Redakce Epoch Times ČTK

a 4. 6. 2024

Čína dnes posílila bezpečnostní opatření kvůli 35. výročí brutálního potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Tchien-an-men (náměstí Brány nebeského klidu) v metropoli Pekingu. Na hlavní ulici vedoucí na náměstí byla podle agentury AP zřízena kontrolní stanoviště a vozovku lemují policejní auta. V Číně jsou události ze 4. června 1989 zakázaným tématem diskusí, stejně jako jakékoli jejich připomínky.

Na čínských sociálních sítích, jako je WeChat, si dnes uživatelé nemohli změnit profilové snímky, uvedla agentura Reuters. V minulosti totiž někteří z nich kolem 4. června přidávali ke svým profilovým fotografiím symbolické obrázky.

Situace v Hongkongu

V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, se v minulosti na pietních akcích ve Victoria parku scházely tisíce lidí, kteří se svíčkami v rukou vzpomínali na oběti zásahu v Pekingu. Od roku 2020 jsou ale i zde připomínkové akce zakazovány.

Minulý týden hongkongská policie zadržela šest lidí, kteří čelí obvinění z podněcování ke vzpouře poté, co podle médií na sociálních sítích zveřejnili příspěvky vztahující se ke 4. červnu. Je mezi nimi i prodemokratická aktivistka Chow Hang-tung, která byla dříve místopředsedkyní Hongkongské aliance na podporu vlasteneckých a demokratických hnutí, jež každoročně vigilie pořádala. Organizace byla v roce 2021 hongkongskými úřady rozpuštěna.

Tchaj-wan

Jedinou částí čínsky mluvícího světa, kde se vzpomínkové akce uskuteční, tak bude Tchaj-wan, uvedla agentura Reuters. Tchajwanský prezident Laj Čching-te v dnešním prohlášení zdůraznil, že „památka 4. června nezmizí v proudu dějin“.

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 tanky proti demonstrantům, kteří několik týdnů v centru Pekingu požadovali při protestních akcích demokratické reformy. Při zásahu zahynuly stovky, možná tisíce studentů i dalších občanů. Počet obětí Peking nikdy nezveřejnil. Cíle demonstrantů, včetně svobody slova, zůstávají desítky let po demonstracích stejně vzdálené.

Skupina čínských aktivistek nazvaná Tchienanmenské matky, která požaduje spravedlnost pro oběti masakru, v květnu umístila na internet video na památku těch, kteří zahynuli, a vyzvala ke zveřejnění pravdy o incidentu. „Ani po 35 letech nedokážeme zapomenout na okamžik, kdy (oběti) naposledy odešly z domova,“ uvedly aktivistky a apelovaly na prezidenta Si Ťin-pchinga, aby s nimi zahájil dialog.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na pondělní tiskové konferenci uvedla, že „Čína již dávno dospěla ohledně politických nepokojů k jasnému závěru“. „Pokusy použít tyto události k pošpiňování Číny a k vměšování se do jejích vnitřních záležitostí nemají naději na úspěch,“ dodala.

Související témata

Přečtěte si také

Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk
Vědci chtějí zdokonalit AI pomocí uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk

Dochází k propojování lidského s umělým. Švýcarský startup vyvinul procesor z uměle vypěstovaných lidských mozkových buněk. Australští vědci pomocí takových buněk zdokonalují AI.

Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum
Stále více lidí se odvrací od zpravodajství, mladší generace mění stereotyp, ukazuje průzkum

Stále více lidí se aktivně vyhýbá zpravodajství, protože ho považují za depresivní či nudné. K fenoménu v posledních letech mohly přispět pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu nebo válka v Pásmu Gazy.

Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám
Ceny v zemědělství dál klesají. Data z České republiky vévodí evropským statistikám

Podle údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychlejším tempem ze všech zemí Evropské unie.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru
Většina zemí na summitu ve Švýcarsku označila celistvost Ukrajiny za základ míru

Osmdesát zemí světa dnes společně vyzvalo, aby "územní celistvost" Ukrajiny byla základem jakékoli dohody o ukončení ruské agrese.