Redakce Epoch Times ČTK

a 15. 5. 2024

Tempo ruských útočných operací v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zřejmě zpomalilo. Ve své poslední analýze hodnotící vývoj bojů v uplynulém dni to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Jeden z mluvčích ukrajinské armády Dmytro Lychovij dnes podle webu Ukrajinska pravda řekl, že ukrajinští vojáci se stáhli na výhodnější pozice u příhraničních obcí Vovčansk a Lukjanci, aby zabránili svým ztrátám.

Ruská státní agentura TASS o den dříve psala, že ruská armáda získala kontrolu nad západní a severní částí Vovčansku. V ulicích města pokračují boje, napsal tehdy také TASS. Agentura Reuters ve stejný den s odvoláním na ukrajinskou armádu uvedla, že situace je v obci, která leží severovýchodně od druhého největšího města země Charkova, pod kontrolou. Zároveň informovala o stažení Ukrajinců u vesnice Lukjanci.

Podobně jako dnes Lychovij se ve své úterní večerní operační svodce vyjádřil ukrajinský generální štáb, který na facebooku napsal, že ukrajinští vojáci se kvůli palbě a útokům nepřítele z některých míst u obcí Vovčansk a Lukjanci přesunuli na výhodnější pozice.

Náčelník policie ve Vovčansku Oleksij Charkivskyj dnes zveřejnil na facebooku video, kde řekl, že Rusové obsazují pozice přímo v ulicích města a intenzivně se tam bojuje. „Situace je extrémně těžká,“ prohlásil policejní šéf, zatímco v pozadí byla slyšet střelba.

ISW v hodnocení uplynulého dne vyjádřil mínění, že aktivity invazních vojsk na severu Charkovské oblasti spíše odpovídají snaze vytvořit u hranic v regionu určitou nárazníkovou zónu, než proniknout hlouběji do Charkovské oblasti. Někteří ukrajinští vojenští činitelé v úterý oznámili, že se situace v Charkovské oblasti pomalu stabilizuje, připomíná ISW.

Vyjádřili také domněnku, že pokud tempo ruských operací zůstane relativně nižší, invazní síly se pravděpodobně zaměří na konsolidaci nových pozic a vytvoření „nárazníkového pásma“ v pohraniční oblasti. Ruský vůdce Vladimir Putin dříve veřejně řekl, že jeho cílem je vytvořit uvnitř Charkovské oblasti nárazníkovou zónu, která by ruské území ochránila před ukrajinskými vzdušnými útoky. Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes dva roky a z Ruska přicházejí zprávy o ukrajinských úderech mimo jiné na jeho pohraniční oblasti.

Invazní jednotky v poslední době nepatrně postoupily u obcí Lypci, Vovčansk, Svatove, Časiv Jar, Avdijivka nebo Krynky, uvádí dále ISW, přičemž vyjmenovává místa rozložená od Charkovské oblasti na severovýchodě země až po jihovýchod, kudy se v oblouku táhne současná frontová linie.

„Nepřítel soustředí své úsilí v Charkovské oblasti a také ve směru na Kramatorsk a Pokrovsk v Doněcké oblasti,“ řekl dnes v ukrajinské televizi Lychovij. Ukrajinský generální štáb ve svém hlášení sdělil, že naopak u Kupjansku jeho vojáci získali zpět některé ztracené pozice a na určitých místech zlepšili své taktické postavení.

Ruské ministerstvo obrany dnes mezitím oznámilo, že jeho jednotky zneškodnily deset střel dlouhého doletu ATACMS, které podle něj ukrajinská armáda vyslala na Krym. Ten Rusko nelegálně anektovalo už v roce 2014.

Kromě toho Rusové hlásí mimo jiné likvidaci devíti útočných dronů nad Belgorodskou, pěti nad Kurskou a tří nad Brjanskou oblastí, píše agentura Reuters.

Gubernátor Rostovské oblasti Vasilij Golubev informoval o dvou explozích ve skladu pohonných hmot v jím spravovaném regionu. Výbuchy byly důsledkem útoku bezpilotního letounu, ale nejsou žádní zranění a nezačalo ani hořet, dodal podle Reuters. Později přišly z Ruska zprávy o odražení dronového útoku v Tatarstánu.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Související témata

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...