ČTK

24. 4. 2024

Evropská komise zahájila vyšetřování, zda Čína nediskriminuje firmy ze zemí Evropské unie při zadávání veřejných zakázek na nákup zdravotnického vybavení. Unijní exekutiva to dnes oznámila v oficiálním věstníku EU. Brusel tak vůbec poprvé využil předloni schválená pravidla, která mu umožňují reagovat na omezování přístupu k tendrům vládami mimounijních zemí například vyloučením jejich firem z evropských výběrových řízení. Čínské ministerstvo zahraničí v reakci vyzvalo EU, aby předešla případným restrikcím.

Čína podle komise uplatňuje na trhu zdravotnického vybavení několik zásad, které vedou k omezení evropské konkurence. Zákon o vládních zakázkách nařizuje čínským státním firmám, aby až na výjimky kupovaly čínské produkty. Jiná pravidla označovaná jako „Made in China“ stanovují u nákupu zdravotnických nástrojů a pomůcek povinný podíl zastoupení čínských výrobků. Čínská výběrová řízení rovněž podle komise mnohdy stanovují požadavky tak nízkých cen, které jsou pro evropské firmy usilující o zisk nesplnitelné.

„Výše uvedená restriktivní dovozní opatření a postupy významně a systematicky znevýhodňují hospodářské subjekty, zboží a služby z unie, neboť systematicky upřednostňují u veřejných zakázek nákup domácích výrobků na úkor dovážených výrobků nebo podřizují účast hospodářských subjektů z unie na veřejných zakázkách diskriminačním postupům,“ uvedla v dnešním odůvodnění EK.

Její šetření se týká řady kategorií včetně zdravotních pomůcek, lékařských přístrojů, nábytku do ordinací a nemocnic, ale i náplastí nebo obvazů.

EU může na základě poprvé využitých pravidel vůči čínským firmám uplatnit stejný postup, jakému čelí ty evropské v Číně. V rámci zahájeného řízení chce ale komise nejprve dát Pekingu prostor k vyjádření a šanci spor urovnat. Tato fáze by měla trvat devět měsíců, komise ji ale může prodloužit. Teprve poté přistoupí k dalším krokům.

Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo EU, aby přestala hledat „záminky“ pro bezdůvodné vylučování čínských firem z unijního trhu, uvedla agentura Reuters.

Čínská diplomacie již před dvěma týdny uvedla, že je znepokojena opatřeními EU vůči svému průmyslu a společnostem a pokládá je za diskriminační. Reagovala tím na rozhodnutí komise zahájit vyšetřování čínských dodavatelů turbín pro větrné elektrárny v EU kvůli podezření z nadměrného využívání státních dotací. Unie může omezit čínským firmám přístup na svůj trh také v případě, že se těší státní podpoře, která je v EU zakázána.

Přečtěte si také

Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy
Profesionální baristé odhalují tajemství přípravy dokonalé domácí kávy

Nejdůležitější části vybavení, které potřebujete, a další tipy, jak si co nejlépe připravit vaši ranní kávu.

Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu
Jak by dopadly eurovolby, kdyby měl každý dva hlasy? Otestujte si novou metodu

Průzkum vychází z metody D21, kterou vyvinul Karel Janeček a která má najít řešení širší společenské shody, eliminovat extremisty a předcházet tomu, že volič volí „menší zlo“.

Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří
Nová studie: Aktivní ve středním věku, zdraví ve stáří

Mnohé studie prokázaly, že udržení nebo zvýšení aktivity ve středním věku významně ovlivňuje kvalitu života ve stáří.

Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking
Čínské vojenské výdaje v roce 2022 dosáhly 710 miliard dolarů, více než trojnásobek toho, co tvrdil Peking

V roce 2022 čínský režim oznámil, že jeho výdaje na obranu v tomto roce budou činit 229 miliard dolarů.

Proč by se muži měli dobře oblékat
Proč by se muži měli dobře oblékat

Zevnějšek o vás může mnohé prozradit a ukázat okolí některé vaše kvality, například zralost, vůdcovství či schopnost postarat se.