Radovan Dluhý

13. 5. 2024

Zpráva Světové zdravotnické organizace za minulý rok ukazuje, že až pětinu celkových příspěvků získala od organizací spojených s Billem Gatesem. Navíc její rozpočet zaznamenal schodek 770 milionů dolarů.

Příjmy Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhly v roce 2023 3,34 miliard dolarů. Naopak, výdaje loni činily celkem 4,11 miliard dolarů, nejvíce v historii této organizace.

Příjmy a výdaje WHO v letech 2018–2023. V milionech amerických dolarů. (report WHO)

WHO tedy zaznamenala rozpočtový schodek ve výši 770 milionů dolarů.

Pro zajímavost, třetinu výdajů (tj. $ 1,7 mld.) utratila organizace za cestovné a mzdové náklady svých zaměstnanců.

Pět donátorů přispělo v roce 2023 na polovinu rozpočtu WHO

Mezi pět největších donátorů patřily Spojené státy (15 %), Nadace Billa a Melindy Gatesových (356 milionů dolarů, tj. 11 %), Mezinárodní organizace Gavi Alliance (260 milionů dolarů, tj. 8 %), Německo (8 %) a Velká Británie (7 %).

Evropská komise přispěla do rozpočtu WHO šesti procenty a například Čína dvěma. Mezi finančními dárci se objevily také farmaceutické firmy jako Sanofi, Seqirus, GSK plc a další.

Jelikož organizace Gavi Alliance (GA) je Gatesovou sesterskou organizací, kterou v roce 1999 založil s cílem propagovat globální očkování a nadále ji průběžně finančně podporoval, téměř 20 % všech příspěvků do rozpočtu WHO tedy nese společného jmenovatele „Gates.“

Většina peněz Gatese jde na globální očkování

Finanční podpora Gatese je již dlouhodobě pro fungování některých aktivit WHO klíčová. Ve „dvouletce“ 2018–2019 přispěla Nadace Billa a Melindy Gatesových 530 miliony dolary do celkového rozpočtu WHO v hodnotě 4,42 mld. dolarů. Příspěvek mezinárodní organizace Gavi Alliance ve stejném období činil 370 milionů dolarů.

Top 10 přispěvatelů WHO v roce 2023. V milionech amerických dolarů. (report WHO)

Naprostá většina příspěvků nadace Gatesových a Gavi Alliance jsou vázané na specifické projekty spojené s globální vakcinací. WHO nesmí tedy tyto finance použít pro jiné účely. Projekty zaměřené například na očkování proti dětské obrně jsou tak tradičně dobře zajištěny.

Vázanost velké části příjmů WHO na konkrétní cíle a programy dárců je pro rozpočet WHO typická.

Dobrovolné příspěvky velmi často směřují na specifické projekty

V roce 2023 82 % příjmů WHO se skládalo z takzvaných dobrovolných příspěvků (angl.: Voluntary Contributions, VC). Ty jsou ale z naprosté většiny vázané na specifické cíle. VC jsou tedy velmi nepružné.

WHO přitom dlouhodobě apeluje na dárce, aby zvážili financování ve formě dobrovolných flexibilních příspěvků.

Povinné příspěvky (angl.: Assessed Contributions, AC) z členských zemí tvořily v roce 2023 15 % příjmů WHO. AC jsou určeny primárně na zajištění položek, které jsou podstatné pro chod organizace a zajišťují obecné programy WHO.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři
Armáda ČR nacvičovala v květnu na zemi, ve vzduchu i na moři

24. května vyvrcholilo jedno z největších letošních cvičení Pozemních sil Armády ČR s názvem Joint Fires 2024. Kromě něj se naše armáda zapojila v květnu i do několika mezinárodních cvičení.

Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny
Nadbytečné výrobní kapacity a dumpingová taktika Číny

Spojené státy a Evropská unie (EU) vyjádřily obavy z nadměrné výrobní kapacity Číny v různých odvětvích, od oceli a hliníku až po lithiové baterie, nové energetické produkty, elektromobily a solární panely.

Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident
Čeští hokejisté oslavili zlato s fanoušky, ve čtvrtek je přijme prezident

Tisíce lidí dnes oslavily s českým národním hokejovým týmem v Praze zisk titulu mistrů světa.