ČTK

30. 4. 2024

Prezident Petr Pavel přijal dnes odpoledne na Hradě předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která je v Praze v souvislosti s předvolební kampaní Evropské lidové strany. Předsedkyně EK se předtím sešla s českými politiky ze stran koalice Spolu a debatovala s nimi hlavně o předvolebních tématech. Dopoledne se setkala se zástupci firem z obranného průmyslu, poté ji čekalo jednání s politiky. Sešla se s nimi na neformálním obědě.

Von der Leyenová přicestovala do Prahy v době, kdy si Česko a také další země připomínají 20 let od vstupu do Evropské unie. Pavel a předsedkyně EK v úvodu setkání podle tiskové zprávy Hradu vzpomínali, jak osobně vnímali tento den před 20 lety. „Hlavními tématy rozhovoru byly priority ČR v Evropské unii a nadcházející volby do Evropského parlamentu. Debatovali také otázky mezinárodní politiky, především ruské agrese na Ukrajinu,“ sdělil Hrad.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka řekl ČTK, že u neformálního oběda se vedla debata o prioritách v rámci evropských voleb, tedy o bezpečnosti, konkurenceschopnosti Evropy, posílení odolnosti a schopnosti čelit vlivu Ruska a Číny. Debata se vedla i o podpoře Ukrajiny a v té souvislosti o nutnosti dalších cest jak eliminovat příjmy Ruska, ať již v rámci sankcí, nebo i dalších nástrojů.

„Pak jsme jí ještě krátce popsali naši politickou situaci, jak fungujeme jako koalice Spolu,“ Debata se vedla i o rozumném přehodnocování Green Dealu, tedy Zelené dohody pro Evropu, jeho cílů i rychlostí jejich naplňování, popsal Jurečka. „Některé věci nejsou tak realistické, jak se na první pohled zdály, “ poznamenal. Předsedkyně EK podle něj sama otevřela téma byrokratické zátěže a hovořila o své snaze ji omezit. Podle poslance TOP 09 Ondřeje Koláře se o Green Dealu vedla debata ve smyslu toho, že české občany tento projekt děsí, proto je nutné ho lépe vysvětlovat.

Po obědě s politiky v restauraci na pražské Kampě přešla v jejich doprovodu a za zájmu kolemjdoucích přes Karlův most do výčepu U Rarášků. Doprovázela ji například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Zde debatovala s mladými lidmi a ve výčepu zkoušela za dohledu výčepního natočit pivo.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.