Prodejcům vadí další chystané regulace pro elektronické cigarety. Fakticky podle nich znemožní prodej, když kromě příchutí zakážou i sladidla a další látky. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Komora elektronického vapování (KEVAP). Podle ministerstva zdravotnictví (MZd) novelu vyhlášky žádali poslanci a senátoři ze zdravotních výborů, změnami chtějí více chránit děti. Podle průzkumu z letošního května používá v ČR výrobky s nikotinem polovina mladých.
Mluvčí MZd Ondřej Jakob na dotaz ČTK chystané změny potvrdil. „V posledních letech došlo k enormnímu nárůstu užívání nikotinových výrobků mezi mladými lidmi a zejména dětmi. Oba výbory požadovaly úpravu vyhlášky tak, aby výrobky nebyly pro tyto skupiny osob lákavé,“ uvedl.
Vyhláška stanoví požadavky na vzhled a vlastnosti těchto výrobků. Změny by podle Jakoba měly začít platit co nejdříve. „Vyhláška zároveň stanoví dostatečně dlouhé přechodné období, aby se průmysl mohl na změny připravit. (…) Bude mít možnost se k ní vyjádřit v rámci vnějšího připomínkového řízení,“ doplnil mluvčí. V současné době je podle něj dokument ve vnitřním připomínkovém řízení MZd.
Šanci vyjádřit se v připomínkovém řízení podle KEVAP experti na závislosti nebo další odborníci mít nebudou, protože seznam připomínkových míst je omezený na státní instituce či zákonem definované oborové komory.
Podle KEVAP by taková změna znamenala úplný zákaz celého sektoru, protože o náplně bez příchutí je minimální zájem. „Tabákovou příchuť v současnosti užívá naprosté minimum lidí a bez dalších složek, které chce ministerstvo taky zakázat, bude zcela neprodejná,“ uvedl předseda KEVAP Robert Hrdlička.
Připomněl, že od září bude navíc platit nový systém spotřební daně na elektronické cigarety a jejich náplně, která má další čtyři roky postupně narůstat. „Nejprve tato vláda prohlásí, že chce e-cigarety jako méně škodlivé používat k omezení počtu kuřáků. Loni pak schválí daň, která bude rychle růst a za dva roky už bude nejvyšší v EU. A od příštího roku chce ministerstvo zdravotnictví vaping zakázat plošně,“ řekl. Stát by měl podle zástupců komory raději přísněji kontrolovat prodej mladším 18 let.
Polovina mladých ve věku 15 až 24 let podle průzkumu Státního zdravotního ústavu o užívání tabáku a alkoholu v ČR za rok 2023 NAUTA užívá nikotinové výrobky, třetina z nich denně. Za deset let vzrostl počet uživatelů elektronických cigaret v populaci o deset procentních bodů. Od roku 2020 roste podíl uživatelů nikotinových sáčků mezi mladými, obliba zahřívaného tabáku spíš klesá.