Turecko chce udržovat vztahy se Šanghajskou organizací pro spolupráci (SCO), kde mají hlavní slovo Rusko a Čína, i plnit své povinnosti v Severoatlantické alianci. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura Reuters, to řekl turecký ministr obrany Yaşar Güler. Turecko je součástí NATO od roku 1952 a má druhou největší alianční armádu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v červenci uvedl, že Turecko se chce stát partnerem SCO a že nevidí důvod, proč by se nemohlo stát i trvalým členem organizace. Ankara také zvažuje členství ve skupině BRICS, ve které mimo jiné zasedají Rusko, Čína, Indie či Brazílie.
Turecký ministr obrany Güler agentuře Reuters řekl, že Turecko pracuje na posílení vztahů s SCO a že jeho členství v Severoatlantické alianci tomu nebrání. „Naší prioritou je naplňovat naše povinnosti v NATO jako významný člen a posilovat solidaritu s dalšími spojenci,“ uvedl ministr.
V minulosti se Turecko snažilo i o spolupráci s Ruskem ve vojenském průmyslu, když koupilo jeho protivzdušný systém S-400. Spojené státy kvůli tomu Ankaru vyloučily z programu stíhacích letounů F-35. Letos se však země po dlouhých jednáních dohodly na akvizici desítek nových letounů F-16 i na modernizaci těch, které má Turecko již ve výzbroji. „Doufáme, že projekt bude dokončen bez problémů, až do dodávky posledního letounu,“ uvedl Güler. Ministr potvrdil že Ankara má zájem i o bojové letouny Eurofighter evropské výroby. Jednání o jejich pořízení však zatím nikam nepokročila. Podle předchozích informací je proti prodeji Německo.