Redakce Epoch Times ČTK

a 4. 5. 2024

Todd Fisher v letošním dokumentu stanice BBC řekl, že když provázel svoji sestru v roce 1977 na předpremiéru prvních Hvězdných válek, Carrie Fisherová, princezna Leia, byla přesvědčená, že ze série bude béčkové sci-fi, které ji přivodí konec kariéry. Todda o opaku přesvědčily hned první záběry, kdy přes plátno přelétne známé žluté písmo a záhy vesmírný křižník; jeho sestra mu v kině na vedlejším sedadle drtila ruku a Fisher prý věděl, že z ní bude hvězda. Herečka později téhož roku film popsala jako „ryzí zábavu, jako jízdu na horské dráze“. BBC rozhovor s Fisherovou připomíná k příležitosti dnešního Mezinárodního dne Hvězdných válek.

„(Režisér) George Lucas nechtěl dívku v nesnázích, nechtěl stereotypní princeznu. Znáte to, trochu oběť, vyděšená, neschopná vypořádat se s problémy bez pomoci kluků. Chtěl bojovnici…to se mi na té roli líbilo,“ vysvětlila svůj prvotní zájem Fisherová. Scénář jí připadal už při prvních čteních „báječný“, ačkoliv uvedla, že musela zapojit „trochu fantazie“, aby si představila, jak film bude skutečně vypadat.

„Nejsem úplně pyšná na ten (britský) přízvuk a lesk na rty, ale ten zbytek… ohromně jsem si to užila,“ vzpomínala herečka v roce 2004.

Když Fisherová s BBC poprvé mluvila v prosinci 1977, Star Wars byly ve Spojených státech už půl roku fenomén a britské publikum si muselo na premiéru počkat ještě tři týdny. V Československu mezitím vrcholila normalizace.

„Americká ambasáda v Praze (začátkem léta) všechny pozvala na slavnostní promítání nejnovějšího amerického trháku,“ řekl České televizi dramaturg Michael Málek. „Pozvali i (tehdejšího ředitele Československého státního filmu Jiřího) Purše a další funkcionáře. Purš potom všude říkal, že ten film, co Američané nutí, nesmíme koupit,“ dodal dramaturg s tím, že Purš o Star Wars tehdy hovořil jako o pohádce.

„Označovali to jako nejdražší nízkonákladový film, co kdy kdo natočil,“ popsala herečka Carrie Fisherová průběh natáčení. „Každou scénu museli pečlivě plánovat a přijít se spoustou nových věcí. Na zvláštní efekty měli z desetimilionového filmu jen tři miliony dolarů, což na efekty není moc,“ dodala.

Star Wars přinesly Fisherové slávu v celém světě, s ní však také jisté osobní problémy. Herečka trpěla bipolární poruchou a ve své částečně autobiografické knize později s nadsázkou hovořila o závislosti na drogách a komplikovaném vztahu s matkou. Z knihy se později stal film Pohlednice z Hollywoodu (1990) v hlavní roli s Meryl Streepovou, k němuž Fisherová napsala scénář. Psaní si po dokončení původní třídílné série Hvězdných válek vzala herečka jako svoji další hlavní doménu – v Hollywoodu byla žádaná editorka scénářů, píše BBC.

Ačkoliv Star Wars zdaleka nebyly jedinými filmy, v nichž Fisherová hrála, vesmírná sága její kariéru ovládla. Na otázku, co pro ni odkaz Hvězdných válek znamená, v roce 2000 odpověděla: „Nemám tušení. Moje dcera má školní desky s princeznou Leiou. Pronásleduje mě to všude. Špatné vlasy, podivné oblečení, žádná podprsenka. Je velmi těžké vystihnout, co to vlastně bylo. Ale kdyby se mi to nelíbilo, čekal by mě asi nepříjemný život,“ řekla Carrie Fisherová.

Související témata

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.