřek je určen pouze pro jednu slavnost – vzkříšení Ježíše Krista,“ dodala.

Bílý dům na žádost o komentář nereagoval.

Nahrazená Velikonoční neděle

Velká část kritiky prezidentova prohlášení se soustředila na skutečnost, že 31. březen 2024 připadá na Velikonoční neděli, která je jedním z nejvýznamnějších křesťanských náboženských svátků.

„Velikonoční neděle je zaměňována,“ uvedl ve svém příspěvku herec a producent Kevin Sorbo, který má na síti X 1,9 milionu sledujících. „Náš ,katolický’ prezident zakázal náboženské obrazy v Bílém domě a Velikonoční neděli nyní nazývá ,dnem viditelnosti transgender osob’.“

Harmeet K. Dhillonová, právnička, která se věnuje právům prvního dodatku a záležitostem volebního práva, se na X podělila o kritickou reakci na rozhodnutí prezidenta Bidena zahalit letošní velikonoční neděli programem jeho administrativy týkajícím se transgenderu.

„Není snad každý den v Bidenově Bílém domě „Dnem viditelnosti transgender osob“? napsala Dhillonová, která působí také jako viceprezidentka Republikánské národní asociace právníků. „Záměrně urážet křesťany o tomto svatém víkendu je nechutné a zlé,“ dodala.

V reakci na prezidentovo prohlášení některá média prověřila fakta a objasnila, že Bidenovo vyhlášení nadcházející Velikonoční neděle „Dnem viditelnosti transgender osob“ je zřejmě náhoda, protože 31. březen připadá na letošní Velikonoční neděli, ale ne vždy. Biden totiž vydal podobná prohlášení již v minulých letech, kdy 31. březen připadal na jiné dny.

Přestože Bidenova administrativa v minulosti kývla na uznání 31. března jako „Dne viditelnosti transgender osob“, páteční proklamace je prvním případem, kdy prezident využil pravomoc, kterou mu svěřuje americká ústava, a oficiálně jej takto vyhlásil.

31. březen se v některých kruzích slaví jako „Mezinárodní den viditelnosti transgenderu“ již více než deset let.

Překlad původního článku ze stránek americké redakce Epoch Times byl redakčně zkrácen.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?