Vladislava Mašková

29. 5. 2024

Senát dnes velkou většinou schválil zvýšení příspěvku na péči o zdravotně postižené. Zvýšení se nicméně netýká všech, ale pouze lidí s vyšším stupněm závislosti. Ti mohou od července očekávat zvýšení svého příspěvku o desetinu až dvě pětiny. Na lidi s prvním stupněm se navýšení nevztahuje.

„Nárok na příspěvek má osoba starší jednoho roku uvedená v § 4 odst. 1 zákona o sociálních službách, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislost, pokud jí tuto pomoc poskytuje osoba blízká nebo asistent sociální péče nebo poskytovatel sociálních služeb, který je zapsán v registru poskytovatelů sociálních služeb, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo dětský domov anebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu; nárok na příspěvek má tato osoba i po dobu, po kterou je jí podle zvláštního právního předpisu poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace,“ uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.

V současné době stát přispívá lidem na péči pro zdravotně postižené děti do 18 let prvního stupně 3 300 Kč měsíčně, od července bez zvýšení, druhého stupně 6 600 Kč od července – 7400 Kč, třetího 13 900 Kč, od července 16 100 Kč a čtvrtého 19 200 Kč, od července 23 000 Kč.

Výše příspěvku pro péči o dospělé při prvním zdravotním stupni nyní činí 880 Kč, od července bez zvýšení, druhý stupeň 4400 Kč, od července 4900 Kč, třetí stupeň 12 800 Kč, od července 14 800 a čtvrtý stupeň 19 200 Kč, od července 23 000 Kč (v pobytovém zařízení) a 27 000 Kč (v domácí péči).

Podle ombudsmana Stanislava Křečka je ale navyšování příspěvku nedostačující. Například příspěvek pro stupeň jedna již dnes lidem nestačí ani k úhradě šesti hodin osobní asistence za měsíc.

„Situace lidí v I. a II. stupni se v blízké době ještě zhorší. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje další zvýšení některých sociálních služeb, a to až na 165 korun za hodinu. Zdražení se dotkne i patrně nejrozšířenější služby – pomoci s chodem domácnosti,“ uvádí ombudsman na výše zmíněném serveru.

Zvýšení příspěvků dnes Senát schválil v rámci koaliční novely, která má také podpořit poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.

Novela má podpořit přednostní poskytování sociálních služeb v přirozeném sociálním prostředí klienta, pokud je to možné. Pobytové služby by měly představovat podle předkladatelů až poslední řešení. Novela v souvislosti s tím upravuje i takzvanou neformální péči. Jde například o její podporu formou poradenství i odlehčovacími službami, které umožňují zajistit pečujícím lidem odpočinek. Mohly by podle novely trvat až 180 dnů v roce místo nynějších 90, omezení se nebude vztahovat na terénní služby.

Sněmovna v novele upravila požadavky na bezúhonnost pracovníků v sociálních službách, budou stejné jako u zdravotníků. Větší obecní úřady budou podle předlohy cíleně vyhledávat poskytovatele sociálních služeb bez oprávnění.

S přispěním ČTK.

Přečtěte si také

Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik
Česko zaplatí za nové tanky Leopard o 20 procent víc než Německo, poukazuje vojenský analytik

Částka, za kterou chce Česká republika pořídit nové tanky Leopard 2A8, je podle vojenského analytika o 20 % vyšší než cena pro Němce.

Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru
Exkluzivní rozhovor s Lukášem Kovandou o povolebním ekonomickém vývoji v EU a euru

Kam bude směřovat ekonomický vývoj EU po volbách? Co si myslí o těsnější centralizaci moci unie a zda bychom v ní vůbec měli zůstat? A pokud ano, bylo by dobré přijmout euro? Rozhovor s Lukášem Kovandou.

Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí
Lídři Evropské unie se napoprvé neshodli na jménech šéfů unijních institucí

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování Ursuly von der Leyenové v pozici předsedkyně Evropské komise.

Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu
Starostové navrhnou na eurokomisaře Nerudovou a Síkelu

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) navrhne vládě do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN).

80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie
80 procent oteplování lze přičíst ochraně životního prostředí, tvrdí nová studie

Nařízení o snížení obsahu síry v lodních palivech mělo pomoci v boji proti znečištění ovzduší. Místo toho vedlo k výraznému oteplení mořského vzduchu.