Poté, co Řím v roce 2023 odstoupil od pekingského projektu Hedvábné stezky, usiluje šéfka italské vlády Giorgia Meloniová opět o užší hospodářské vztahy s Čínou. Na pozadí rostoucího napětí mezi Bruselem a Pekingem obě země podepisují dohodu o spolupráci.
Italská premiérka Giorgia Meloniová při své první oficiální návštěvě Pekingu od nástupu do funkce podepsala s čínským vedením tříletý akční plán.
Již dříve slíbila „oživit“ spolupráci s Čínou, jak informoval server Euronews.
Jejich setkání se koná v době napětí mezi EU a Čínou. Brusel nedávno uvalil 37% sankční cla na některé elektromobily vyrobené v Číně.
Cílem návštěvy Meloniové je podle portálu Table-Briefings obnovit obchodní vztahy s Čínou, aby se oživil slabý hospodářský růst Itálie.
Itálie před několika měsíci odstoupila od pekingského projektu nové Hedvábné stezky. V roce 2019 byla Itálie jediným členem skupiny G7, který se k této iniciativě v oblasti hospodářské infrastruktury připojil.
Čína má úzké politické a vojenské vazby s Ruskem, Íránem a Severní Koreou. Mezi zeměmi sousedícími s Jihočínským mořem, jako jsou Taiwan, Filipíny a Vietnam, je Peking vnímán jako hrozba.
„Nejistota na mezinárodní úrovni roste a myslím si, že Čína je nevyhnutelně velmi důležitým partnerem pro řešení všech těchto dynamik,“ řekla Meloniová v pondělí 29. července na setkání s čínským vůdcem Xi Jinpingem.
Dohoda o spolupráci, kterou obě země podepsaly, se týká strategických průmyslových odvětví, jako je elektromobilita a obnovitelné zdroje energie.
Italský ministr obrany Guido Crosetto loni prohlásil, že Itálie učinila „improvizované a kruté“ rozhodnutí, když se připojila k čínskému projektu Hedvábné stezky. Vláda Meloniové rovněž uvedla, že dohoda nepřinesla Itálii žádné výhody.
Čína je devátým největším vývozním partnerem Itálie
Čína je devátou největší exportní zemí Itálie. Z hlediska dovozního obchodu je však Čína na druhém místě. Největším obchodním partnerem Itálie je Německo.
Meloniová se v neděli zúčastnila také italsko-čínského obchodního fóra. Kromě italského výrobce pneumatik Pirelli, energetické skupiny ENI a obranné společnosti Leonardo se ho zúčastnili také výrobci vína a několik italských luxusních módních společností, jako je Dolce & Gabbana, uvádí Euractiv.
Italská vláda v současné době vede jednání s čínskými výrobci automobilů, aby do země přilákala kromě společnosti Stellantis i další velké automobilky.
Italské přímé investice v Číně v současné době dosahují 15 miliard eur. Více než 1 600 italských společností působí především v textilním, strojírenském, farmaceutickém, energetickém a těžkém průmyslu.
–etg–