Epoch Times Česko ČTK

a 28. 8. 2024

Aktualizováno ve 23:45

Francouzská justice dnes začala stíhat podnikatele ruského původu a zakladatele platformy Telegram Pavla Durova. Po čtyřech dnech výslechů ho propustila z vazby, ale Durov bude pod policejním dohledem a nesmí opustit zemi. Dnes to podle agentury AFP uvedla pařížská prokuratura.

Paříž vyčítá Durovovi a jeho síti Telegram, že nedostatečně komunikují s úřady a neposkytují informace, o které žádají soudní orgány. Tím by se platforma a její šéf mohli dopustit spoluúčasti na zločinech, které uživatelé Telegramu plánují a koordinují pomocí této sociální sítě. Francouzské úřady v této souvislosti zmiňují pašování drog, šíření dětské pornografie či vydírání.


Přečtěte si také:

Zázračné programátorské dítě, miliardář, „ruský Zuckerberg“.
Kdo je Pavel Durov?


Další postup

„Byl umístěn pod policejní dohled s povinností složit kauci pět milionů eur (125 milionů korun), povinností hlásit se dvakrát týdně na komisařství a má zakázáno opustit francouzské území,“ uvedla pařížská prokurátorka Laure Beccuauová.

Předběžné vyšetřování začalo v únoru, uvedla prokurátorka. Francouzská policie zatkla Durova v sobotu večer na letišti Le Bourget u Paříže. Devětatřicetiletý miliardář Durov se narodil v Rusku, žije v Dubaji a má také francouzské občanství.

Reakce na zatčení

„Je naprosto absurdní domnívat se, že majitel sociální sítě může být zapojen do zločinů,“ které jsou páchány prostřednictvím zpráv v jeho aplikaci, uvedl podle AFP u pařížského soudu Durovův advokát David-Olivier Kaminski.

Zadržení podnikatele vyvolalo ve světě mnoho reakcí. Telegram vydal prohlášení, podle kterého platforma dodržuje unijní nařízení, komuniké také tvrdí, že se Durov ničeho nezákonného nedopustil. Ruští představitelé prohlašují, že zadržení podnikatele bylo politicky motivované. To odmítá francouzský prezident Emmanuel Macron, který zdůrazňuje nezávislost francouzské justice. Durov kvůli tlaku ruských úřadů opustil Rusko před deseti lety a v poslední době žil ve Spojených arabských emirátech, kde získal občanství.

Deník The Wall Street Journal ve svém dnešním článku poukazuje na komplikované vztahy s Francií, které měl Durov v posledních letech. V roce 2017 se Francie a Spojené arabské emiráty nabouraly do Durovova telefonu, tvrdí list s odkazem na nejmenované zdroje. Úřady obou zemí chtěly mít přístup ke skupinám teroristické organizace Islámský stát aktivních na Telegramu. Rok poté prý Macron nabídl Durovovi, aby přesunul sídlo svých společností do Paříže, což se však nakonec nestalo. V roce 2021 Francie udělila Durovovi občanství. Podle francouzského tisku se tak stalo s ohledem na jeho podnikatelské úspěchy, což je málo obvyklý postup.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů
Fiala: Volby do krajů a Senátu se budou konat i přes záplavy v části regionů

Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi.

Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí
Česko dál sužují povodně, mají tři oběti, na jihu má pršet do středy – shrnutí

Česko stále sužují rozsáhlé povodně, nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském kraji, kde mají povodně tři oběti.

S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI
S Jaroslavem Turánkem o volbách, cenzuře, kontroverzních výzkumech, zdravotní péči a problémech AI

S Jaroslavem Turánkem jsme si povídali o kandidatuře do Senátu a hodnotové orientaci, se kterou tam jde, o cenzuře a polistopadovém vývoji i kontroverzních výzkumech. Poukázal i na problém s umělou inteligencí.

EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu
EU bojkotuje Maďarsko – a brání tak vlastnímu rozhodnutí o dluhu a Draghiho plánu

Od mírové mise maďarského premiéra Viktora Orbána bojkotují komisaři EU a ministři řady členských států předsednictví EU. Naposledy tímto způsobem zabránili přijetí usnesení o důležitých finančních otázkách.

Praxe tradičních řemesel: Jak začít?
Praxe tradičních řemesel: Jak začít?

Vytvářením něčeho užitečného a krásného děláme náš svět - a sami sebe - lepším. Tradiční řemesla nás sbližují s hmotným světem, minulostí a vlastním tělem.