Redakce Epoch Times ČTK

a 15. 5. 2024

Stát by měl podle České stomatologické komory (ČSK) hradit po zákazu amalgámu v roce 2026 alespoň 80 procent ceny plomby z jiného materiálu. Komora o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v novele zákona o veřejném zdravotním pojištění navrhuje hradit lidem cenu ze 40 procent, další peníze by pak mohli získat jako příspěvek zdravotní pojišťovny, pokud nebudou zanedbávat preventivní prohlídky.

„Nesouhlasíme s doplatkem ve výši 40 procent z ceny výplně pro děti, neb to asi nepovede ke snížení cen a udržení dostupnosti. Pokud by měl být doplatek, tedy alespoň ve výši 80 procent, aby byl reálně uhraditelný i pro nízkopříjmové obyvatele,“ uvedl prezident komory Roman Šmucler.

Podle něj se Česko zavázalo lidem ponechat možnost zubní výplně zdarma při hlasování o zákazu amalgámových výplní na úrovni Evropské unie. Plomby ze rtuti se postupně zakazují od roku 2018 kvůli negativnímu vlivu tohoto těžkého kovu na životní prostředí. Podle Šmuclerova dřívějšího vyjádření by se kolem roku 2035 stejně přestaly tyto plomby používat, v některých případech jsou ale nejvhodnější.

Podle návrhu připravovaného MZd by tak zdravotní pojišťovna po zákazu amalgámu hradila 40 procent bílé zubní výplně. Na zbytek by pacient mohl čerpat ze svého osobního účtu u zdravotní pojišťovny, pokud by například absolvoval prevenci nebo screening, mohl by si nechat výplň proplatit celou. Zavedení tohoto systému na podporu prevence i pro jinou jinak nehrazenou péči zavádí novela i pro další zdravotní péči.

V současné době platí pojišťovny amalgám, bílé plomby si platí celé pacient, pokud nejsou na třech předních párech zubů. Podle Šmuclera stojí 700 až 3000 korun. Ročně hradí pojišťovny asi 4,6 milionu plomb, kolik jich ale lidé platí sami, stát neví.

Komora podle Šmuclera navrhla státu dvě varianty řešení bez doplatků. „Podobně navrhla řešení v endodoncii, tedy ošetřování kořenových kanálků. Ale i zachování úhrad některých protetických prací,“ doplnil s tím, že návrhy komora poslala jako připomínky k připravovanému zákonu.

Související témata

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.