Maďarského premiéra Orbána přijal v Římě jeho italský protějšek. Po setkání Meloniová prohlásila, že se vyslovila pro program maďarského předsednictví EU, které začne v červenci.
Maďarský premiér Viktor Orbán přijel v pondělí 24. června na návštěvu Itálie do Říma. Přijala ho italská premiérka Giorgia Meloniová. Po jednání uspořádali společnou tiskovou konferenci.
Nyní je jasné, že Orbánova strana Fidesz se nepřipojí ke skupině Evropských konzervativců a reformistů (ECR) vedené Meloniovou. Několik členů skupiny minulý týden naznačilo, že pokud se k ní maďarská vládní strana připojí, okamžitě ji opustí. Orbán nyní v Římě prohlásil, že budou nadále spolupracovat v otázkách týkajících se práv, i když nepatří do stejné evropské politické rodiny.
Rozhovory se uskutečnily před čtvrtečním a pátečním summitem Evropské rady v Bruselu, kde mají pokračovat jednání o nejdůležitějších pozicích EU. Zasedání se uskutečnilo pouhý týden před zahájením šestiměsíčního předsednictví Maďarska v Radě EU, které začíná 1. července a končí 31. prosince.
Italská premiérka Giorgia Meloniová vítá v Římě maďarského premiéra Viktora Orbána. Foto: Zoltán Fischer/MTI/Tiskový úřad předsedy vlády Maďarska
Stovky tisíc pracovních míst budou chráněny
Oba premiéři hovořili především o nadcházejícím předsednictví Maďarska v Radě EU a o zachování konkurenceschopnosti EU. Orbán na tiskové konferenci zdůraznil, že v sázce je mnoho. Bez evropského kompromisu na podporu konkurenceschopnosti by v příštích deseti letech mohly zaniknout statisíce pracovních míst. Meloniová vysvětlila, že v této otázce panuje mezi italskou a maďarskou vládou velká shoda.
Maďarsko chce proto prosadit „velký plán“ – evropský pakt konkurenceschopnosti. Orbán je přesvědčen, že největším současným problémem EU je pokles konkurenceschopnosti.
Klíčem k udržení konkurenceschopnosti v EU je neizolovat se od mimoevropských hospodářských partnerů, udržet efektivní průmysl a provádět ekologické změny společně s evropským průmyslem, a ne proti němu.
Válka, obrana a migrace
Je známo, že obě vlády mají k válce na Ukrajině rozdílné postoje. Meloniová zdůraznila, že se o tomto konfliktu také diskutovalo. Ocenila, že Maďarsko dosud umožňovalo členským státům a spojencům dohodnout se na důležitých otázkách na zasedáních EU a NATO, i když se na nich zcela neshodli.
Předsedkyně italské vlády rovněž zdůraznila, že omezení nelegální migrace, ochrana vnějších hranic kontinentu a předcházení obchodování s lidmi jsou pro Maďarsko i Itálii prioritami. Podle Meloniové k tomu patří také spolupráce zejména se zeměmi původu a tranzitu, neboť skutečné příčiny migrace je třeba řešit společně s těmito zeměmi.
Italský návrh komplexní evropské strategie pro Afriku podpořilo také Maďarsko. Podle výpočtů maďarské vlády se počet obyvatel Afriky v příštích 20 letech zvýší o 750 milionů lidí. To by byl dvojnásobek počtu obyvatel celé Evropské unie.
Podle Orbána existují v této situaci dvě alternativy. Buď existuje evropský plán rozvoje Afriky, který má „udržet Afričany doma“. V opačném případě by došlo k masové migraci, před kterou by se již nebylo možné chránit.
Orbán kritizuje obsazování nejvyšších postů v EU
Ačkoli Orbán s Meloniovou v Římě o rozdělení vrcholných funkcí v Bruselu nehovořil, na tiskové konferenci zdůraznil, že nesouhlasí s tím, aby se důležité posty v institucích EU obsazovaly na základě stranické politiky.
To, co se nyní v Bruselu objevuje – tři politické skupiny tvořící jakousi koalici, která si mezi sebou rozděluje nejdůležitější evropské posty – je opakem filozofie integrace.
Výsledkem by byla jakási vláda s většinou a opozicí v Bruselu, řekl Orbán. Podle zprávy maďarské tiskové agentury MTI dal premiér jasně najevo, že je to důvod k velkým obavám, protože „EU nebyla vytvořena pro toto, ale pro integraci“, zdůraznil.
„Nesmíme dopustit, aby se některá země v EU cítila v menšině nebo v opozici. To je špatná cesta, jak z filozofického, tak strategického hlediska, a EU by se touto cestou neměla vydat,“ řekl Orbán.
Jako nejdéle sloužící šéf vlády v EU Orbán přesně viděl, „kdy se věci zvrtly“. „Kořenem evropských problémů“ je to, že předseda Evropské komise chtěl po evropských volbách v roce 2014 přeměnit tehdejší politicky neutrální Komisi na politický orgán. „Od té doby tento proces postupuje a způsobuje stále více problémů,“ řekl Orbán.