Vladislava Mašková

13. 5. 2024

Před 20 lety se při vstupu do Evropské unie Česká republika formálně zavázala k přijetí společné měny, eura. Minulý týden při oslavách 20 let od vstupu České republiky do EU prezident Petr Pavel téma přijetí eura opět otevřel.

„Chceme-li hrát onu pomyslnou první ligu, logicky se nabízí například přijetí eura. Zkušenost zemí, které jím už platí, potvrzuje, že nespokojeni jsou pouze ti, kteří ho nemají,“ řekl 30. dubna v projevu na Pražském hradě.

Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové daný závazek není spojen se žádným předem daným termínem a je na dané zemi, kdy se sama rozhodne.

„Termín tam není, to znamená, že se rozhoduje svobodně ta daná země o momentu a způsobu, jakým chce do eurozóny přijít. Takže termín tam není a je to tak trochu pod zorným úhlem věčnosti,“ uvedla Jourová pro Českou televizi.

Vládní koalice je v postoji k zavedení eura nejednotná a rozhodnutí by přenechala na představitelích vlády příští. Česká televize přinesla vyjádření také dalších politiků.

„To, že odevzdáme měnovou politiku z České národní banky do Evropské centrální banky, to žádnou prosperitu ani posun do první ligy nepřinese. Do první ligy se dostaneme pouze tehdy, když bude naše ekonomika nadprůměrně růst, když budeme mít zdravé veřejné finance,“ prohlásil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

„V tomto volebním období je takováto dohoda, že nebudeme činit takovýto zásadní krok, protože ten nelze udělat bez toho, abychom už měli připravené kroky další. A těmi dalšími kroky je i stanovení samotného termínu přijetí eura,“ sdělila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Proti euru jsou i obě opoziční hnutí – ANO a SPD.

„Když pominu fakt, že národní měna je symbol státnosti, tak je i spousta praktických důvodů, proč si tu měnu zachovat,“ míní Jan Hrnčíř (SPD), místopředseda sněmovního rozpočtového výboru.

„Podívejte se na to, co se stalo v Chorvatsku. Jaké to vyvolalo inflační tlaky, jak rostly ceny,“ zmínila v pořadu předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

V současné době tvoří eurozónu 20 zemí EU. Aby mohly členské státy přijmout euro, musí splnit určité podmínky označované jako „konvergenční kritéria“.

Například míra inflace daného státu nesmí být o více než 1,5 procentního bodu vyšší než míra inflace tří členských států, které dosahují nejlepších výsledků.

Dále pak se musí země alespoň po dva roky účastnit mechanismu směnných kurzů (ERM II), což podle Rady Evropské unie znamená, že je ekonomika dané země schopna řádně fungovat, aniž by docházelo k nadměrnému kolísání měny.

„Je důležité, abychom v tom mechanismu ERM II jako země nebyli dlouho, protože to dlouhé období nemusí být výhodné pro ekonomiku,“ zdůraznil pro ČT ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nicméně podle České televize hnutí STAN chce navrhnout vládě, aby příští rok i bez předchozí dohody o vstupu do ERM II hlasovala.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil
Čínská armáda zahájila manévry kolem Tchaj-wanu, ten je odsoudil

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.