Redakce Epoch Times

13. 5. 2024

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) se tentokrát ptala zástupců politických uskupení kandidujících do Evropského parlamentu (EP) na jejich postoj k cenzuře, podpoře názorové diverzity a případné konkrétní kroky v EP.

V prvním díle série pěti otázek se SOSP ptala kandidátů: „Jaké jsou podle vás nejvážnější hrozby pro svobodu projevu a pluralitní demokracii v EU?“

Tentokrát dostali politici otázku obecnější, která vychází z předpokladu, že v evropském prostoru dochází k cenzuře. Míří na konkrétní kroky a priority volebního programu v oblasti svobody projevu: „Bude zastavení cenzury a podpora názorové diverzity mezi vašimi prioritami? Pokud ano, jaké konkrétní kroky vašich zástupců v EP lze čekat?

SOSP k osloveným dodává, že dostali na vyjádření tři týdny a že představitelé Pirátů, STAN a SocDem neodpověděli ani po urgenci či se omluvili z časových důvodů.

SPOLU

Ano. Sám parlament (a tedy ani jednotliví europoslanci) nemá legislativní iniciativu, ale nepodpořím žádné návrhy, které budou svobodu projevu na úrovni EU omezovat. 

Garanti: Alexandr Vondra (místopředseda ODS a lídr kandidátky), Luděk Niedermayer (europoslanec a kandidát č.3 za Top09) a Tomáš Zdechovský (europoslanec a kandidát č.4 za KDU-ČSL).

ANO

Hnutí ANO vždy hájilo svobodu slova a bude v tom i nadále pokračovat. Heslo EU zní „Jednotná v rozmanitosti“ a tato rozmanitost by se měla vztahovat i na podporu nebát se vyjádřit různé názory. V EP tak budeme dbát na dodržování názorové diskuse a bránit právo na odlišný názor i při schvalování evropských legislativ.

Garant: Ondřej Knotek (europoslanec ANO, kandidát č.3)

SPD – Trikolora

Jak uvádíme v programu pro volby do EP, „Pro nás jsou občanské svobody a svoboda slova posvátné.“ Boj proti novodobé cenzuře je jedním z bodů programu pro volby do EP.

Garanti: Petr Mach (SPD, lídr kandidátky), Zuzana Majerová (předsedkyně Trikolory, kandidátka č.3)

Přísaha – Motoristé sobě

Každý bytostný demokrat musí vždy zastávat postoj, že svobodu slova je třeba ctít a bránit, i kdyby měla být (pro někoho) nebezpečná. Domníváme se, že dlouhodobě existují dobře popsané a etablované, přirozené a dostatečné trestněprávní limity (pomluva, podvod, šíření poplašné zprávy atp.). Jakékoli další zužování možnosti projevu je nežádoucí. Bojíme se, že přetrvá-li současné nastavení Evropské komise, které je názorové pluralitě značně nepřející, bude na místě spíše opoziční postoj.

Garanti: Petr Macinka (předseda strany Motoristé sobě) a Antonín Staněk (Přísaha, kandidát č.3)

PRO

Ano, je třeba neustále bojovat za svobodu slova a také za svobodu myšlení, což samozřejmě sebou nese podporu různorodosti názorů. Patří sem právě boj za zrušení DSA.

Garant: Marek Zeman (místopředseda PRO, kandidát č.4)

Svobodní

Od března 2023 máme schválených 7 zásad do voleb do EP, přičemž jednou z nich je zásada věnující se svobodě slova. Jedná se tedy o naši dlouhodobou prioritu. Svoboda slova a názorová diverzita jsou stavebními kameny každé diskuse, bez nichž se nedá nikdy dojít ke smysluplnému závěru. Jakákoli regulace povede vždy k totalitním praktikám. Proto nejen že nebudeme zvedat ruce pro novou legislativu regulující svobodu projevu, ale navíc budeme usilovat o zrušení takovýchto regulací.

Garant: Libor Vondráček (předseda strany a lídr kandidátky)


Kompletní sadu odpovědí najdete na webu SOSP.

Sada těchto otázek je zároveň předzvěstí konference SOSP nazvané „Přežije svoboda slova boj s dezinformacemi?“, které se 21. května může účastnit široká veřejnost a na kterou jsou kromě řady politických kandidátů přizváni také zástupci médií a odborníci z oboru.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.