Vladislava Mašková

29. 8. 2024

Podíl Čechů řadících se k levici zaznamenává od roku 2013 klesající trend, zatímco druhý „tábor“ roste, vyplývá to z nedávno publikovaného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Odborníci ale upozorňují jak na problematické určení pojmů, tak na samotnou nejednoznačnost u českých politických stran.

V posledním takovém průzkumu na otázku „V politice lidé někdy hovoří o pravici a levici. Kam byste se sám zařadil na této stupnici?“ odpověděla zhruba čtvrtina dotázaných, že se kloní spíše k levici. K pravici se klonilo přes 38 % respondentů, ke středu skoro 28 % a necelých 8 % nevědělo.

Mají ale lidé v ČR jasno v tom, co znamená pravice a co levice? Zeptali jsme se sociologa z Univerzity Karlovy Rostislava Gramskopfa.

„U nás je levice bohužel mnohdy spojována s nešťastnou historií komunistické nadvlády. Mohou za to dlouhá léta od roku 1948 do roku 1989 s krátkým intermezzem rozvolnění v 60. letech 20. století. Komunismus jako takový, resp. ta podoba, která byla reálně u nás, na dlouhou dobu zastínila možnou a věcnou diskusi o tom, jak by levice mohla vypadat jinak, kdyby neměla být komunismem anebo reálným socialismem. Pravice je pak spojována s jiným extrémním pólem. A tím jsou různé formy fašismu. Obě krajní polohy a jejich sentiment znesnadňují jakoukoliv věcnou diskusi nad tím, co je levicí a co pravicí. Navíc se zdá, že v době hybridní politiky (zde využívám pojmu od Jana Kellera) jsou pojmy ještě více nejasné,“ říká Gramskopf.

Ačkoliv při pátrání po definici levice a pravice najdeme u mnoha zdrojů vyhýbavost, zmiňování nejednoznačnosti a historického vývoje, Jiří Vinopal z UK a Sociologického ústavu Akademie věd ČR v časopise Naše společnost vydaného CVVM v roce 2003 přes zmíněné překážky říká: „Levičák je proto stále
ještě označení člověka, prosazujícího – mimo jiné – co nejširší oblast sociálních jistot, které by měly
zabezpečovat stát, zatímco pravičák je nejčastěji označení pro člověka, který by státní paternalismus
co nejvíce omezil a starost o svůj osud by ponechal v maximální možné míře na každém jednotlivci.“

Jako další vodítko z rozdělení škály uvádí sadu výroků:

Levicově orientované výroky:

  • Stát má usměrňovat rozvoj hospodářství;
  • Stát má zaručit, aby každý, kdo chce pracovat, dostal práci;
  • To, co společnost vyprodukuje, musí být rozděleno tak, aby nebyly příliš velké rozdíly mezi
    bohatými a chudými;
  • Hlavním úkolem vlády je řešit otázky nezaměstnanosti a sociálních jistot občanů.

Pravicově orientované výroky:

  • Stát má lidem zabezpečit jen nutné životní minimum, jinak se každý musí postarat sám o sebe;
  • Stát nemá jednotlivce omezovat, má jen vytvářet podmínky při uplatnění jeho práv a svobod;
  • Velikost soukromého vlastnictví nesmí být nijak omezována;
  • Co nejvíce státního vlastnictví by mělo přejít do soukromých rukou;
  • Stát má hospodářským podnikům umožnit co největší samostatnost.

Při rozdělení na levici a pravici operují mnozí odborníci i s pojmy vztahujícími se k tradicím a tradičním hodnotám a v tomto smyslu se tedy (ze současného společenského pohledu) konzervativci řadí spíše k pravici a progresivisté spíše k levici.

Průzkum CVVM ukázal, že převážně do levé části spektra se řadí voliči KSČM, mírný převis levicové orientace nad pravicovou se objevuje i mezi voliči ANO. Voliči hnutí SPD jsou prakticky vyrovnaně zastoupeni v levé i pravé části spektra s poměrně vysokým zastoupením středu. Výrazně pravicově orientováni jsou pak především příznivci koalice Spolu. Jen mírně pravicová orientace nad levicovou převládá u těch, kdo preferují hnutí STAN či Piráty.

Jak na pravolevé škále situovat stávající strany, jejich programy a jejich politickou praxi?

„Když pominu v současnosti mimoparlamentní a na hraně volebního kvora jen díky koaličnímu propojení s částí protestního hnutí proti Fialově vládě v rámci STAČILO balancující KSČM a stejně tak mimoparlamentní, programově i personálně vyrabovanou šmardovskou SOCDEM, klasická levice u nás v podstatě neexistuje. Tu v minulosti představovala ČSSD za Zemana a ještě i za Paroubka, ale tahle klasická levice v programovém a politicky praktickém smyslu zmizela dřív než samotná značka ČSSD,“ podává svůj pohled Jan Červenka, který v CVVM zmíněné průzkumy zpracovává.

„Pragmatickým posunem vlevo prošlo hnutí ANO Andreje Babiše, což mu dovolilo převzít bývalé voliče sociální demokracie a částečně i komunistů, ale klasifikovat ANO jako ‚levicovou stranu‘ nelze ani omylem. Piráti nebo Zelení ve většině evropských států jsou pokládáni za liberální levici, ale ti naši se vůči ‚levici‘ nejen verbálně, ale i fakticky silně vymezují, přičemž jak jedni, tak druzí participovali či stále participují ve vládní koalici s pravicovými liberály, takže s klasickou levicí nemají taky nic společného. SPD se podobně jako ANO z klasické pravolevé škály dost vymyká, STAN je podobně neuchopitelný a subjekty tvořící koalici SPOLU samy sebe hodnotí jako pravici – a tak je vnímají vesměs i jejich voliči. V minulosti se na pravici výrazně situovali i voliči STAN a dokonce i Pirátů,“ popisuje parlamentní strany a uskupení Červenka.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Povodňový stupeň je na 200 místech, třetí je na 44 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají
Povodňový stupeň je na 200 místech, třetí je na 44 místech v ČR, hladiny řek dál stoupají

Dnes v poledne byl některý z povodňových stupňů na 200 místech Česka. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na 44 místech několika desítek toků.

Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst
Navštívil jsem na vlastní pěst 100 zemí. Tady je mých 7 nejlepších tipů pro cestování na vlastní pěst

Díky technologiím je vše jednodušší, ale není nad to být připraven.

Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity
Tom Hanks: Klonování hlasu umělou inteligencí trápí celebrity

Tom Hanks na Instagramu varoval své fanoušky před reklamami na drogy, které používají jeho hlas prostřednictvím umělé inteligence.

Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě
Jaderná fúze: Věčně vzdálený sen, který se blíží realitě

Zatímco investoři vyjadřují ambice, že komerční fúze by se mohla stát realitou do deseti let, mnozí zasvěcení vidí před sebou delší cestu.

Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 
Ovoce plné léčivých živin: Čím jsou hrušky tak výjimečné? 

Chcete-li si užít zdravotních výhod sladkých hrušek, měli byste využít zejména období sklizně, které trvá od konce léta do poloviny podzimu.