Radovan Dluhý

6. 8. 2024

22. – 23. září 2024 proběhne v New Yorku zasedání OSN – Summit pro budoucnost. Na tomto summitu se delegáti chystají přijmout dokument s názvem Pakt pro budoucnost.

Pakt je rozdělen do pěti částí: udržitelný rozvoj a financování rozvoje, mezinárodní mír a bezpečnost, technologie a inovace, mladí lidé a budoucí generace, transformace globálního vládnutí. Součástí Paktu jsou také přidružené materiály s názvem Globální digitální dohoda a Deklarace pro budoucí generace.

Druhá revize Paktu pro budoucnost zahrnuje například vytvoření „platformy pro krizové situace“ (Akce 55, bod 79). V dokumentu se navrhuje, že by tato vzniklá platforma v případě rozsáhlého šoku napříč regiony iniciovala „soudržnou, koordinovanou a multidimenzionální reakci“.

V materiálu se také navrhuje „transformovat globální vládnutí a posílit multilaterální systém“, což by umožnilo „čelit výzvám, uchopit současné a budoucí příležitosti“ (Akce 41).

Revize paktu zmiňuje i rapidní akceleraci implementace celé Agendy 2030 Cílů udržitelného rozvoje (SDG) do roku 2030 (Akce 12). S tímto záměrem se plánuje reforma mezinárodního finančního systému a mobilizacie adekvátních financí (Akce 50).

Přijetí Paktu na svých webových stránkách podpořil známý americký ekonom a diplomat Jeffrey Sachs.

„Co se týče reformy systému OSN, je klíčové dát institucím OSN více pravomocí, a aby opravdu zastupovaly členské země. V současnosti systém OSN příliš spoléhá na pár velmocí, a to především na Spojené státy americké,“ napsal Sachs.

Někteří další odborníci však mají k Paktu pro budoucnost výhrady.

Občanská společnost

Renzo Romi, který zastupuje lidskoprávní organizaci Amnesty International při OSN v New Yorku kritizoval, jakým způsobem byl Pakt připravován.

„Participace občanské společnosti byla velmi omezená. Informačně jsme spoléhali většinou na spřátelené země, protože jsme nebyli při vyjednávání v místnosti …takže nevíme, jestli budou naše připomínky a návrhy v materiálu zohledněny,“ uvedl Romi v rozhovoru pro globalissues.org.

K Paktu pro budoucnost se vyjádřil sociolog Rostislav Gramskopf, spoluzakladatel nově vznikajícího Institutu pro nezávislou vědu a svobodnou společnost.

„Zůstává velkou otázkou, zda vůbec existuje globalizovaná občanská společnost, tedy společenství lidí se stejnými zájmy nad úrovní národních států. Pakliže pro demokracii je důležité zachovat suverenitu státu pro rozhodování o jednotlivých politikách – tedy např. o politice sociální, ekonomické, ale i zahraniční, která je u nás marginální –, stejně tak je důležité prostřednictvím diseminace vědění budovat občanskou společnost, která bude přesahovat národní stát, ale své vědění bude udržovat pro národní stát samotný,“ sdělil Gramskopf pro Epoch Times.

„V jistém smyslu jde o důležitou protiváhu vůči globálním elitám, která národní státy využívají pro svůj vlastní prospěch. Dopady této mocenské nerovnováhy můžeme vidět (nejen) v současnosti, kdy rozhodovací pravomoci v podstatě získávají nikým nevolení jednotlivci. A to navíc prostřednictvím institucí, které jsou prakticky vyvázány z demokratických procesů,“ dodal sociolog.

Pakt pro budoucnost by mohl ukončit národní suverenitu, tvrdí Haskins

Mnohem závažnější kritika zazněla od Justina Haskinse z amerického think-tanku Heartland Institut.

Haskins ve svém článku publikovaném na The Federalist varoval, že Pakt pro budoucnost je „největším pokusem o převzetí moci v historii OSN“.

Například podle Haskinse „může generální tajemník OSN, a to bez reautorizace členských zemí, nekonečně prodlužovat celosvětový nouzový stav. Ten by se mohl vyhlásit v rámci platformy pro krizové situace kvůli nějakému globálnímu šoku“.

Stanovisko ministerstva zahraničí

Požádali jsme české ministerstvo zahraničních věcí o stanovisko k Paktu pro budoucnost a k tvrzení o možné ztrátě suverenity zemí ve prospěch OSN.

„Česko je v úzké koordinaci s partnery z EU a podobně smýšlejícími zeměmi zapojeno do procesu přípravy Summitu budoucnosti a jeho výstupního dokumentu, tzv. Paktu pro budoucnost. V jednáních se zasazujeme o posílení principů mezinárodní spolupráce založené na dodržování Charty OSN a mezinárodního práva,“ sdělila pro Epoch Times Mariana Wernerová, vedoucí oddělení komunikace s médii

„Jednání o textu Paktu v New Yorku stále probíhají a dokončení textu se očekává až před samotným Summitem v září. Česko věří, že se prostředníkům vyjednávacího procesu – Německu a Namibii – podaří dospět ke konsensuálnímu výsledku,“ dodala.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.