ČTK

5. 8. 2024

Venezuelský nejvyšší soud by mohl zneplatnit prohlášení ústřední volební komise, že volby hlavy státu 28. července vyhrál dosavadní prezident Nicolás Maduro, a nařídit nové hlasování, které by se konalo letos v prosinci. Podle kolumbijských médií o takové možnosti informoval v neděli na sociální síti X kolumbijský exprezident Iván Duque. Podle něj by tak venezuelský soud mohl uklidnit napětí v zemi i mezinárodní kritiku a Madura by očistil od nálepky, že volby zmanipuloval. Zrušení výsledků by totiž soud přičetl hackerskému útoku. Duque takový scénář odmítl a uznal stejně jako Spojené státy a několik dalších amerických zemí za vítěze voleb opozičního kandidáta Edmunda Gonzáleze.

Ústřední volební komise ve Venezuele už minulé pondělí, tedy den po volbách, prohlásila po sečtení 80 procent hlasů za jejich vítěze Madura. Do dneška ale nezveřejnila podrobné výsledky, což kritizovala i řada zemí regionu, Spojené státy či Evropská unie. Opozice naopak zveřejnila data, která získala z 81 procent volebních místností a která dokládají jasné vítězství Gonzáleze.

Po sílící kritice ze zahraničí a protivládních protestech, které vypukly před týdnem a na nichž se Venezuelané masově postavili za hlavní opoziční alianci, sám Maduro inicioval u nejvyššího soudu přezkoumání výsledků. Ústřední volební komise i nejvyšší soud jsou loajální vůči Madurově vládě.

Kolumbijský exprezident na síti X v neděli napsal, že venezuelský nejvyšší soud „zkoumá možnost, jak volby zneplatnit“, a to se zdůvodněním, že „volební výsledky mohly být zkreslené kvůli kybernetickému útoku“. O něm hovořil minulý týden Maduro, který ho přičetl opozici a tvrdil, že pocházel ze Severní Makedonie. Právě na hackerský útok se vymluvila volební komise, která uvedla, že proto nemůže zveřejnit podrobné výsledky.

Tím, že by soud nařídil volební komisi zneplatnit její prohlášení Madura zvoleným prezidentem na další období, by se podle Duqueho zmírnil domácí i mezinárodní tlak a Maduro by získal čas. Sociální napětí by se snížilo také tím, kdyby soud nařídil propuštění všech lidí, asi dvou tisíc, které režim pozatýkal během týdenních povolebních protestů.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.