10. 9. 2024

Jens Spahn, místopředseda parlamentní frakce CDU/CSU, v rozhovoru pro deník Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) prohlásil, že CDU bude s vládou nadále jednat o kontrole migrace. Podmínkou je však uzavření hranic pro žadatele o azyl cestující z jiných zemí EU.

Jens Spahn, místopředseda parlamentní frakce CDU, se domnívá, že je možné uzavřít německé hranice pro žadatele o azyl přicházející z jiných zemí EU. Jeho strana to chce dokonce učinit minimální podmínkou pro další jednání na summitu o migraci, který začal v úterý 4. září. Ten iniciovala vládní koalice. Společně se zástupci spolkových zemí a CDU/CSU chce koalice hledat řešení problému nelegálního příchodu žadatelů o azyl do Německa.

První kolo jednání o migraci na summitu bez výsledků

V rozhovoru pro Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) Spahn vysvětlil, že CDU „není k dispozici pro placebo opatření“. Minimálním požadavkem pro společné řešení je, aby byla koalice připravena „uzavřít německé hranice pro nelegální migraci“. Bez takového závazku by další jednání neměla smysl.

V úterý skončilo první jednání mezi spolkovou vládou, spolkovými zeměmi a CDU/CSU bez výsledku. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová však hovořila o konstruktivní atmosféře a společném odhodlání udržet výměnu názorů. V brzké době by mělo dojít k dalším setkáním.

Ministryně rovněž Unii přislíbila, že prověří právní možnost vracení žadatelů o azyl cestujících do EU z jiných členských států. Naposledy k tomu vyzvala ve svém stanovisku také FDP, strana vládní koalice. Samotná vláda prozatím souhlasila pouze s omezením nároku na dávky pro žadatele o azyl, kteří již vycestovali do jiné země EU.

Spahn: „Ostatní země EU nerespektují dublinská pravidla a považují migraci za problém Německa“

Debatu vyvolal islamistický útok v Solingenu. Dne 23. srpna syrský státní příslušník, který byl podle dřívějších zjištění příznivcem teroristických milicí „Islámský stát“ (IS), nevybíravě pobodal návštěvníky oslav 650. výročí založení města. Tři lidé zemřeli a osm dalších bylo zraněno, někteří z nich vážně.

Podezřelý měl být v lednu 2023 vyhoštěn do Bulharska. Tam poprvé vstoupil na území EU v prosinci 2022. Podle Dublinské úmluvy by za provedení azylového řízení byla odpovědná země prvního vstupu. Plánovaná a již naplánovaná deportace se však nezdařila, protože Syřana se nepodařilo najít na adrese jeho ubytování. Žádný další pokus o jeho vyhoštění nebyl učiněn.

V rozhovoru pro list NOZ Spahn obviňuje ostatní státy EU z ignorování dublinských pravidel. Azylová migrace je vnímána převážně jako německý problém, protože většina nelegálních cestujících chce do Německa. Pro místopředsedu Unie je tato situace nepřijatelná:

„Proto musíme nyní vyslat signál zbytku Evropy: Tohle je konec, to už není možné!“

„Právo silnějšího musí skončit“

Ani trvalá relativizace schengenského systému není pro Spahna tabu. Pouze „ti, kteří nemají právo pobytu v Německu“, by již neměli mít možnost vstoupit do země.. To však „nebude fungovat bez kontrol“.

Zástupce vedoucího parlamentní skupiny CDU/CSU a bývalý spolkový ministr zdravotnictví doufá, že „všechny sousední země budou na svých hranicích reagovat stejně“. V důsledku toho by se vnější hranice EU „uzavřely nelegální migraci“.

To je „proveditelné, pokud bude existovat potřebný tlak a politická vůle“. Poselství, že „každý, kdo se dostane do Evropy, může zůstat“, musí být „odstraněno ze světa“, řekl Spahn. Vyslovil se pro přijímání osob žádajících o ochranu prostřednictvím kvót. Ty by mohly být předem vyjednány ve spolupráci s OSN. To by dalo šanci také ženám, dětem a starším lidem:

„Právo silnějších musí skončit, stejně jako umírání ve Středozemním moři. Abychom toho však dosáhli, musíme získat zpět kontrolu.“

Zelení považují nápady Spahna a CDU/CSU za „absurdní“

V předchozím týdnu přivedla Unie do hry vyhlášení „výjimečného stavu v zemi“. To by členským státům umožnilo prostřednictvím článku 72 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) obejít ustanovení návratové směrnice, která by bránila vracení žadatelů o azyl na hranicích.

Zelení považují takovou strategii za „absurdní“. Jejich politička pro vnitřní záležitosti Irene Mihalicová zdůraznila, že takový krok by „podléhal velmi úzkým limitům“ a že jí není znám žádný příklad, kdy by Evropský soudní dvůr (ESD) takový postup akceptoval. Teprve v září loňského roku ESD prohlásil, že odmítání cizinců žádajících o ochranu na vnitřních hranicích EU je zpravidla nezákonné. V té době platilo ve Francii podobné nařízení, jaké nyní EU požaduje pro Německo.

Azyloví právníci tehdy zdůrazňovali platnost návratové směrnice. Ta stanoví, že žadateli o azyl musí alespoň hrozit vyhoštění s termínem dobrovolného odchodu. Francouzská vláda tehdy argumentovala tím, že znovuzavedení hraničních kontrol změnilo schengenskou hranici ve vnější hranici. Na této hranici bylo vyhoštění přípustné.

ESD však zdůraznil, že i dočasně kontrolovaná vnitřní hranice zůstává vnitřní hranicí. Na rozdíl od vnější hranice, kterou státy kontrolují jménem všech schengenských států, se jedná o vnitrostátní opatření k udržení národní bezpečnosti a pořádku ve výjimečných případech. Z tohoto důvodu se nepoužijí žádná ustanovení návratové směrnice, která se týkají vnějších hranic.

etg

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Promrhali jsme 20 let nesprávným čerpáním evropských dotací, říká šéf NKÚ

Peníze z evropských dotací se v České republice utrácejí za zbytečnosti, spousta jich končí v projektech s nízkou přidanou hodnotou, říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Za dvacet let našeho členství v Evropské unii jsme se podle něj Západu nepřiblížili a tento čas jsme promrhali tím, že jsme nevyužili fondy na lepší investice.

Lipavský se těší na spolupráci s Rubiem při boji proti nové ose zla

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) se těší na spolupráci s novým šéfem americké diplomacie Marcem Rubiem při upevňování vzájemných vztahů a při boji proti nové ose zla. Napsal to dnes na síti X. Od Rubia očekává také pevný postoj vůči autoritářským vlivům.

Stagnace v Německu, recese ve Francii: Největší evropské ekonomiky se potácejí

Německo a Francie, dvě největší evropské ekonomiky, se potýkají se stagnací růstu a politickými a hospodářskými problémy.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

putin trump
Trump vyzývá Putina k dohodě o ukončení války na Ukrajině, sankce zůstávají

Putin gratuloval Trumpovi k nástupu do úřadu a vyjádřil ochotu jednat o dlouhodobém míru na Ukrajině. Trump slibuje rychlé ukončení války a zvažuje schůzku s Putinem, kterou by mohly hostit Švýcarsko nebo Srbsko.

Biden preventivně omilostnil příbuzné a další lidi, aby prý zabránil Trumpově pomstě

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před koncem svého mandátu udělil sérii preventivních milostí členům své rodiny a lidem, kterým by podle něho mohla hrozit "pomsta" od administrativy jeho nástupce Donalda Trumpa.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Dokument Pachová stopa jde do kin

Dokument režisérky Zuzany Piussi nazvaný Pachová stopa poukazuje na problém pachové identifikace osob používaný v české justici a vedoucí k odsouzení nevinných.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.