Senát dnes velkou většinou schválil zvýšení příspěvku na péči o zdravotně postižené. Zvýšení se nicméně netýká všech, ale pouze lidí s vyšším stupněm závislosti. Ti mohou od července očekávat zvýšení svého příspěvku o desetinu až dvě pětiny. Na lidi s prvním stupněm se navýšení nevztahuje.
„Nárok na příspěvek má osoba starší jednoho roku uvedená v § 4 odst. 1 zákona o sociálních službách, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislost, pokud jí tuto pomoc poskytuje osoba blízká nebo asistent sociální péče nebo poskytovatel sociálních služeb, který je zapsán v registru poskytovatelů sociálních služeb, zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo dětský domov anebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu; nárok na příspěvek má tato osoba i po dobu, po kterou je jí podle zvláštního právního předpisu poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace,“ uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.
V současné době stát přispívá lidem na péči pro zdravotně postižené děti do 18 let prvního stupně 3 300 Kč měsíčně, od července bez zvýšení, druhého stupně 6 600 Kč od července – 7400 Kč, třetího 13 900 Kč, od července 16 100 Kč a čtvrtého 19 200 Kč, od července 23 000 Kč.
Výše příspěvku pro péči o dospělé při prvním zdravotním stupni nyní činí 880 Kč, od července bez zvýšení, druhý stupeň 4400 Kč, od července 4900 Kč, třetí stupeň 12 800 Kč, od července 14 800 a čtvrtý stupeň 19 200 Kč, od července 23 000 Kč (v pobytovém zařízení) a 27 000 Kč (v domácí péči).
Podle ombudsmana Stanislava Křečka je ale navyšování příspěvku nedostačující. Například příspěvek pro stupeň jedna již dnes lidem nestačí ani k úhradě šesti hodin osobní asistence za měsíc.
„Situace lidí v I. a II. stupni se v blízké době ještě zhorší. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje další zvýšení některých sociálních služeb, a to až na 165 korun za hodinu. Zdražení se dotkne i patrně nejrozšířenější služby – pomoci s chodem domácnosti,“ uvádí ombudsman na výše zmíněném serveru.
Zvýšení příspěvků dnes Senát schválil v rámci koaliční novely, která má také podpořit poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.
Novela má podpořit přednostní poskytování sociálních služeb v přirozeném sociálním prostředí klienta, pokud je to možné. Pobytové služby by měly představovat podle předkladatelů až poslední řešení. Novela v souvislosti s tím upravuje i takzvanou neformální péči. Jde například o její podporu formou poradenství i odlehčovacími službami, které umožňují zajistit pečujícím lidem odpočinek. Mohly by podle novely trvat až 180 dnů v roce místo nynějších 90, omezení se nebude vztahovat na terénní služby.
Sněmovna v novele upravila požadavky na bezúhonnost pracovníků v sociálních službách, budou stejné jako u zdravotníků. Větší obecní úřady budou podle předlohy cíleně vyhledávat poskytovatele sociálních služeb bez oprávnění.
S přispěním ČTK.