Radovan Dluhý

10. 9. 2024

Americký časopis Forbes nedávno informoval, že Google, Microsoft, Shell a několik set dalších obchodních společností pravděpodobně nedodrží klimatické závazky k nulovým emisím do roku 2040. Pouze čtyř procenta společností z 500 směřují ke splnění tohoto závazku. Časopis Forbes tudíž upozorňuje na propast, která vzniká mezi korporátní rétorikou a ekonomickou realitou.

Jedním z hlavních důvodů, proč se obchodním společnostem nedaří snižovat emise CO2, je jejich rostoucí závislost na umělé inteligenci (AI).

AI vyžaduje obrovské množství energií, které je shromažďováno v tisícech datových centrech po světě. Podle odhadů by v roce 2027 spotřebovaná energie AI mohla být srovnatelná roční spotřebě energií státu, jako je Holandsko.

Investiční společnost Goldman Sachs navíc predikuje, že množství spotřebované energie datovými centry do roku 2030 vzroste o 160 %.

AI nemá dopad jen na skleníkové emise IT společností.

Kvůli rostoucímu využití AI se zvýšily skleníkové emise společnosti Google v roce 2023 o 13 %. A za posledních pět let tyto emise u Googlu vzrostly o 50 %. Podobně tomu má být u společnosti Microsoft, která měla od roku 2020 zaznamenat nárůst skleníkových plynů o 29 %. Google a Microsoft jsou tak nuceni přehodnodit své klimatické závazky.

Podle časopisu Forbes dochází kvůli AI ke zvyšování emisí skleníkových plynů také u netechnologických společností. Nedodržení klimatických závazků se očekává například u těžebního koncernu Shell, potravinářského gigantu Nestlé či oděvní společnosti Gucci.

Rapidní expanze AI se tak stává významnou hrozbou pro globální transformaci na čisté energie. Mezinárodní měnový fond (IMF) doporučil vládám, aby reagovaly na environmentální dopady AI zavedením uhlíkové daně.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.