Jakub Jurka, Martin Rubeš, Jiří Beran a Michal Čupr vybojovali pro Českou republiku na letošní olympiádě v Paříži bronzovou medaili v týmové soutěži v šermu. Sami o sobě říkají, že jsou mušketýři, kteří se bijí za český šerm.
„Když jsme vstupovali na planš v Grand Palais a celá audience nás viděla, řekli jsme si: ‚Tak ať to dopadne jakkoliv, tohle je největší zážitek v našich životech.‘ Proti domácím před jejich publikem a na olympiádě o medaili…, nic většího nemůže být. Jestli o zlato, stříbro nebo bronz, to nerozhoduje,“ řekl podle serveru iDnes po zápase Jakub Jurka.
Pro Jiřího Berana byla olympiáda v Paříži i vyvrcholením jeho úspěšné kariéry, kterou zde ukončil. 42letý olympionik je mnohonásobným mistrem České republiky a vítěz Světového poháru v Buenos Aires v roce 2007. V rozhovoru pro iRozhlas zmínil, že si na Francouze nevěřili.
„Francouzů jsme se vždycky báli nejvíc. Nevěřili jsme, že je můžeme porazit. V sezoně jsme s nimi pětkrát prohráli. Jejich styl nám moc nevyhovuje, jsou výborní, hodně útoční. V podstatě jsme byli smíření se čtvrtým místem. Pak jsme ale pochopili, že Francouzi jsou pod obrovským tlakem. Neměli žádnou taktiku, chtěli nás jen smáznout o dvacet zásahů a vzít si bronzovou medaili, a my jsme jim ji doslova ukradli,“ uvedl.
České šermířské dynastie
Není tajemstvím, že se český šerm může pochlubit svojí rodinnou tradicí. Mimo Michala Čupra pocházejí naši čeští olympionici z rodinných šermířských „dynastii“.
Jiří Beran a Martin Rubeš pocházejí z druhé generace šermířů. Jejich otcové, bývalý šermíři a současní trenéři, je k šermu vedli již od útlého dětství.
„Táta sám profesionálně šermoval a nyní je trenérem české kordové reprezentace, takže jsem se už od malička motal kolem planše (plocha vyhrazená k šermířskému zápasu, pozn. red.). Sestra také šermovala, ale nikdy nás do toho doma netlačili. Táta hrál vrcholově fotbal, ale zhruba ve dvaadvaceti letech si zranil koleno, díky čemuž se vlastně dostal k šermu. A i když začal šermovat až ve třiadvaceti, dostal se až do české reprezentace. Šerm je jeho i mojí velkou částí života a máme ho rádi,“ zmínil Beran v rozhovoru pro redakci Epoch Times.
Jakub Jurka pochází dokonce ze čtvrté generace šermířů. Jeho pradědeček stál u zrodu šermířské skupiny v Olomouci a dědeček Jaroslav Jurka vybojoval zlatou medaili na turnaji Světového poháru v roce 1983 a stříbro z mistrovství světa v Barceloně v roce 1985.
„Můj pradědeček v Olomouci založil grup šermířský, myslím, že to bylo v Sokolu v té době, snad 70 let zpátky. Pak na to navázal samozřejmě jeho syn, můj dědeček Jaroslav Jurka, a ten samozřejmě k tomu pak přivedl i mého otce (Tomáše Jurku) a mé bratry, a i mě. To je taková historie, která se s naším rodem trošku pojí. Je to takový family business, doslova,“ říká Jakub Jurka v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Jaké je pouto mezi otcem a synem vs. trenér a svěřenec?
„U šermu je taková jiná specifická aura, přátelství a kamarádství. A rodina je vlastně založena na stejném systému,“ říká Jiří Beran.
Rubešův otec přijel syna podporovat i do Paříže.
„Taťka byl tady se mnou v jednotlivcích, pak tady fandil na tribuně v týmový soutěži, pak i v Českém domě nám tady držel palce. Takže taťka je taky šermem pohlcený a je to prostě fantastický,“ sdělil Rubeš.
V šermu se v tradičních zemích, jako je Francie a Itálie, nazývá trenér Maestro. Úcta a respekt je jedním základním faktorem dobré spolupráce a de facto i dobrého výkonu. Této pocty užívají podle slov kordistů i čeští trenéři, které během turnajů soupeři z jiných zemí Maestro nazývají. Znamená to, že si jich váží, protože ve své kariéře něco dokázali.
Rozhodčí nás rádi pískají, protože jsme féroví
Čeští šermíři mají ve světě vynikající pověst pro své fair play chování.
Na olympijských hrách v Rio de Janeiru dostal Jiří Beran cenu fair play, poté co v duelu s domácím soupeřem opravil rozhodčího, který v nepřehledné situaci uznal bod Beranovi, i když zásah nebyl do protivníka, ale do vlastního stehna.
„Nic jiného mě nenapadlo. Byla to nepřehledná situace, rozhodčí uznal můj zásah, ale já ani na chvíli nezapochyboval. Pro mě to byla normální věc. Tak by to mělo být nejen ve sportu, ale i v životě, i když ve sportu je to asi normálnější. Dá se v něm asi fair play lidem ukázat víc než v politice,“ řekl Beran v rozhovoru pro ČTK.
„Rozhodčí nás rádi pískají, protože vždycky ty souboje jsou férové. Já bych řekl, že se možná i o nás perou, že nás chtějí, protože ví, že ten zápas bude prostě férový. A i když je to vyhrocený zápas, tak se tam nedělají žádné zákeřné věci a vždy je to v rámci fair play a dobrých vztahů,“ vysvětluje Beran v pořadu Lucie Výborné.
Čeští šermíři doufají, že jejich medailové umístění na olympiádě napomůže více zviditelnit sport, který u nás zatím nepatří mezi příliš sledované sporty. Jurka věří, že zájem nebude trvat jen pár dní po olympiádě, ale vydrží a pomůže český šerm dostat na dalších hrách ještě dál.