Představitelé zahraničních výborů amerického Kongresu a evropských parlamentů včetně Česka odmítli uznat oficiálně oznámené výsledky prezidentských voleb ve Venezuele. Zároveň vyzvali Caracas k jednání s opozicí s cílem zajistit pokojné a demokratické předání moci. Venezuelská ústřední volební komise, loajální autoritářské vládě, označila za zvoleného prezidenta na další období dosavadní hlavu státu Nicoláse Madura. Opozice tvrdí, že vyhrál její kandidát Edmundo González Urrutia.
„Důrazně odsuzujeme pokračující pokusy ve Venezuele podkopat vůli voličů a potlačit venezuelský lid po nedělních volbách. Na základě dostupných důkazů a prohlášení nezávislých volebních pozorovatelů neuznáváme podvodné a neověřitelné prohlášení Národní volební rady (CNE), že Maduro vyhrál,“ stojí v prohlášení zveřejněném na webu zahraničního výboru amerického Senátu.
Pod prohlášením jsou podepsány dvě desítky šéfů zahraničních výborů parlamentů ze 16 zemí, kromě USA také evropských států včetně Ukrajiny. Za Česko prohlášení podepsal předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, který to ČTK potvrdil. V dokumentu je uveden i ministr pro vědu Marek Ženíšek, jenž donedávna vedl zahraniční výbor Poslanecké sněmovny. „Prohlášení jsem nepodepsal, protože už nejsem předsedou zahraničního výboru. Jinak bych podepsal zcela jistě,“ sdělil ČTK Ženíšek.
Skupina činitelů zároveň vyzvala Madurův režim, aby umožnil transparentní a nezávislé ověření výsledků voleb a jako nezbytné označili ukončení represí vůči protestujícím Venezuelanům a pronásledování opozičních vůdců. Vyzvali k jednání mezi Madurovou vládou a Gonzálezem s cílem zajistit pokojné a demokratické předání moci. Agentura Reuters prohlášení označila za bezprecedentní projev jednoty s cílem vyvinout tlak na Caracas, aby zveřejnil úplné výsledky hlasování.
Několik amerických zemí, včetně Spojených států, mezitím uznalo za vítěze nedělních prezidentských voleb ve Venezuele kandidáta hlavní opoziční aliance Edmunda Gonzáleze Urrutiu. Mnohé země regionu, včetně Brazílie, Mexika či Kolumbie, které mají levicové vlády a dobré vztahy s Madurovou vládou, vyzvaly Caracas ke zveřejnění podrobných výsledků.