Zpráva Světové zdravotnické organizace za minulý rok ukazuje, že až pětinu celkových příspěvků získala od organizací spojených s Billem Gatesem. Navíc její rozpočet zaznamenal schodek 770 milionů dolarů.
Příjmy Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhly v roce 2023 3,34 miliard dolarů. Naopak, výdaje loni činily celkem 4,11 miliard dolarů, nejvíce v historii této organizace.
WHO tedy zaznamenala rozpočtový schodek ve výši 770 milionů dolarů.
Pro zajímavost, třetinu výdajů (tj. $ 1,7 mld.) utratila organizace za cestovné a mzdové náklady svých zaměstnanců.
Pět donátorů přispělo v roce 2023 na polovinu rozpočtu WHO
Mezi pět největších donátorů patřily Spojené státy (15 %), Nadace Billa a Melindy Gatesových (356 milionů dolarů, tj. 11 %), Mezinárodní organizace Gavi Alliance (260 milionů dolarů, tj. 8 %), Německo (8 %) a Velká Británie (7 %).
Evropská komise přispěla do rozpočtu WHO šesti procenty a například Čína dvěma. Mezi finančními dárci se objevily také farmaceutické firmy jako Sanofi, Seqirus, GSK plc a další.
Jelikož organizace Gavi Alliance (GA) je Gatesovou sesterskou organizací, kterou v roce 1999 založil s cílem propagovat globální očkování a nadále ji průběžně finančně podporoval, téměř 20 % všech příspěvků do rozpočtu WHO tedy nese společného jmenovatele „Gates.“
Většina peněz Gatese jde na globální očkování
Finanční podpora Gatese je již dlouhodobě pro fungování některých aktivit WHO klíčová. Ve „dvouletce“ 2018–2019 přispěla Nadace Billa a Melindy Gatesových 530 miliony dolary do celkového rozpočtu WHO v hodnotě 4,42 mld. dolarů. Příspěvek mezinárodní organizace Gavi Alliance ve stejném období činil 370 milionů dolarů.
Naprostá většina příspěvků nadace Gatesových a Gavi Alliance jsou vázané na specifické projekty spojené s globální vakcinací. WHO nesmí tedy tyto finance použít pro jiné účely. Projekty zaměřené například na očkování proti dětské obrně jsou tak tradičně dobře zajištěny.
Vázanost velké části příjmů WHO na konkrétní cíle a programy dárců je pro rozpočet WHO typická.
Dobrovolné příspěvky velmi často směřují na specifické projekty
V roce 2023 82 % příjmů WHO se skládalo z takzvaných dobrovolných příspěvků (angl.: Voluntary Contributions, VC). Ty jsou ale z naprosté většiny vázané na specifické cíle. VC jsou tedy velmi nepružné.
WHO přitom dlouhodobě apeluje na dárce, aby zvážili financování ve formě dobrovolných flexibilních příspěvků.
Povinné příspěvky (angl.: Assessed Contributions, AC) z členských zemí tvořily v roce 2023 15 % příjmů WHO. AC jsou určeny primárně na zajištění položek, které jsou podstatné pro chod organizace a zajišťují obecné programy WHO.