Radovan Dluhý

3. 6. 2024

Minulý týden jsme průběžně informovali o 77. Světovém zdravotnickém shromáždění (WHA), které se konalo v Ženevě. Jednání probíhala od pondělí až do soboty a skončila v pozdních večerních hodinách.

Delegáti nakonec odsouhlasili „jen“ změny v Mezinárodních zdravotnických předpisech (IHR). Schválení návrhu Pandemické úmluvy (PÚ) bylo odloženo.

Pandemická úmluva by mohla být schválena do konce roku 2024

WHA rozhodlo prodloužit mandát Mezivládnímu vyjednávacímu orgánu (INB), aby dokončilo projednání PÚ. Již dříve jsme informovali, že INB takřka po dvou letech analýzy různých aspektů návrhu PÚ a jeho finalizací neuspěl, když už před zahájením shromáždění proti němu některé státy vystoupily.

INB by se měl sejít hned příští měsíc, aby se pokusil o vytvoření nutného konsenzu.

WHA proto naplánovalo hlasovat o další verzi dokumentu na mimořádném shromáždění WHA, které by se konalo do konce roku 2024. Eventuálním dalším možným pokusem ke schválení návrhu PÚ by mohlo být 78. WHA v roce 2025.

Členské země WHO by mohly chtít po cestujících vakcinaci či izolaci

Členské země však schválily změny v IHR, které by mohly zásadním způsobem ovlivnit například cestování během zdravotní krize.

V článku 31 schválených IHR se uvádí, že pokud existuje důkaz o hrozícím riziku pro veřejné zdraví, členská země WHO může v rámci národních zákonů donutit cestující k lékařskému vyšetření, k vakcinaci, nebo k izolaci a ke karanténě.

Ve stejném případě může vyžadovat i vakcinační průkaz. Ten však nemusí být v digitální formě. Pro zavedení digitálního zdravotnického certifikátu bylo i České ministerstvo zdravotnictví, které mezinárodnímu tělesu jménem členských států EU zaslalo tento návrh (článek 23 odstavec 6) během svého předsednictví v EU. Tento návrh ale nebyl přijat.

V případě nesplnění výše uvedených podmínek by mohl být cestujícím odepřen vstup do země.

V příloze 4 nových IHR je také uvedeno, aby se cestovní a dopravní společnosti na možnou implementaci výše uvedených opatření patřičně připravily.

Dalším důležitým aspektem schválených IHR je například vytvoření různých finančních mechanismů (články 44 a 44bis), které by zajistily připravenost obzvláště rozvojových zemí v případě příští pandemické krize.

IHR automaticky vstoupí v platnost a stanou se závaznými pro všechny členské země WHO v případě, pokud do 10 měsíců neoznámí jejich odmítnutí. Po uplynutí této lhůty se již členská země nemůže vyvázat a k případným výhradám či odmítnutí se nepřihlíží.

O víkendu se proti jednání WHA demonstrovalo

V sobotu se v Ženevě shromáždily stovky lidí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s navrhovanými dokumenty WHA. Na akci vystoupilo mnoho známých osobností.

Mezi nimi například i dr. Robert Malone, vědec a vynálezce technologie, která se později stala základem mRNA vakcín.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.