Přemýšlejte o své zahradě jako o rodině a osázejte ji podobně jako hosty při večeři, na které se snad objeví i něco z vaší podzimní úrody! Tetu Samanthu můžete posadit kamkoli a ona oživí stůl. Tetu Olivii chcete posadit poblíž neteřím, které nikdy neviděla, aby se mohly všechny setkat a co nejlépe se pobavit.
Zároveň byste mohli chtít posadit příbuzné se stejně vášnivými, ale velmi odlišnými politickými názory, daleko od sebe.
Stejné je to s rostlinami. Ačkoli rajčata i brambory patří do čeledi lilkovitých, nikdy by se neměly sázet společně, protože mají stejné škůdce a choroby, které se mezi nimi mohou snadno šířit a obě plodiny zničit. Vlastně by se ani neměly sázet po sobě, a to ze stejného důvodu. Přesto oběma prospívá soužití s cibulí a česnekem, které odpuzují jejich nejčastější škůdce. Zaujalo vás to?
Rajčata
Špičkoví zahradníci přísahají, že když vedle rajčat vysadíte bazalku, získáte aromatičtější rajčata. Ačkoli to nikdy nebylo vědecky prokázáno, studie ukázaly, že rajčata vysázená vedle bazalky mají tendenci přinášet více plodů. I když nemáte zahrádku, můžete letní pokrmy oživit společným pěstováním těchto dvou rostlin v nádobě téměř kdekoli, kam dopadá osm hodin slunečního světla.
Rajčata milují většinu voňavých bylinek, zejména tymián, jehož vůně jim pomáhá skrývat se před háďátky, chřest, protože pomáhá odpuzovat háďátka, brutnák, který odpuzuje roháče, česnek, který odrazuje roztoče, a fazole, které dodávají půdě dusík.
Jak již bylo zmíněno, držte brambory stranou. Vyhněte se také příslušníkům čeledi kapustovitých: zelí, hořčici, brokolici, květáku, růžičkové kapustě a rozhodně kedlubnám, které mohou brzdit růst ostatních rostlin.
Dýně a koření
Cukety a jejich příbuzné z velmi plodné čeledi dýňovitých se rády nechávají obklopit ředkvičkami, které odhánějí dýňové škůdce, a koprem, který láká berušky a berušky, jež se živí dýňovými brouky. Fazole a luštěniny vážou v půdě dusík a brutnák odpuzuje běžné škůdce a dodává do půdy vápník.
Držte stranou zástupce čeledi kapustovitých, protože jsou magnetem pro červce, můry a mšice, stejně jako brambory, které budou bránit růstu.
Papriky jsou na seznamu „Top 5“ většiny zahrádkářů. Seznam nejlepších kamarádů paprik zase zahrnuje bazalku pro povzbuzení chuti, mrkev, která funguje jako živý mulč, švýcarský mangold pro ochranu před větrem a stínem, špenát pro boj s plevelem a cibuli a česnek, které zahánějí zelné červce, slimáky, mšice a mnoho dalších zahradních škůdců.
Nikdy nesázejte papriky v blízkosti květáku, kedluben, brokolice, zelí, kapusty, růžičkové kapusty, fenyklu nebo meruněk; tyto rostliny by si buď konkurovaly o vodu a živiny, nebo by přilákaly ničivé škůdce.
Fazole, hrách a okurky
Fazole jsou oblíbenou zahradní volbou nejen pro svou schopnost poskytnout výživnou přílohu, ale také pro svou schopnost dodávat do půdy dusík. Dobře se jim daří s celerem, protože pomáhá předcházet půdním houbovým chorobám, a s rozmarýnem, letní saturejkou a bramborami, které pomáhají chytat a odpuzovat fazolové brouky.
Fazole na polích rády šplhají po kukuřici. Fazol keříčkový miluje řepu – ale pozor, může brzdit růst fazolí tyčkových. Cibuli, pórek, česnek a papriky vždy držte daleko od obou typů fazolí.
Hrách má podobné nároky na pěstování jako zelené fazole a dobře se pěstují společně. Přínosem pro ně je také řepka, která odpuzuje mšice, a bazalka, která odpuzuje třásněnky, jimž se daří v květech a vyvíjejících se hrachových luscích. Všechny zástupce čeledi cibulovitých a česnekovitých vysazujte do jiné části zahrady, jinak budou brzdit růst hrachu.
Další oblíbené popínavé rostlině, okurkám, prospěje blízkost fazolí a hrachu a dusík, který dodávají do půdy. Okurkám také prospívá umístění v blízkosti kukuřice, po které budou ochotně šplhat. Kopr přitahuje parazitické vosičky, které loví škůdce okurek, a vůně oregana je útočná pro mšice a další škůdce sající mízu. Na rozdíl od většiny ostatních zahradních rostlin nemají okurky rády aromatické bylinky: šalvěj, mátu a bazalku.
Partneři pro brambory
Asi si teď říkáte, že brambory je až na výjimky nutné pěstovat ve vlastním světě. Není to pravda. Rodina kapustovitých je miluje, protože kapustovité mají mělké kořeny a kořeny brambor sahají hluboko, což znamená, že si nebudou konkurovat o živiny, a společně představují skvělý způsob, jak co nejlépe využít prostor na zahradě. Kukuřice je na tom podobně, protože roste nahoru a brambory rostou dolů.
Pažitka je skvělá nejen jako příloha k pečeným bramborám, ale také tím, že k sobě přitahuje užitečný hmyz. Také koriandr přitahuje užitečný hmyz. A len odpuzuje brouky díky tříslovinám a lněným olejům. Křen odpuzuje brouky a zároveň zvyšuje odolnost brambor vůči chorobám. Pór roste dobře v blízkosti brambor, stejně jako hrách a fazole.
Doprovodná výsadba je o tom, aby zahrada pracovala pro vás.
Další dobří sousedé
Není možné v jednom článku obsáhnout všechny druhy zahradních rostlin a množství z nich vyplývajících kombinací.
Chřest
Vedle chřestu vysazujte rajčata, zejména v prvních letech jeho pěstování, abyste odradili chřestové brouky. Pěstujte také vedle některé bazalky pro větší ochranu. Lilek odpuzuje chřestové brouky i háďátka. Jahody jsou vynikajícím půdním krytem.
Kapustovité plodiny
Při pěstování s cizrnou poskytují kapustovité rostliny (zelí, květák, brokolice, růžičková kapusta atd.) větší úrodu. Při pěstování s ředkvičkami je brokolice vyšší. Máta zabraňuje výskytu blešivců a fenykl omezuje výskyt mšic.
Mrkev
Mrkev zbožňuje pažitku, která zlepšuje její chuť a růst a odpuzuje otravné mšice, roztoče a mouchu rez mrkvovou. Rozmarýn, šalvěj a pórek také odhánějí rez mrkvovou. Fazole dodávají půdě dusík a udržují ji zdravou.
–ete–