Podle nové studie z Turecka by se muži, kteří používají e-cigarety, mohli setkat s nižším počtem spermií a negativním dopadem na varlata a sexuální touhu.

Výzkum se zabýval tím, jak může kouř z e-cigaret ovlivnit mužský urogenitální systém, který je zodpovědný za úkoly související s močí a reprodukční činností. Studie, kterou provedli vědci z univerzity Sivas Cumhuriyet, vystavila jednu skupinu krysích samců běžnému cigaretovému kouři a druhou skupinu výparům z e-cigaret, zatímco třetí skupina byla držena stranou od kouře. Krysy byly vystaveny kouři dvakrát denně po dobu jedné hodiny.

Vědci zjistili, že krysy vystavené výparům z e-cigaret měly nižší počet spermií ve srovnání s těmi, které se s kouřem nesetkaly. Počet spermií je kritickým faktorem plodnosti, protože vyšší počet se obvykle promítá do větší šance otěhotnění partnerky.

Krysy, které nebyly v kontaktu s kouřem, měly počet spermií 98,5 milionu na milimetr, což je více než 95,1 milionu u skupiny s kouřem z e-cigaret a 89 milionů u skupiny s tradičními cigaretami.

Mikroskopické vyšetření odhalilo, že varlata pěti z osmi krys vystavených kouři z e-cigaret vykazovala strukturální změny. Ve vapovací skupině zažilo 62 procent krys negativní fyzický dopad na varlata, která se smrskla. Kouř z e-cigaret byl také spojen se snížením libida.

„Je třeba vzít v úvahu, že ačkoliv byla kapalina z elektronických cigaret zavedena jako neškodná ve studiích o odvykání kouření, mohla by zvýšit oxidační stres a způsobit morfologické změny ve varlatech,“ uvádí studie a dodává: „Aby šlo o bezpečnou možnost při studiích o odvykání kouření, je třeba zjistit její dopad na lidi.“

Turecká studie odráží výsledky dánské studie z roku 2020, která zkoumala účinky kouření e-cigaret u více než 2 000 mužů. „Ve srovnání s neuživateli měli denní uživatelé e-cigaret výrazně nižší celkový počet spermií (147 milionů vs. 91 milionů),“ uvedli autoři studie.

Ženská plodnost, dopady na potomstvo

Vapování může také negativně ovlivnit ženskou plodnost. Studie ze září 2019 zveřejněná v Journal of the Endocrine Society, která se zabývala dopadem kouře z e-cigaret na březí myši, zjistila, že došlo k „významnému opoždění nástupu prvního vrhu“.

„Vystavení myší e-cigaretám zhoršuje zahájení těhotenství a zdraví plodu, což naznačuje, že užívání e-cigaret ženami v reprodukčním věku nebo během těhotenství by mělo být zvažováno opatrně,“ píše se ve studii.

V červenci 2023 vědci z University of Colorado oznámili, že vapování může u těhotných žen negativně ovlivnit růst plodu kvůli přítomnosti nikotinu. Vědci pro studii použili zvířecí model.

„Nikotin prochází placentou do fetálního oběhu, kde se může akumulovat a dosáhnout vyšších hladin než v mateřské plazmě. To narušuje vývoj mnoha orgánů a systémů,“ napsala Emily Batesová, docentka pediatrie na univerzitě.

„Ti, kteří byli vystaveni vapingu, měli během svého vývoje stále menší a kratší kosti. Kromě toho jsme zjistili, že nikotin ovlivňuje, které geny jsou zapnuty v plících plodu,“ poznamenala také vědkyně.

Kromě dopadů na plodnost se ukázalo, že vapování přispívá k dalším zdravotním komplikacím. Výzkum prezentovaný na Mezinárodní konferenci o mozkové mrtvici v roce 2019 ukázal, že ti, kteří používají e-cigarety, mají vyšší pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice.

Další studie publikovaná v European Heart Journal spojovala vapování s poškozením funkce plic a poškozením mozku.

Ohrožené jsou hlavně děti a mladí lidé

Studie o škodlivých účincích vapování na zdraví člověka jsou obzvláště znepokojivé ve Spojených státech, protože tyto produkty používá velký počet dětí a mnohé z nich pravidelně.

Studie zveřejněná v říjnu loňského roku americkým Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhalila, že 2,55 milionu amerických středoškoláků a žáků na druhém stupni základních škol během předchozích 30 dnů používalo elektronické cigarety.

To zahrnovalo 14,1 procenta středoškoláků a 3,3 procenta dětí na druhém stupni základních škol. Téměř 85 procent z nich používalo e-cigarety s příchutěmi.

„Tato studie ukazuje, že mládež naší země je i nadále závislá na rozšiřující se řadě značek elektronických cigaret, které dodávají ochucený nikotin,“ napsala Deirdre Lawrence Kittnerová, ředitelka úřadu CDC pro kouření a zdraví.

Podle CDC obsahuje většina e-cigaret nikotin. To platí i pro kapaliny z produktů, které jsou prodávány jako „s nulovým obsahem nikotinu“. Během dospívání může užívání nikotinu skončit poškozením oblastí mozku, které řídí učení, kontrolu impulzů, náladu a pozornost.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.