ČTK

24. 5. 2024

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) přišel se svou dosud nejhorší květnovou předpovědí pro sezonu hurikánů v Atlantiku, která zpravidla trvá od června do listopadu. Předpověděl, že nad vodami mezi Afrikou a Střední Amerikou vznikne 17 až 25 pojmenovaných bouří, zatímco průměrný počet je 14, informovala ve čtvrtek agentura AP. Riziko ničivých bouří posiluje rekordně vysoká teplota vod v Atlantiku a počínající meteorologický jev La Niňa.

„Vypadá to, že tahle sezona bude mimořádná ve vícero ohledech,“ řekl šéf NOAA Rick Spinrad. Dodal, že dnešní hlášení počítá s dosud nejvyšší hurikánovou aktivitou, jakou jeho agentura předpověděla za 25 let, kdy takovéto předpovědi vydává v květnu.

Američtí meteorologové vyčíslili na 85 procent pravděpodobnost, že letošní sezona přinese nadprůměrný počet tropických bouří. Kromě zhruba 20 pojmenovaných bouří očekávají osm až 13 bouří dosahujících síly hurikánu a nejméně čtyři silné hurikány, které provází vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině a vyšší. Podle NOAA by takovýchto živlů mohlo přijít až sedm, což by byl více než dvojnásobek průměrného počtu.

Atlantické hurikány nejvíce ohrožují karibské země a pás států na jihu USA od Floridy po Texas. V částech regionu bouře každoročně způsobují záplavy a rozsáhlé škody, jakož i oběti na životech. Ničivou sílu bouří přitom podle vědeckých analýz zvyšuje oteplování klimatu poháněné vypouštěním skleníkových plynů, píše deník The Washington Post (WP).

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících intenzitu hurikánů je teplota vody v pásu mezi Afrikou a Střední Amerikou, který je označován jako „hlavní region rozvoje“. Poté, co loni svět zažil nejteplejší rok od počátku meteorologických záznamů, zůstává letos teplota oceánu extrémně vysoká. A teplá voda je „palivo pro hurikány“, napsal zpravodajský web Axios.

„Vzhledem k tomu, jak je letos na jaře Atlantik teplý… jednoduchá fyzika nasvědčuje tomu, že po mnoho dalších měsíců zůstane teplejší než obvykle. Ochlazování a ohřívání vody trvá mnohem déle než v případě pevniny,“ dodává list WP.

Druhou klíčovou proměnnou jsou periodicky se střídající jevy El Niňo a La Niňa. Podle meteorologů právě nastupuje druhý z uvedených fenoménů, který zpravidla zmírňuje bouřkovou aktivitu v Tichomoří a posiluje ji v Atlantiku. Důvodem je to, že jev La Niňa většinou zvyšuje nestabilitu v atmosféře a potlačuje větry ve vysoké nadmořské výšce, které mohou bouře na východ od amerického kontinentu zabrzdit, uvádí AP.

„Rozhodně vidíme veškeré přísady na to, abychom měli aktivní sezonu,“ uvedl ředitel americké Národní meteorologické služby Ken Graham.

Předpověď NOAA se přitom podle tisku v zásadě shoduje s prognózami dalších institucí, včetně amerických univerzit nebo britské meteorologické služby Met Office. Ta ve středu odhadla, že zbytek roku přinese 22 tropických bouří, ovšem hrozí jich až 28, což by vyrovnalo rekord z roku 2005.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.