Běluha (bílá velryba) nazvaná místními obyvateli Hvaldimir, o které se říkalo, že je špionem ruského námořnictva, byla nalezená mrtvá u norských břehů. Zprávu přinesla agentura Reuters.
Norští rybáři, otec se synem, při lovu o víkendu spařili mrtvého Hvaldimira, informovala norská veřejnoprávní televize NRK.
„S těžkým srdcem sdílíme zprávu o Hvaldimirově odchodu. Dnes ráno, po obdržení zprávy o pozorování od místního obyvatele, náš tým dorazil a našel Hvaldimira pokojně plovoucího ve vodě, jak již není mezi námi. Bude provedena pitva, která určí příčinu smrti,“ uvedla na sociální síti nevládní organizace Marine Mind, která běluhu sledovala.
Podle organizace nebyl Hvaldimir jen běluhou severní, byl majákem naděje, symbolem spojení a připomínkou hlubokého pouta mezi lidmi a přírodou.
„Během uplynulých pěti let zasáhl do života desítek tisíc lidí a přivedl je k úžasu nad zázraky přírody. Jeho přítomnost nás učila o důležitosti ochrany oceánů, a tím nás také učil více o nás samotných.
Hvaldimir překlenul propast mezi lidmi a divokými zvířaty tak, jak to dokáže málokdo. Pro mnohé byl výjimečný a zanechal nesmazatelnou stopu ve všech, kteří měli tu čest se s ním setkat. Jeho odkaz bude i nadále inspirovat naši práci a naše poslání chránit oceán a jeho obyvatele,“ dodává organizace.
Hvaldimir byl poprvé spatřen blízko norského pobřeží v roce 2019. Byl přátelský, a proto si na jeho trupu místní všimli připevněného ruského postroje s držákem na kameru GoPro a sponami s nápisem „Vybavení Petrohradu“. Dostal jméno Hvaldimir, podle norského výrazu pro velrybu, hval, a ruského prezidenta Vladimira Putina. Přátelský kytovec se velmi zajímal o lidi a reagoval na signály rukou. To vedlo norskou zpravodajskou službu k domněnce, že předtím, než se dostal do norských vod, byl držen v zajetí v Rusku v rámci výzkumného programu. Moskva na obvinění týkající se Hvaldimira nikdy nereagovala.
„Je to naprosto strašné. Ještě v pátek byl Hvaldimir očividně v dobrém stavu, takže musíme zjistit, co se mu mohlo stát,“ řekl mořský biolog Sebastian Strand, který kytovce sledoval poslední tři roky. Dodal, že nebyla vidět žádná vážná vnější zranění. Regina Crosbyová Haugová z organizace One Whale, která vedla kampaň za Hvaldimirovu ochranu, dodala, že se jednalo o „zdravou mladou běluhu bez známek nemoci“.
Běluhy severní, typické svou bílou barvou a kulovitým čelem, běžně žijí na severu, poblíž Grónska či v ruských a norských arktických vodách. Nejbližší populace Hvaldimirových druhů nyní žije u Špicberků v Severním ledovém oceánu.
Více o špionážních zvířatech si přečtěte ve článku „Pozor, jste sledován! Zvířata ve službách tajných operací“
S využitím zprávy ČTK.