Počet projevů antisemitismu v České republice v loňském roce vzrostl zhruba o 90 procent. Federace židovských obcí zaznamenala loni 4328 antisemitských incidentů, v předchozím roce to bylo 2277. Převážnou většinu z nich tvořily stejně jako v minulých letech projevy nenávisti na internetu, zejména na sociálních sítích. Federace to uvedla v dnes zveřejněné výroční zprávě. Organizace ale zároveň upozornila, že ČR zůstává pro židovskou komunitu nadále bezpečnou zemí.
„Antisemitismus je dlouhodobě přítomen především ve virtuálním prostředí,“ uvedla Federace židovských obcí. Z on-line prostoru podle ní pocházelo 98 procent z celkového počtu protižidovských projevů. Organizace loni neevidovala žádný násilný útok, v posledních pěti letech měla nahlášeny dva – v roce 2020 a 2021.
„Z hlediska obsahu antisemitských incidentů dominovala v roce 2023 kategorie lživých, odlidšťujících, démonizujících, vulgárních nebo stereotypních tvrzení a konspiračních teorií,“ napsali zpracovatelé výroční zprávy. Dále zaznamenala Federace židovských obcí i projevy takzvaného nového antisemitismu, tedy protižidovské nenávisti namířené proti Izraeli. Jejich počet meziročně vzrostl o 208 procenta z celkového počtu tvořily zhruba třetinu.
Zaměření antisemitských projevů ovlivňovaly zahraniční i domácí události. Po celý rok se na internetu objevovaly protižidovské příspěvky spojené s ruskou invazí na Ukrajinu či doznívající pandemií covidu-19. Situace se změnila po teroristickém útoku hnutí Hamás, při němž zahynulo téměř 1200 lidí hlavně mezi civilisty, a následné odvetné ofenzivě Izraele. „Bezprostředně po 7. říjnu následovala celosvětová explozivní vlna antisemitismu, která silně zasáhla i Českou republiku,“ uvedla organizace.