Ondřej Horecký

19. 4. 2024

Výsledky výpočtů, na základě nichž se sestavoval Národní klimaticko-energetický plán (NKEP), jsou „mimo realitu“ a připravovali se „diletantně“, zkritizoval energetický stratég zásadní dokument určující plán přechodu české energetiky na nízkoemisní zdroje na základě požadavků Green Dealu.

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist, člen představenstva EP Power Europe a ředitel pro strategii v EP Energy, které jsou součástí energetického holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského. Konference proběhla 16. dubna na půdě Senátu PČR.

Modelovací nástroj SEEPIA (Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik), od kterého se sestavování NKEP odráží, není podle Feista určený pro kalkulaci energetické potřeby jednotlivých výkonů. „Je to utopie, je to špatně,“ řekl manažer.

V současnosti se plán, který má sloužit k sestavení Státní energetické koncepce (SEK), předělává. Hotov by měl být v červnu 2024.

Výsledky, které ze SEEPIE vycházely, „byly mimo realitu“, domnívá se Feist a dodává, že s tím se tak nějak počítalo, jenže od tvůrců již nepřišel signál, že „tohle není reálný výstup“. Jako příklad uvedl těžbu uhlí u nás. „Zachovat těžbu na úrovni roku 2030 na úrovni 2,8 milionů tun v České republice, to prostě nejde. To vám nikdo těžit nebude, protože ten gigajoul už nebude stát hypoteticky 10, ale 50 korun. To je prostě konečná.“

Vyzval proto vládu, že pokud chce dělat politiku ochrany klimatu a mít dobrý národní klimatický plán, aby ji založila „na reálných číslech“. Poznamenal také, že dekarbonizaci napříč ministerstvy „nikdo neřídí“.

Na lednovém semináři koordinátor projektu SEEPIA Milan Ščasný připustil, že modelování má určitá omezení a nedostatky a upozornil: „Nepredikujeme budoucnost. Děláme projekce nebo simulace, ale rozdíl mezi prediction-projection-forecast je někdy malý. Forecast určitě neděláme. To, co je důležité zdůraznit, je to, že ve výzkumu (bez krátkodobých forecast) nejsme schopni říct, jak bude například velké HDP, ale jsme schopni modelovat dopady politiky nebo jiného exogenního šoku [zadaným parametrem] a tímto dopadem je rozdíl mezi modelovaným stavem bez politiky a modelovaným stavem s politikou, podtrhuji slovo ‚modelovaným‘.“

Podle Feista je třeba mít na paměti, že Green Deal s sebou nese politická rozhodnutí a že transformace na bezemisní ekonomiku není levná. „Nikdy to nebylo o levných energiích,“ uvedl a doplnil: „My nemáme problém odejít od uhlí, ale Evropa si musí uvědomit, co za to zaplatí a k jakým se dostane limitům.“

Manažer potvrdil důležitost Green Dealu jako důležitého pilíře pro zbavení se závislosti na dovozu primárních zdrojů z nestabilních regionů, pro získání vedení v nových technologiích i pro snižování emisí, ale poznamenal, že „cesta, která se zvolila, je cesta ideologická, politická“. V Bruselu se podle něj nehledí na efektivitu, ale jen na snižování emisí. „Svět v tuhle chvíli není o účinnosti. Je o tom, jak snižovat emise a zapomněli jsme na účinnost.“

Zavrhl také myšlenku, že by se volbami ve vedení unie něco podstatnějšího změnilo. Klimatická ideologie i boj za její prosazení bude podle něj pokračovat dál. „Ten Titanic má obrovský rádius otočení, možná se něco posune, ale významné to nebude,“ řekl Feist na senátní konferenci.

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.