Nejlepší snímky Mléčné dráhy pořízené po celém světě.
Právě vrcholí sezóna Mléčné dráhy a astrofotografové po celém světě se předhánějí v pořizování kouzelných záběrů naší galaxie.
Každý rok koncem května vydává blog o cestovatelské fotografii Capture the Atlas sbírku 25 nejlepších nových fotografií Mléčné dráhy. V roce 2024 se v sedmém vydání této kompilace objevují fascinující snímky pořízené na dalekých místech 15 zemí. Každá fotografie na seznamu, vybraná z více než 5 000 celkových příspěvků, vypráví svůj jedinečný příběh.
Pro maximálně zřetelné pozorování Mléčné dráhy je zapotřebí tmavá obloha bez světelného znečištění. Všech 25 fotografů – reprezentujících 19 různých národností – podniklo speciální cesty, aby dosáhlo svých snímků; mnozí z nich se odvážili odolat nízkým teplotám ve vysokých nadmořských výškách a někteří dokonce několik dní tábořili. Bez ohledu na místo, kam se vydali, je jim jedna věc společná – hluboký nezapomenutelný zážitek, který zažili při pozorování krásy Mléčné dráhy.
Při výběru snímků hodnotí editor Capture the Atlas Dan Zafra kvalitu snímku, příběh, který se za snímkem skrývá, a celkovou inspiraci, kterou snímek nabízí. Zde je 25 nejlepších letošních fotografií z 15 zemí, které zachytily naši velkou galaxii v celé její slávě: Spojených států, Austrálie, Nového Zélandu, Chile, Argentiny, Francie, Švýcarska, Španělska, Itálie, Bulharska, Slovinska, Egypta, Ománu, Jemenu a Jordánska.
Jezero blesků od Toma Rae
Tom Rae „toužil zachytit“ Mléčnou dráhu z nejvyšší hory Nového Zélandu Aoraki v národním parku Mount Cook za zimní noci.
Při vzpomínce na cestu do údolí k ledovcovému jezeru, nad nímž se rozprostírala rudě zářící obloha plná miliard hvězd, fotograf v rozhovoru pro Capture the Atlas uvedl, že „scéna, která se přede mnou odehrála, ve mně vyvolala pocit, jako bych přistál na jiné planetě… pohled do nekonečna za ní“.
Marnost života od Mihaila Minkova
Kompozice působivé fotografie Mihaila Minkova, pořízené v jordánské poušti Wadi Rum, má záměrně upoutat pozornost diváka na malou lidskou postavu, které v pozadí dominuje „majestátní jádro Mléčné dráhy“. Fotografie nádherně zdůrazňuje „bezvýznamnost lidstva ve velkolepém schématu vesmíru“.
Fotograf říká: „Kdykoli se vydám zachytit noční oblohu, naplní mě pocit pokory a vděčnosti za svou existenci. Jako by se mé problémy ve srovnání s nimi zmenšily a já si připomenu nesmírnou lásku, kterou chovám ke své rodině, a krásu života jako takového, takže všechno ostatní se zdá být banální.“
Jasné přivítání od Francesca Dall’Olma
Vzácné a příznivé podmínky v argentinské Patagonii darovaly fotografovi Francescu Dall’Olmovi úžasný snímek hory Fitz Roy dokonale orámované obloukem Mléčné dráhy s Lagunou de los Tres v popředí.
„Tohle byla první fotografie, kterou jsem v Patagonii pořídil,“ říká. „Navzdory očekávání chladu, deště a větru bylo naše první setkání s touto krajinou neobvyklé: téměř tři dny byla jasná obloha. Když jsem dorazil k laguně kolem sedmé hodiny ranní, okamžitě jsem pořídil záběry oblohy. Krátce poté jsem fotografoval popředí, kde již nastával soumrak. Toto jasné přivítání mě obdařilo [touto] vzácnou fotografií.“
Terapie světlem hvězd, Kavan Chay
Kavan Chay prožíval těžké chvíle, když na fotografickém výletě navštívil výjimečné místo na Novém Zélandu. Výstup na horu Mount Cook, zvanou také Aoraki, jako způsob, jak pomoci svému duševnímu zdraví, byl náročný – zejména s obrovským množstvím vybavení. Noc strávená pod hvězdami však byla dechberoucí a v pět hodin ráno se mu podařilo pořídit tento nádherný snímek.
Modrá laguna pod hvězdami, Yuri Beletsky
Fotograf Yuri Beletsky zažil v chilské poušti Atacama nezapomenutelný okamžik, kdy zachytil galaktický střed Mléčné dráhy se světlem Zodiaku.
„Modrá barva byla stejně skutečná jako hvězdy na obloze a dodávala scéně nádech magie. Byl to naprosto neuvěřitelný zážitek!“ řekl a dodal, že se cítil „hluboce spojen se světem kolem sebe a vesmírem za ním“.
Doupě lvové od Lorenza Ranieriho
Když strávil vzrušující noc na náhorní plošině chilské pouště Atacama – „potenciálně nebezpečné“ oblasti, která byla vyhlášena rezervací pum – ocitl se Lorenzo Ranieri v oblasti „poseté kostmi malých zvířat“.
Ranieri tuto zkušenost označil za „trochu nervy drásající“, ale řekl, že díky možnosti fotografovat nádheru oblouku Mléčné dráhy to stálo za to.
Modrá chýše od Rachel Robertsové
Aby se dostala na „jedno z nejtemnějších míst planety“ – do údolí řeky Mungo v Jižních Alpách na Jižním ostrově Nového Zélandu – musela Rachel Robertsová cestovat vrtulníkem. Původně plánovala navštívit jiné místo, ale když nastalo špatné počasí, svěřila pilotovi výběr nejlepšího místa, a tak vznikl tento záběr Mléčné dráhy majestátně se klenoucí nad chatou Bluff Hut (Modrá chýše).
Kvetoucí lahvový strom od Rositsy Dimitrové
Noční obloha nad jemenským ostrovem Sokotra je zařazena do kategorie Bortle 1 – nejtmavší obloha na Bortlově stupnici. Fotografie Mléčné dráhy Rosity Dimitrové, zasazená do „mimozemsky“ vypadající krajiny, je fascinující.
„V době návštěvy jsem byla vlastně v 11. týdnu těhotenství se svým druhým dítětem – musím přiznat, že kempování a fotografování celou noc nebyly zrovna nejpřívětivější činnosti vzhledem k únavě, ale všechny výzvy za to naprosto stály. Teď sním o tom, že jednou vezmu na Sokotru své dvě dcery – na zážitek, na který nikdy, nikdy nezapomenou,“ řekla.
Atmosférický ohňostroj od Juliena Lootena
Julien Looten se vydal na úpatí středověkého hradu ve francouzském regionu Dordogne, aby zachytil „zimní“ oblouk Mléčné dráhy. Přírodní jev známý jako chemiluminiscence – chemická reakce v horních vrstvách atmosféry, která vyzařuje slabé světlo – osvětloval oblohu podél dramatického hradu jako různobarevné mraky.
Pouštní květ od Marcina Zajace
Státní park Goblin Valley, který se nachází v odlehlém koutě Coloradské náhorní plošiny v Utahu v USA, je nádherně prostý městského světelného znečištění. Marcin Zajac pořídil tuto zajímavou fotografii skupiny hoodoos (vysokých skalních útvarů) zvaných Tři sestry s kvetoucími divokými květinami v popředí a mystickou Mléčnou dráhou nad nimi.
Níže se podívejte na další fascinující fotografie:
Podělte se s námi o své příběhy na adrese redakce@epochtimes.cz a pokračujte v získávání každodenních porcí inspirace přihlášením se k odběru našeho newsletteru.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.