ČTK

27. 6. 2024

Česko na iniciativu na dodávky dělostřelecké munice na Ukrajinu přispělo téměř 866 miliony korun. Na dnešní tiskové konferenci před odletem do Bruselu na zasedání Evropské rady to oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Peníze vyčleněné českou vládou budou podle ministerského předsedy vynaloženy na nákup munice od české společnosti STV Group.

Fiala v úterý oznámil, že první zásilka munice před časem dorazila na Ukrajinu. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes upřesnila, že šlo až o 50 000 kusů munice. Česko na doručení spolupracovalo s Německem. Do iniciativy se dosud zapojilo 18 zemí, z toho 15 přislíbilo peníze, doplnila Černochová.

Na Ukrajinu budou podle Fialy pravidelně každý měsíc dodávány desetitisíce kusů munice. Cílem je dodat do konce roku až 500 000 kusů, tento počet je aktuálně finančně pokrytý, dodala ministryně.

„Česká republika si vzala za cíl sehnat munici v zemích, které třeba i někdy jsou zeměmi takzvaně vícero azimutů, nechtějí se jasně profilovat, že stojí na jedné či druhé straně. Na druhou stranu možnosti poskytnout munici ve prospěch Ukrajiny v těchto zemích jsou,“ poznamenala Černochová.

Související témata

Přečtěte si také

Společnost EDU II v pondělí podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti opatření k Dukovanům

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, dnes podala kasační stížnost proti opatření, kterým Krajský soud v Brně zablokoval podpis finální dohody ke stavbě jaderných bloků v Dukovanech.

Policie obvinila z manipulace zakázky Lichtnegera a Nemraha v kauze Dozimetr

Kriminalisté obvinili tři lidi ze zmanipulování zakázky na středočeských silnicích za více než 20 milionů korun. Napsal to dnes Deník N.

Na veletrhu Svět knihy Číňanům vadily zmínky o Taiwanu, ředitel neustoupil

Na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy 2025, který se konal o víkendu, se čínští zástupci snažili přinutit organizátora k vypuštění jakýchkoliv zmínek o Taiwanu a odstranění taiwanských vlajek ze stánku jednoho z vystavovatelů. Ten to však odmítl, načež si Číňané stěžovali na ministerstvu.

Evropská komise zhoršila výhled letošního růstu ekonomiky EU i České republiky

Evropská komise výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky Evropské unie i České republiky na letošní rok.

Evropští lídři a Trump se dohodli na koordinaci vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou

Evropští lídři včetně německého kancléře Friedricha Merze a americký prezident Donald Trump se dohodli na koordinaci vyjednávacího procesu mezi Ruskem a Ukrajinou a na podpoře cesty Ukrajiny k příměří.

Microsoft prodal Izraeli umělou inteligenci pro pátrání po rukojmích

Microsoft přiznal, že po říjnových útocích prodal izraelské armádě technologie umělé inteligence a cloudu k pátrání po rukojmích. Společnost tvrdí, že šlo o omezenou pomoc pod dohledem.

Levné a zábavné nápady na narozeninové dárky pro děti

Dětské narozeninové dárky nemusí být drahé, aby potěšily. S trochou tvořivosti lze připravit originální a zábavné překvapení, které nezatíží peněženku – od omalovánek po hrací sady.

Hromnice: Jak naše myšlenky mohou změnit náš svět

Film „Na Hromnice o den více“ skrývá hlubší poselství, než se na první pohled zdá – ukazuje, že změna v našem životě začíná uvnitř nás samotných, nikoli ve vnějším světě.

Den v obrazech: Sopečná erupce v Indonésii, Protesty taxikářů a Květinová výstava v Chelsea

Světové události dne 19. května zaznamenané objektivem fotoaparátu.