Ondřej Horecký

16. 5. 2024

S přechodem na bezemisní formy elektřiny souvisí výstavba obnovitelných zdrojů energie (OZE) a ruku v ruce s tím je třeba posílit elektrickou síť a zlepšit její regulaci tak, aby byla schopna vypořádat se s nárazovými dodávkami elektřiny. I k tomu slouží transformátory, které vyrovnávají hladinu napětí a zajišťují také jeho změnu v různých fázích přenosu. Jde o miliardové investice, které bude muset někdo zaplatit.

Server Euractiv nedávno informoval, že Evropa „čelí nedostatku transformátorů“. Souvisí to s mohutným posilováním rozvodné sítě v jednotlivých státech unie, které se připravují na nástup elektrických vozidel a tepelných čerpadel na straně poptávky a na rozvoj větrných a solárních farem na straně nabídky.

Dodací lhůty transformátorů, které bývaly 9 až 12 měsíců, jsou nyní „nejméně dvojnásobné“, uvedl pro zpravodajský server Joannes Laveyne, výzkumný asistent v laboratoři elektrické energie na univerzitě v Gentu. Říká, že knihy objednávek jsou plné až do roku 2030.

Nedostatek transformátorů podle Euractivu ohrožuje cíle EU v oblasti klimatu a energetické nezávislosti. „V Německu může nedostatek transformátorů způsobit zpoždění rozvoje větrné energie na moři až o dva roky,“ píše server.

K těmto zpožděním dochází proto, že největší transformátory jsou projektovány a vyráběny na míru, a přestože je jich relativně málo ve srovnání s běžnými modely, jaké vídáme v našich sousedstvích, „mají nadměrný dopad na fungování elektrické sítě,“ říká Laveyne.

Docent Karel Noháč z Katedry elektroenergetiky Západočeské univerzity sdělil Epoch Times, že o vyšší třídu transformátorů, které mají lepší regulační schopnosti, je zvýšený zájem. Vysvětluje, že tyto typy se dříve nevyráběly a jsou o něco dražší. Dokáží totiž regulovat napětí v rozmezí plus minus 16 %, zatímco ty běžné nabízejí pouze plus minus 5 %.

„Chtějí-li distribuční společnosti přizpůsobit integraci obnovitelných zdrojů s větší proměnlivostí dodávaného výkonu, tu síť musí býti schopni regulovat v širším rozsahu,“ popisuje Noháč důvod, proč jsou tyto přístroje nyní více žádané.

Situace v Česku

U nás není situace nikterak dramatická. Náš největší výrobce a distributor elektřiny, společnost ČEZ, uvedl, že transformátorů má dostatek, jak výkonových, které převádějí napěťové hladiny zejména ze 110 na 22 kV, tak těch distribučních, kterými se převádí napětí o hladinu níže z 22 kV na 0,4 kV. Firma je má zajištěny smluvně.

„Výkonové transformátory se nakupují dle potřeb na konkrétní stavby, distribučními se předzásobujeme v pravidelných cyklech. Žádné problémy nemáme,“ napsal Epoch Times Ladislav Kříž, hlavní mluvčí společnosti ČEZ.

Ani dodací lhůty se v současnosti nijak nevymykají zajetému modelu. „Stav s dodacími lhůtami se v posledním roce již stabilizoval. Aktuální dodací lhůty pro dodávky výkonových traf jsou v rozmezí 7 až 9 měsíců, pro distribuční trafa v rozmezí 4 až 6 měsíců, což je absolutně v mezích ,normálu´ a odpovídá i našim požadavkům,“ dodal Kříž.

Trafostanice nejsou zodpovědností pouze přenosových a distribučních společností. Když chce někdo připojit novou fotovoltaickou elektrárnu nebo otevřít větší závod, musí se s dodavatelem elektřiny dohodnout, jak si podělí náklady na připojení do sítě, což nevyhnutelně zahrnuje pořízení transformátoru.

Michal Ročeň, člen představenstva společnosti Trafo CZ, která vyrábí distribuční transformátory, potvrdil pro náš deník, že žádné zvýšení nabídky nepociťují. Zatímco distribuční společnosti si kupují transformátory nové, klasičtí firemní zákazníci jako developeři, majitelé solárních farem nebo podniky jsou více šetrní a žádají spíše repasovaná zařízení.

S nedostatkem to nebude tak horké

O údajném nedostatku transformátorů se podle něj zatím pouze hovoří, ale „jak to bude doopravdy, to nikdo neví“. Analytická firma PTR, která se specializuje na elektrické sítě, píše, že problém s okamžitým nedostatkem transformátorů se týká především amerického trhu, kde je elektrická infrastruktura na konci své životnosti a vyžaduje si inovaci. Čekací doby na nové výkonové transformátory dle PTR narostly v USA z 12-14 měsíců v době před pandemií na současných 38 měsíců.

V Evropě je modernizace sítí poháněna hlavně zvyšujícím se podílem obnovitelných zdrojů energie a rozšiřující se nabídkou dobíjecích stanic pro elektromobily, uvádí PTR. Také je zde daleko víc místních výrobců, takže dodací lhůty jsou výrazně kratší.

Zatímco západoevropskému trhu dominují koncerny jako německý Siemens, americká General Electric nebo japonská Hitachi, v Česku působí hned několik lokálních výrobců, mezi těmi většími například ETD Transformátory z Plzně.

Vysokonapěťová trafostanice, ilustrační záběr. (Nelia-2 / envato)

Elektrárenský akademik Noháč se domnívá, že řeči o hrozícím nedostatku jsou jen jakýmsi obchodním tahem s cílem navýšit ceny. „Výrobní kapacity jsou poměrně značné a výrobci je rádi případně navýší,“ podotýká. Potvrzuje to i promo text na web stránkách slovenského podniku BEZ Transformátory, který plzeňskou ETD vlastní a 80 % produkce vyváží do zahraničí. „Naše roční kapacita aktuálně dosahuje 4 000 transformátorů. Tato kapacita může být v krátkém čase zvýšena o 1 000 kusů.“

Svou roli ovšem může do budoucna sehrát problém s generační obměnou kvalifikovaného personálu. „Nemáme dostatek žáků, kteří by byli schopni a ochotni studovat,“ svěřuje se docent Noháč. S tím, jak starší pracovníci odcházejí do důchodu a mezi mladými lidmi panuje malý zájem o studium technických oborů, dostaví se časem i nouze o zkušené lidi. Ti jsou pro výrobu transformátorů, kde je stále nutný velký podíl ruční práce, stěžejní.

Podle Noháče české školství „již delší dobu neprodukuje tolik technických inženýrů, kolik bychom potřebovali. To neplatí jen u výroby transformátorů, ale všeobecně pro všechny strojní a elektroinženýry“, uvádí akademik.

Ceny stoupají

V ČR zajišťuje provoz přenosové soustavy, tj. páteřní sítě elektrického vedení, státní společnost ČEPS. Ta avizovala, že investice do modernizace sítí bude velmi nákladná. „Pokud chceme jít tímto tempem, jakým nám velí současná strategie, tak to znamená zhruba odhadem ročně navíc 10 miliard korun po dobu následujících 12 let,“ uvedl Pavel Šolc, člen představenstva ČEPS 16. dubna na konferenci „Green Deal s rozumem“.

Podle něj je nyní tempo rozvoje decentralizovaných zdrojů (typicky fotovoltaických farem) „mnohem rychlejší než je tempo rozvoje sítí“, proto je třeba je zesouladit, aby byla zajištěna propustnost rozvodné sítě a adekvátní řízení napětí v ní, pronesl Šolc.

S přestavbou elektrických sítí nevyhnutelně souvisejí i transformátory, které vůbec nejsou levnou záležitostí. Ceny se pohybují v jednotkách až desítkách milionů korun. Navíc ceny v posledních letech vyskočily významně nahoru.

Může za to vzestup cen surovin a vstupních komodit na světových trzích a oživení poptávky. „Ceny za posledních 5 let vzrostly v průměru o 180 % u výkonových a o zhruba o 50 % u distribučních traf. Kombinace covid, válka na Ukrajině a inflační nárůst se na tomto nárůstu podepsala,“ uvedl mluvčí ČEZ Kříž.

„Nejhorší to bylo před dvěma lety, protože to člověk nevěděl, jak má kalkulovat,“ říká Ročeň z Trafo CZ. Podle serveru Pricepedia začaly ceny transformátorů stoupat dramaticky v roce 2021, dosáhly historického vrcholu v roce 2022 a nadále mírně rostly ještě i vloni. Nyní je cenová hladina vysoká, leč stabilizovaná.

Dopad na síť

I kdyby u nás či v jiném státě EU došlo k nedostatku transformátorů, provoz sítí to v žádném případě neohrozí. „Jediným horším dopadem případného nedostatku bude, že se prodlouží přestavba, ale neohrozí to funkčnost nebo provozovatelnost té soustavy,“ říká Noháč.

Doplatit na to mohou provozovatelé obnovitelných zdrojů nebo nové podniky, kterým by se prodloužilo připojení k síti do doby, než bude transformátor s požadovanými regulačními schopnostmi k dispozici.

Nad tím vším se vznáší neodbytná nejistota, která je dnes v energetice novým normálem. Pokud by došlo ze strany Evropské komise k přehodnocení Green Dealu a jeho cílů anebo se na trhu neuchytily elektromobily či skončí dotační extravagance pro solární a větrné elektrárny, všechny ty závratné investice do přestavby sítí se stanou najednou zbytečnými. Budeme mít sice naddimenzovanou a supermoderní síť, ale s tím stoupnou i poplatky za elektřinu.

Obří náklady na přebudování sítí bude muset někdo zaplatit a energetičtí experti mají jasno v tom, kdo to bude – konečný zákazník.

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...